Diğer
  Ana SayfaHaberBinance Borsasının Bitcoin Piyasasındaki Pazar Hakimiyeti Düşüyor

  Binance Borsasının Bitcoin Piyasasındaki Pazar Hakimiyeti Düşüyor

  -

  • Binance’in Bitcoin spot piyasasındaki payı, şu anda yaklaşık %40’a düştü.
  • CFTC; Binance, Changpeng Zhao (CZ) ve Uyum Başkanı Samuel Lim’e dava açtı.
  • Binance, artık bölgede faaliyet gösteremeyeceğini söyleyerek Kanada pazarından ayrıldığını duyurdu.

  Dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance’in pazar payının küçülmesine ek olarak Bitcoin’deki spot hacimlerde gücünü kaybediyor.

  Binance’in Spot Bitcoin Hacmindeki Payı Düşüyor

  Bitcoin (BTC) (20)

  Avrupa’nın en büyük dijital yatırım firması CoinShares, merkezi borsa (CEX) pazar payına göre bir Bitcoin spot hacmi tablosunu yayınladı. Beş spesifik CEX ve “Diğer” etiketli ek bir kategori gösterildi ancak bu kategoriyi oluşturan diğer CEX’leri belirtilmedi.

  2022’den bu yana Binance’in Bitcoin spot piyasasındaki payı, Şubat 2023’e kadar %20’den %85’e yükseldi. Mart ayından itibaren dramatik bir düşüş %50’ye düştü ve ardından şu anda yaklaşık %40’a düştü.

  2022’nin başında “Diğer” CEX’lerin Bitcoin spot piyasasının yarısını oluşturduğu ve Binance’in hakimiyeti arttıkça azaldığı kaydedildi. Ancak, “Diğer” CEX’ler Mart ayından bu yana güçlü bir geri dönüş yapıyor.

  Coinbase, 2022’nin başlarında görüldüğü gibi, değişen pazar dinamikleri arasında öne çıkan kazanan olarak ortaya çıkıyor ve eski ihtişamını geri kazanıyor.

  borsaların-spot-bitcoin-hacimleri

  Kripto para borsalarındaki spot Bitcoin hacimleri

  CFTC, Binance’e Dava Açtı

  27 Mart’ta Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu (CFTC), emtia düzenlemelerini ihlal ettikleri iddiasıyla Binance, şirket CEO’su Changpeng Zhao (CZ) ve Uyum Başkanı Samuel Lim aleyhine dava açtı.

  Bu süre zarfında, birkaç CEX de düzenleyici işlemlere tabi tutuldu; bunlara Şubat ayında Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile staking hizmetini bir menkul kıymet ürünü olarak kaydetmeme suçlamasıyla 30 milyon dolarlık bir anlaşmaya varan Kraken de dahil.

  Aynı şekilde Coinbase, Mart ayında şirketi bekleyen dava hakkında bilgilendiren bir SEC Wells Bildirimi aldı. O sırada Coinbase CEO’su Brian Armstrong, şirketin yasal olarak faaliyet gösterdiğinden emin olduğunu ve “yasal bir süreci memnuniyetle karşıladığını” söyledi.

  Geçen ay Coinbase, kural koyma karar sürecini paylaşmaya zorlamak için SEC’e dava açtı. Baş Hukuk Sorumlusu Paul Grewal, SEC’in yasanın kripto sektöründe faaliyet gösteren şirketlere nasıl uygulanacağına dair net yönergeler vermediğini söyledi.

  Belirsiz kurallarla bağlantılı olarak yaptırım eylemlerinin sıklığı, bazılarının ABD düzenleyicilerinin kriptoya savaş açtığı sonucuna varmasına neden oldu.

  Geçen hafta Binance, artık bölgede faaliyet gösteremeyeceğini söyleyerek Kanada pazarından ayrıldığını duyurdu. Benzer şekilde CZ, Binance US’deki hissesini azaltmanın yollarını aradığını söyledi ve bu da diğer yetki alanlarına odaklanma niyetini öne sürdü.

  Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.
  Celal MUTLU
  Celal MUTLU
  Celal Mutlu, genç yaşta ilgi duymaya başladığı kripto para, borsa ve sosyal medya dünyasında elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ'a yardımcı oluyor. Okurlara ulaşırken danışmanlıklar vererek sosyal içeriklere kendi dokunuşlarını yapıyor.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  SON HABERLER

  ABD Başkanı Biden’dan Önemli Açıklamalar! Piyasalar Yükselişe Mi Geçecek?

  Amerika Başkanı Joe Biden, ekonomik krizleri önleme ve ekonomik çöküşü engelleme konusunda başarılı politikalar izlediklerini belirtirken, aynı zamanda mali sorumluluğu vurguladı ve kripto para sektöründe vergi kaçakçılığının önlenmesi için çalışmaların yapılması gerektiğini ifade etti.

  Gate Token (GT) Güncel Fiyat Analizi

  Gate Token'ın kısa vadeli fiyat grafiği incelendiğinde, belirli bir destek bölgesi üzerinde hareket ettiği ve belirtilen seviyelerin kritik öneme sahip olduğu görülmektedir. Yükseliş veya düşüş trendi, bu seviyelerin korunmasına bağlı olarak şekillenecektir.

  Litecoin Yükseliş Trendine Devam Edecek Mi? Güncel LTC Analizi!

  Litecoin'in güncel fiyat grafiği, belirli seviyelerin etkisini gösteriyor. LTC'nin yükseliş trendini devam ettirmesi için belirli dirençleri aşması gerekiyor, aksi takdirde düşüş eğilimi güçlenebilir.

  BNB Kritik Desteğinde! Bu Destek Kırılırsa Hedefi 280 Dolar Mı?

  Binance Coin'in güncel analizinde, BNB'nin fiyatı destek bölgesinden aldığı güçlü alımlarla yükseliş trendine girmiş durumda. Ancak belirli kritik seviyelerin altında yaşanacak mum kapanışları, düşüş hareketinin devamını işaret edebilir.
  - Sponsorlu -

  Güncel Haberler