Pazar, Şubat 28, 2021

Binance Akıllı Zincir, Ethereum’a Rakip!

BSC, Curve ve PancakeSwap gibi bazı popüler dapp’lerin piyasadaki en büyüğü haline gelmesiyle son haftalarda büyümeye devam etti. DataDash’a göre, BSC’deki çok düşük ücretler ve yüksek işlem hızları milyonlarca kullanıcıyı Ethereum’dan uzaklaştırdı.

Binance Akıllı Zincir, hem kullanıcı sayıları hem de kilitlenen toplam değer açısından son haftalarda şimdiye kadarki en iyi zamanlarını yaşıyor. Bu, kaçınılmaz olarak Ethereum ile bir karşılaştırmaya yol açtı ve bazı uzmanlar BSC’nin liderlik edebileceğini tahmin ediyor. Yakın tarihli bir videoda, DataDash, ikisi için geleceğin neleri taşıdığını ve Ethereum’un ivmeyi nasıl tersine çevirebileceğini araştırdı.

Binance Smart Chain, selefi Binance Chain’in yerini alarak Eylül 2020’de piyasaya sürüldü. O zamandan beri, Binance’in blok zinciri önemli ölçüde büyüdü ve bazı popüler merkezi olmayan finansal platformlar (DeFi) BSC’ye taşındı.

Bununla birlikte, BSC’nin en büyük dezavantajlarından biri, kripto para birimi YouTube kanalı DataDash’in kurucusu Nicholas Merten, 330.000 abonesine verdiği demeçte, merkezileştirilmiş doğasıdır. Ancak, bu kendi başına kötü bir şey değildir. Birincisi, BSC’nin çok düşük ücretler sunmasına izin veriyor. Bir kullanıcıya Uniswap’te takas yapmak 40 dolara kadar mal olurken, bunu PancakeSwap gibi BSC platformlarında yapmak sadece bir kuruş alır.

BSC dapp’larının hızlı yükselişi

BSC destekli dapp’ler son aylarda oldukça popüler hale geldi. Verilere göre, PancakeSwap dünya çapında kullanıcı sayısında birinci sırada, Uniswap’tan bir sıra önde. Hacim açısından, BSC dapp’leri de ilk iki sırayı alıyor. Venüs, 27,4 milyar dolarlık hacim kazanan Autofarm’ın önünde 33 milyar dolar ile mutlak liderdir. Ethereum platformları dYdX ve Uniswap, sırasıyla sadece 1.8 milyar $ ve 1.1 milyar $ ile takip ediyor.

Bununla birlikte, Ethereum dapps, kilitli toplam değer açısından hala hakim durumda ve Uniswap 7,6 milyar dolara öncülük ediyor. MakerDAO, SushiSwap ve Compound sonraki üç sırayı alıyor. En yüksek TVL’ye sahip BSC destekli dapp’ler 4,3 milyar dolar ile Venüs ve 2,34 milyar dolar ile PancakeSwap’dir.

BSC artık benzersiz aktif cüzdanlar açısından üçüncü en büyük blok zincirine sahip zincir haline geldi. Bir rapora göre, 50.000’den fazla benzersiz cüzdanı var. Bu, beş yıldan daha genç olmasına rağmen Ethereum’dan sadece 18.000 daha az.

Binance, Ethereum Sanal Makinesi ile uyumluluk ekleyerek Ethereum üzerine inşa eden bazı geliştiricileri de çekmeyi başardı. Bu, Ethereum üzerine kurulu dapp’lerin Binance Akıllı Zincir üzerinde çalışmasına izin verir.

Nihayetinde, Binance Akıllı Zincir üzerindeki DeFi’nin yükselişi, Binance Coin’in baş döndürücü yüksekliklere çıkmasını hızlandırdı. BNB şu anda dünyanın üçüncü en büyük kripto para birimidir ve piyasa değeri 43 milyar doları aşmaktadır. Geçtiğimiz aydan beri fiyat %700’ün üzerinde artarak geçen hafta 337 $ ‘a yükseldi.

BSC’nin dezavantajları ve Ethereum fırsatı

Merten, hızlı büyümesine rağmen BSC’nin dezavantajları olduğu konusunda uyardı. Birincisi, merkezi bir değişim tarafından geliştirildiği için merkezileşmesidir. Binance’in ağ üzerinde hala çok fazla kontrole sahip olduğunu gözlemledi.

Ağda daha fazla varlık büyüdükçe, uygun kontroller ve dengeler yoksa bu endişe kaynağı olabilir. Daha az merkezi olmayan ve bu nedenle bir dereceye kadar daha az güvenli denebilir.

Ayrıca Merten, BSC’nin Ethereum’un karşılaştığı darboğazlardan faydalandığına inanıyor. Bunlar arasında çok yüksek gaz ücretleri ve Ethereum blok zincirinde ademi merkeziyetçilik eksikliği var. Ethereum bunu çözdükten sonra, BSC’nin yaptığı tüm ilerlemeyi tersine çevirebilir.

DeFi söz konusu olduğunda Ethereum’un piyasadaki hakimiyetini belirleyecek olan buradaki kritik şey, Katman 2 ölçeklendirmesinin uygulanmasıdır. Bunu henüz Uniswap gibi ana protokollerde görmedik, ancak sözde işlerde olabilir. Bu, oyunun kurallarını değiştirecektir.

Binance Coin (BNB) fiyatı an itibariyle$ 201.44dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Alican Çınarbaş
  Alican Çınarbaş, genç yaşta yöneldiği kripto para ve borsa dünyasında önemli isimlerle birlikte çalışıp, elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ ekibine katıldı. Blog yazıları ile desteklerini esirgemeyen Alican Çınarbaş, Coin Otağ'ın sosyal medya ekibinde de rol alıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺21.20
  THYAO.IS₺13.49
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺21.58
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺16.98