Pazartesi, Ocak 25, 2021

Bilgi Testi: Euro Tarihçesi

Euro ‘nun Yakın Tarihçesi

Euro veya Avro  Avrupa Birliği’nin kurumları tarafından kullanılan ve Almanya, Avusturya, Belçika, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İrlanda, İspanya, İtalya, Kıbrıs, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Portekiz, Slovakya, Slovenya ile Yunanistan’ın oluşturduğu euro bölgesinin resmî para birimi. Euro Tarihçesi Testimize Doğru İlerliyoruz!

Ayrıca dört Avrupa ülkesinde (Andorra, Monako, San Marino ve Vatikan) daha kullanımda olan euro, 2018 itibarıyla her gün yaklaşık 343 milyon Avrupalı tarafından kullanılmaktadır. Ek olarak 2 itibarıyla dünya genelinde 240 milyon insan -Afrika’daki 190 milyon insan dahil- euroya sabitlenmiş para birimlerini kullanmaktadır.

Haydi Euro Tarihçesi Bilgi Testi’mize Geçelim!

[wp_quiz id=”9140″]

Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelerin kullandığı para birimi olan Euro, ekonomide büyük bir pay sahibi. Peki, Euro nasıl ortaya çıktı? Euro’nun yakın tarihine gelin yakından bakalım. 

Amerikan dolarının ardından dünyada en çok rezerve sahip ikinci para olan Euro, 1999 yılında imzalanan bir anlaşmayla Avrupa Birliği’nin yeni para birimi oldu. 2002’de kullanılmaya başlayan Euro, hala büyük bir rezerv alanına sahip.

Avrupa Birliği’ne üye olan ülkeler geleceklerini temin edebilmek adına ortak para birimi kullanmak istediler. Euro’nun tek para birimi olarak kullanılması Avrupa Birliği ülkeleri arasında ticari ilişkilerin daha kolay yürütülmesini sağladı.

2002 yılında dünya tarafından kullanılmaya başlansa da Euro’nun temeli aslında 1995 yılında gerçekleşen Avrupa Konseyi toplantısında atıldı. Yeni bir Avrupa Para Sistemi’nin kurulmasına imkan tanıyan bu para biriminde, dünyanın en güçlü ülkeleri arasında olan İngiltere yer almıyor. İngiltere’nin Euro kullanmamasının nedeni olarak birçok sebep sıralansa da işin özü Sterlin’in hala güçlü olması.

1997 yılında Amsterdam Zirvesi’nde Avrupa Birliği’ne üye devletlerin bütçe alanındaki disiplin kurallarına kalıcı olarak uyum sağlamalarını hedefleyen İstikrar ve Büyüme Paktı’nın oluşturulması teyit edildi.

Euro ‘nun fiilen tedavüle sokulması

17 Kasım 1997 tarihli ECOFIN (üye devletlerin ekonomi ve maliye bakanlarının katılımı ile oluşan konsey) toplantısında Euro banknotlarının ve madeni paralarının 01 Ocak 2002 yılında fiilen tedavüle sokulması kararlaştırıldı. Euro konseyinin kurulmasıyla birlikte Avrupa Birliği’ne üye olan ülkeler artık tek bir para birimi etrafında toplandı.

euro tarihçesi
euro tarihçesi

1998 Yılında Karar Veriliyor…

1998 yılında Brüksel’de bir araya gelen AB üyeleri hangi üyelerin Euro para birimine geçeceğine karar verdi. Bu ülkelerin kullandıkları para birimleri karşılıklı sabit kur oranları kararlaştırıldı. Yapılan Maastricht anlaşmasıyla birlikte kriterlere uyum sağlayan ülkeler Euro’ya geçmeye hak kazandı. Bu ülkeler, Almanya, Avusturya, Belçika, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İrlanda, İspanya, İtalya, Lüksemburg ve Portekiz oldu. Bu tarihten itibaren Euro artık Avrupa Birliği’nin resmi para birimi oldu.

Maastricht anlaşmasıyla birlikte AB’ye üye ülkeler birbirlerine her yönden destek oluyor. Geçtiğimiz yıllarda Yunanistan zor bir süreçten geçmişti. Euro kullanan bu ülke adeta diğer ülkeleri de zor duruma sokmuştu. Sanayi bakımından güçlü olan Almanya’nın destek vermesiyle birlikte, Yunanistan’da Euro değerli olmaya başladı. O zamanlarda tartışılan bir konu ise Euro’nun bu kadar bağlayıcı olması. Aslında bu ülkeler her yönden birbirlerine bağlı olduğu için ufak bir aksilik farklı sonuçlar doğurabiliyor. O yüzden çoğu AB ülkelerinin gelir durumu eşit olmak durumunda.

AB’ye Üye Olmayan Ülkeler Euro Kullanıyor Mu?

Evet Avrupa Birliği’ne üye olmayan bazı ülkeler Euro kullanabiliyor. Andorra, Monako, San Marino ve Vatikan AB üyesi olmamalarına karşın, yapılan antlaşmalar çerçevesinde Euro kullanıyor. Karadağ, Kosova ve Zimbabve ise AB ile herhangi bir antlaşma imzalamadan Euro kullanıyor.

coinotag.com‘dan blok zinciri haber ‘lerini takip edebilir, bilgilenidirici testleri çözebilirsiniz. Instagram ve Twitter’dan da bizleri takip edebilirsiniz!

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Görkem Ilık
  Görkem Ilık, İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde Bankacılık ve Finans okurken, kripto para ve piyasalara olan yönelimini keşfediyor.Sektörel yazılar ile coinotag.com'a destek olurken, Görkem Ilık bir yandan yatırım ve trade yaparak sektörde emin adımlarla ilerliyor.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺26.00
  THYAO.IS₺12.89
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺22.02
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.39