Bernstein Raporuna Göre, Bitcoin Madencileri Gelecek Yıl için Harekete Geçti

  • Bernstein, Bitcoin (BTC) madencilerinin önemli bir kapasite eklediğini ve halka açık en büyük 16 madencilik şirketinin çıkarılan toplam BTC’nin %16’sını oluşturduğunu söyledi.
  • Bitcoin fiyatı şu anda 29.173 dolar civarında işlem görüyor ve rapora göre 15 şirketin üretim maliyeti BTC başına 15,000 doların altında.
  • Piyasa, Bitcoin borsa işlem fonu (ETF) onayları ve artan kurumsal katılım ile pozitif bir ivme görürse, madencilerin 2024 yarılanması için yeterli “marj alanı” elde edeceğini belirtildi.

Bitcoin madencilik şirketleri, 2024 yılında gerçekleşecek olan Bitcoin Halving etkinliğinde yaşanabilecek zorluklar için hazırlık yapmaya başladı.

Bitcoin Madencileri Kapasitelerini Artırıyor

Bernstein’in yayınladığı bir araştırma raporunda, Bitcoin (BTC) madencilerinin önemli bir kapasite eklediğini ve halka açık en büyük 16 madencilik şirketinin çıkarılan toplam BTC’nin %16’sını oluşturduğunu söyledi.

Bernstein, bunların toplam madencilik kapasitelerinin şu anda 72 eksahash/saniye (EH/s) olduğunu belirtiyor ve firmaların önümüzdeki 2-3 yıl içinde bunu %182 artırmayı planladığını söylüyor. Gautam Chhugani liderliğindeki analistler şunları söyledi;

“Yine de, üretim maliyeti düşük ve düşük borçlu olan daha büyük madencilerin muhtemelen kapasite artışının büyük yararlanıcıları olacağı tahmin ediliyor. Bu madenciler, 2024’ün 1. çeyreğindeki Bitcoin yarılanmasından kaynaklanabilecek herhangi bir fiyat oynaklığı ve maliyet artışına daha fazla dayanma kapasitesine sahip olacaklar.”

Bitcoin fiyatı şu anda 29.173 dolar civarında işlem görüyor ve rapora göre 15 şirketin üretim maliyeti BTC başına 15,000 doların altında. Ek olarak analistler şunu belirtti;

“Yaklaşan yarılanma ile üretim maliyeti ikiye katlanacak ve buradan fiyat artışı olmadığını varsayarsak, birkaç madenci denge noktasına gelmek zorunda kalacak.”

Bitcoin ETF Onayları İşleri Değiştirebilir

Yine de, piyasa, Bitcoin borsa işlem fonu (ETF) onayları ve artan kurumsal katılım ile pozitif bir ivme görürse, madencilerin 2024 yarılanması için yeterli “marj alanı” elde edeceğini belirtildi. Rapor, “üretim maliyeti ne kadar düşük olursa, madencinin Bitcoin yarılanma etkisine karşı pozisyonu o kadar iyi olur” diye ekledi.

Broker, madencilerin üçünün öz sermaye borç oranının 1’den büyük olduğunu ve bunun düşük Bitcoin fiyatlarına dayanma yeteneklerini azalttığını belirtiyor.

Dört şirket – Riot (RIOT), Marathon Digital (MARA), Hut 8 (HUT) ve Hive Digital (HIVE) – bilançolarında Bitcoin tutuyorlar. Bu, bu firmaların daha yüksek fiyatları beklemelerine ve madencilikle elde ettikleri kripto parada daha büyük gerçekleşen kazançlar elde etmelerine olanak tanır.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version