Azalan Oynaklığın Ortasında BTC ve ETH Vadelileri Durgun!

Bitcoin ve Ethereum vadeli işlem hacimleri, düşük oynaklığın tüccarların iştahını azaltmasıyla Ekim ayı için yıllık en düşük seviyelere ulaşma yolunda ilerliyor.

Bitcoin Vadeli İşlemleri Düşüşte!

The Block’un veri panosuna göre, Bitcoin vadeli işlem hacimleri bu ay şimdiye kadar sadece 667 milyar dolar. Ay henüz bitmemiş olsa da, bu hacimler Eylül’ün 1,05 trilyon dolarlık değerinden çok uzak ve hacimlerin Ethereum tarafından gölgede bırakıldığı Ağustos’tan daha düşük bir seviyeye gelme yolunda ilerliyor.

Ethereum vadeli işlemleri Ağustos ayında bitcoin vadeli işlemlerini geride bıraktı – tüccarlar Ethereum’un iş kanıtından hisse kanıtına geçişine yol açan bahisler koydukça 941 milyar dolara karşılık 1,05 trilyon dolar kaydetti. Bununla birlikte, Ethereum’un yükseltilmesinden bu yana hacimler düştü ve kripto fiyat hareketi şu anda öncelikle makroekonomik faktörler tarafından belirleniyor.

Ethereum Vadeli İşlemlerde Büyük Düşüş

Ethereum vadeli işlem hacimleri, bu ay şimdiye kadar 500 milyon doların biraz üzerinde olan bitcoin vadeli işlem hacimlerinden çok daha düşük geliyor.

LedgerPrime’den Laura Vidiella, The Block’a verdiği demeçte, hacimlerdeki düşüşün öncelikle kripto piyasalarındaki oynaklığın olmamasıyla bağlantılı olduğunu söyledi. “Bu ay oynaklık seviyeleri, tüm yıl boyunca en düşük seviyede ve sermaye başka yerlere, hatta kriptodan uzağa hareket ediyor” diye ekledi.

Moody’s AAA şirket tahvili getirisi şu anda yaklaşık %5,41 gösteriyor ve bunlar geçen yıl sadece %2,72, uzun vadeli ortalama %6,52 iken, Vidiella – sermaye hala ABD doları cinsinden olduğundan, tüccarlar ekledi; enflasyon oranını hesaba katmak ve varlık sınıfları arasındaki reel getirilere bakmak gerekir.

Kaynak: QCP Sermayesi

ABD doları birimini umursamayan ve kripto para miktarını ölçerek portföy büyüklüğünü artırmak isteyen tüccarlar için kripto seçenekleri bu yıl iyi bir oyun oldu. Vidiella, basit bir haftalık çağrı üzerine yazma stratejisinin bile neredeyse tüm tokenlerde yaklaşık %15 getiri sağlayabileceği sonucuna vardı.

Ayrıca, BlockFi’nin küresel ticaret başkanı Joe Hickey, The Block’a verdiği demeçte, Nasdaq’ın 30 günlük gerçekleşen volatilitesinin (RV), 10 yılda sadece dördüncü kez bitcoin’in 30 günlük RV’sinin altına düştüğünü söyledi. Önceki üç olayda, bu gerçekleşti – 2015, 2018 ve 2020 – düşük oynaklığı, sonraki 90 gün boyunca yukarı ve aşağı dramatik hareketler izledi.

Kaynak: BlockFi

“Eylül 2015’i takiben, bitcoin, o on yılın ilk Fed zammına kadar önümüzdeki 90 gün içinde %83 daha yüksek işlem gördü; Ekim 2018’i, bir Fed pivotuna %47 daha düşük bitcoin ticareti izledi; ve Mart 2020’de bitcoin ticaretinde %40 gördük Hickey, önümüzdeki 90 gün içinde niceliksel genişlemeye devam edecek” dedi.

Buna dayanarak, Hickey düşük volatilite veya hafif hacimlerin çok daha uzun süre asılı kalmasını beklemiyor.

Kaynak: www.theblock.co

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version