Avrupa Birliği Önümüzdeki Yıl Ödemeler İçin Dijital Cüzdanı Çıkaracak

avrupa birliği
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa Birliği, vatandaşlarının tüm üye ülkelerde minimum işlem ücreti ile ödeme yapmasına izin verecek bir dijital cüzdan yayınlamayı planlıyor. Bir rapora göre, cüzdan gelecek yıl piyasaya sürülecek ve özel ve kamu hizmetlerini tek bir uygulama altında birleştirecek.

Cüzdan bir tür ödeme ve kimlik kasası olarak çalışacak ve kullanıcıların pasaport veya ehliyet gibi fiziksel izinlerinin dijital eşdeğerlerini devlete bağlı diğer hizmetleri de entegre ederek saklamalarına izin verecek. Karakteri nedeniyle cüzdanın kimliği, parmak izi doğrulaması ve retina taramaları gibi biyometrik veriler kullanılarak, hesaplama gücü ve mobil cihazların halihazırda sahip olduğu sensörler kullanılarak doğrulanacak.

Avrupa Birliği’nin uygulama kullanıcılarının gizliliğini düşündüğü söyleniyor: Blok, görünüşte uygulamayı, bu değerli verilerin üçüncü şahıslar tarafından reklam için kullanılmamasını sağlamak için, kullanıcılardan gelen veriler bölümlere ayrılacak şekilde tasarlayacak. veya diğer amaçlar.

Dijital Euro Beraberliği mi olacak?

Avrupa Merkez Bankası dijital Euro çıkarmaya karar vermemiş ve hala Merkez Bankası Dijital Para Birimlerinin etkilerini araştırma sürecinde olsa da, bu cüzdan bu tür para birimlerinin uygulanması için faydalı olabilir. Uygulamayla birlikte dijital euro, Avrupa Birliği’ne diğer kontrolsüz dijital para birimlerinin yükselişini düzenlemesi için kaldıraç sağlayabilir.

Avrupa Merkez Bankası, dijital Euro çıkarmanın temel hedeflerinden birinin şunları yapmak olacağını belirtti:

…finansal istikrarı ve parasal egemenliği zayıflatabilecek, Euro bölgesi dışından çıkarılan ve kontrol edilen dijital ödeme araçlarına bağımlılıktan kaçının.

Sistem, gerçekten uygulanırsa, etki alanı altındaki Avrupa Birliği’nin 27 üye ülkesini kapsayan, bugüne kadarki en büyük dijital CBDC olacaktır.

Ancak bu ilk olmayacak: Bahamalar ve Çin zaten kendi dijital para birimlerini çıkarma sürecindeler.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!