arama

AB Kripto Para Yasa Düzenlemeleri Yürürlüğe Girdi

kripto para yasası

Avrupa Birliği’nin 5.Kripto Para Yasası düzenlemeleri bugün, 10 Ocak’ta Avrupa genelinde yürürlüğe girdi. Düzenleme, kara para aklama ve terörist finansmanına karşı önlem almak ve finansal işlemlere daha fazla şeffaflık getirmek amacıyla 9 Temmuz 2018’de yasa olarak kabul edilmişti.

AB Kripto Para Yasa Düzenlemesi

5AMLD ilk kez, sanal fiat borsaları veya cüzdan sağlayıcıları gibi kripto servisleri dahil ederek yasal kapsamını genişletiyor. Amaç, kripto işlemlerine kimlerin katıldığını daha açık bir şekilde bilinir kılmak. Böylelikle kara para aklama ve terörizmin finansmanına karşı önlem alınması bekleniyor.

kripto para yasası

5AMLD bilgi formuna göre, Kripto Para Yasası ‘nın içerdiği maddeler:

  • Opak yapılar yoluyla kara para aklama ve terörist finansmanını önlemek için gerçekte tüzel kişilere sahip olunan şeffaflığı artırmak
  • Avrupa finansal düzenleyicilerine merkezi banka hesap kayıtları aracılığıyla bilgilere daha iyi erişim olanağı sağlamak
  • Sanal para birimlerinin ve ön ödemeli araçların anonim kullanımına bağlı terörist finansman risklerini ele almak
  • Kara para aklama karşıtı denetçiler ile Avrupa Merkez Bankası arasındaki işbirliğini ve bilgi alışverişini geliştirmek
  • Yüksek riskli üçüncü ülkeleri değerlendirme kriterlerini genişletmek ve bu ülkelere veya bu ülkelerden para taşımak için yüksek düzeyde güvence sağlamak.

Yasaya uyum sağlamayan kripto servis sağlayıcıları para cezası ile cezalandırılacak. Örneğin, Avusturya’nın mali düzenleyicileri, uyumlu olmayan kripto servis sağlayıcılarına en fazla 200.000 avro para cezası verecek. 

Avrupalı ​​kripto şirketleri, 5AMLD tarafından sunulan yeni düzenleme yönergelerine uymaya çalışıyor. Bazı şirketler, yeni kanunun gerektirdiği kapsamlı müşteri bilgisi (KYC) ve kara para aklama (AML) uygulamaları nedeniyle kapanıyor. İngiltere merkezli kripto cüzdan sağlayıcısı Bottle Pay, geçen yılın sonunda operasyonları durdurma kararını açıkladı. 13 Aralık 2019’da yayınlanan şirketin blog yayında şu açıklama yapıldı:

“İngiltere merkezli Bitcoin cüzdan sağlayıcısı olduğumuz için, 10 Ocak 2020’de yürürlüğe girecek olan 5AMLD AB düzenlemesine uymamız gerekecek. Kullanıcılarımızdan toplamamız gereken ekstra kişisel bilgilerin miktarı ve türü değişecektir. Mevcut kullanıcı deneyimi o kadar radikal ve olumsuz bir şekilde değiştirerek bunu topluluğumuza zorlamak istemiyoruz. ”

kripto para yasası

Avrupa Birliği kripto para birimlerine çok dikkat ediyor ve bu alandaki şirketlerin nasıl davranması gerektiğine dair ilk kurallarını oluşturdu. Artık uyum sağlayabilmek ve faaliyet gösterebilme şansı kazanmak şirketlere kaldı.

CoinOtag‘dan Bitcoin haberleri, Coin Haberleri ve Coin Yorumları başlıklarını takip edebilir, ayrıca Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

Avatar for Görkem I.
Görkem I. Düzenleyici
Yazarımız CoinOtag ekibinin müdavimlerinden, emektarlarından birisidir. Kendisiyle iletişime geçmek için [email protected] kanalını kullanabilir ya da yorum atabilirsiniz.
follow me
Share via
Copy link
Powered by Social Snap