Diğer
  Ana SayfaRehberAverage True Range (ATR) İndikatörü Nedir ve Nasıl Kullanılır

  Average True Range (ATR) İndikatörü Nedir ve Nasıl Kullanılır

  -

  Bu yazımızda ATR indikatörü nedir, nasıl kullanılır ve ATR ile stop nasıl ayarlanır, ATR ile iz süren stop nasıl ayarlanır bunlara değineceğiz. İşte ATR indikatörü hakkında bilmeniz gerekenler…

  ATR İndikatörü Nedir?

  ATR incelenecek market veya paritedeki volatiliteyi ölçmeye yarayan bir indikatördür. İndikatör fiyat yönü hakkında bilgi vermez, belirlenen periyottaki volatiliteyi ölçer. Genel belirlenen periyot 14 birimdir. Yatay seyirde indikatör düze yakın izler. Yukarı veya aşağı yönlü hareketlerde indikatörün değerinin artması beklenilir.

  ATR İndikatörü Nasıl Kullanılır?

  ATR İle Stop Koyma

  ATR ÖrnekYukarıda görülen görsel eğitim çalışmasıdır, Sadece ATR kullanılarak işleme girilmemelidir.

  Fiyatın belli bir miktar düştüğüne kanaat getiren bir yatırımcı farklı yerlerden de doğrulama aldıktan sonra satın alıyor. Stop koyarken paritenin ne kadar volatil olduğuna bakılması gerekilmektedir.

  ATR değeri alım yapılan mumda 0.13 olduğundan yatırımcımız 0.13 birim aşağıya stop loss koyuyor. Bir sonraki mumda fiyat yukarıdaki ve aşağıdaki likditeleri topluyor. ATR üzerinden stop koyan yatırımcımız paritenin volatil olduğunu bildiği için yakın stop koyup gereksiz yere stop olacağına, istediği kar hedefine kadar gittiği görülmektedir.

  ATR İle İz Süren Stop Koyma

  İz Süren Stop ATR

  Average True Range indikatörünün bir başka kullanım alanı da iz süren stop yöntemidir.

  İlk önce kullanılacak ATR çarpanı belirlenmelidir. Minimum 1.2 olarak belirlenirse volatil piyasalarda gereksiz yere stop olunmayacaktır. Aşağıda 1.4 ATR çarpanı üzerinden stop koyulmuştur. Fiyatın yeni oluşturduğu tepe noktasından gelen satışlar karşılığında iz süren stop çok güzel çalışmış oldu.

  İz Süren Stop ATR

  Dikkat edilmesi gerekilen nokta ATR çarpanı seçilirken bakılacak zaman dilimine göre belirlenmesidir. Yani 4 saatlik grafikteki ATR değeri ile günlük grafikteki birbirinden çok farklılık gösterebilir. Bundan dolayı işlem için belirlenen zaman aralığına uygun ATR çarpanı seçilmelidir. Kısa vadeli işlemler için 1 ile 2.5 aralığı kullanılabilir. Uzun vade için 2.5 üzerinde kullanılabilir.

  Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.
  Coin Otağ
  Coin Otağhttps://coinotag.com/
  Hızlı, güvenilir, son dakika bitcoin ve kripto para haberleri! Yatırım tavsiyesi değildir.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  SON HABERLER

  Ethereum Fiyat Analizi! Kritik Bölgeye Yaklaşıyor!

  Ethereum'un fiyat grafiğini incelediğimizde, düşüş trendi içerisinde olduğu ve 1830$ desteğine doğru bir düşüş yaşadığı gözlemlenmektedir. ETH'nin fiyatı, belirtilen destek aralığından dönüş sağladığı takdirde yükseliş hareketini sürdürebilir.

  Verilere Göre, Bitcoin Yatırımcıları Panik Satışı Yapmamak için Kararlı Görünüyor

  Binance ve Coinbase davaları kripto para piyasasında korku yarattı ancak yatırımcıların panik satışı yapmadığı verilerde görüldü.

  Bitcoin Yükseliş Hareketine Devam Edecek Mi? Güncel BTC Analizi!

  Bitcoin'in kısa vadeli fiyat grafiği, güçlü alıcılarla karşılaşarak 26.364$ seviyesindeki 0.5 Fibonacci desteğinden yükseliş gerçekleştirdi. Ancak belirli seviyelerin üzerinde veya altında kalıcılık, BTC'nin gelecekteki hareketi açısından belirleyici olacaktır.

  BitMEX Kurucu Ortağı Hayes, Bitcoin için Pozitif Kalmaya Devam Ediyor

  SEC'in Binance ve Coinbase borsasına karşı başlattığı davalar piyasayı sarstı ancak Arthur Hayes, Bitcoin için hala pozitif.
  - Sponsorlu -

  Güncel Haberler