Ana SayfaRehberAverage True Range (ATR) İndikatörü Nedir ve Nasıl Kullanılır

Average True Range (ATR) İndikatörü Nedir ve Nasıl Kullanılır

-

Bu yazımızda ATR indikatörü nedir, nasıl kullanılır ve ATR ile stop nasıl ayarlanır, ATR ile iz süren stop nasıl ayarlanır bunlara değineceğiz. İşte ATR indikatörü hakkında bilmeniz gerekenler…

ATR İndikatörü Nedir?

ATR incelenecek market veya paritedeki volatiliteyi ölçmeye yarayan bir indikatördür. İndikatör fiyat yönü hakkında bilgi vermez, belirlenen periyottaki volatiliteyi ölçer. Genel belirlenen periyot 14 birimdir. Yatay seyirde indikatör düze yakın izler. Yukarı veya aşağı yönlü hareketlerde indikatörün değerinin artması beklenilir.

ATR İndikatörü Nasıl Kullanılır?

ATR İle Stop Koyma

ATR ÖrnekYukarıda görülen görsel eğitim çalışmasıdır, Sadece ATR kullanılarak işleme girilmemelidir.

Fiyatın belli bir miktar düştüğüne kanaat getiren bir yatırımcı farklı yerlerden de doğrulama aldıktan sonra satın alıyor. Stop koyarken paritenin ne kadar volatil olduğuna bakılması gerekilmektedir.

ATR değeri alım yapılan mumda 0.13 olduğundan yatırımcımız 0.13 birim aşağıya stop loss koyuyor. Bir sonraki mumda fiyat yukarıdaki ve aşağıdaki likditeleri topluyor. ATR üzerinden stop koyan yatırımcımız paritenin volatil olduğunu bildiği için yakın stop koyup gereksiz yere stop olacağına, istediği kar hedefine kadar gittiği görülmektedir.

ATR İle İz Süren Stop Koyma

İz Süren Stop ATR

Average True Range indikatörünün bir başka kullanım alanı da iz süren stop yöntemidir.

İlk önce kullanılacak ATR çarpanı belirlenmelidir. Minimum 1.2 olarak belirlenirse volatil piyasalarda gereksiz yere stop olunmayacaktır. Aşağıda 1.4 ATR çarpanı üzerinden stop koyulmuştur. Fiyatın yeni oluşturduğu tepe noktasından gelen satışlar karşılığında iz süren stop çok güzel çalışmış oldu.

İz Süren Stop ATR

Dikkat edilmesi gerekilen nokta ATR çarpanı seçilirken bakılacak zaman dilimine göre belirlenmesidir. Yani 4 saatlik grafikteki ATR değeri ile günlük grafikteki birbirinden çok farklılık gösterebilir. Bundan dolayı işlem için belirlenen zaman aralığına uygun ATR çarpanı seçilmelidir. Kısa vadeli işlemler için 1 ile 2.5 aralığı kullanılabilir. Uzun vade için 2.5 üzerinde kullanılabilir.

CoinOtag, sosyal medyadaki en hızlı haber sağlayıcınızdır.
Telegram kanalımıza katılarak haberleri ilk siz öğrenebilirsiniz. Unutmadan; bizleri "CoinOtag" aramasıyla Tiktok, Instagram, Facebook, CoinMarketCap, Binance ve Twitter'dan da takip edebilirsiniz! Bildirimleri açmayı unutmayın!
Coin Otağ
Coin Otağhttps://coinotag.com/
Hızlı, güvenilir, son dakika bitcoin ve kripto para haberleri! Yatırım tavsiyesi değildir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER

Bitcoin ve 32 Bin Dolar Senaryosu: Onchain, Teknik ve Piyasa Analizi

Bitcoin (BTC) için teknik yapılar, onchain verileri ve korku endeksi neler söylüyor? Bitcoin ve altcoin yatırımcılarının incelemesi gereken verileri topladık!

XRP Coinbase’e Geri Dönüyor mu? Bilmeniz Gerekenler Burada!

ABD merkezli en büyük kripto para borsası Coinbase, XRP topluluğuna en büyük sevinçlerden birini vermeyi düşünüyor olabilir. İşte detaylar!

Cardano 2022 Son Çeyrek Verileri Yayınlandı! ADA Fiyatı Ne Olacak?

Cardano (ADA) için 2022'nin son çeyreği raporları yayınlandı. Raporlara göre Cardano finansal çöküş yaşarken onchain hareketliliği devam...

Bitcoin 27k ile 2023’ün Yeni Yüksek Seviyesini Yaptı ve Shortları Sınırlandırdı!

Bitcoin (BTC), bir hafta içinde iki kez $26K fiyat seviyesini test etti. Yatırımcılar, ABD bankasının çöküşüne ve geleneksel bankacılık sistemine olan güvenin azalmasından sonra alternatif arayışında olan yatırımcılar BTC'ye kısmi olarak yakıt oldu.
- Sponsored -anonim-borsa
- Sponsored -anonim-borsa
- Sponsored -anonim-borsa

Güncel Analizler