Diğer

  Average True Range (ATR) İndikatörü Nedir ve Nasıl Kullanılır

  Bu yazımızda ATR indikatörü nedir, nasıl kullanılır ve ATR ile stop nasıl ayarlanır, ATR ile iz süren stop nasıl ayarlanır bunlara değineceğiz. İşte ATR indikatörü hakkında bilmeniz gerekenler…

  ATR İndikatörü Nedir?

  ATR incelenecek market veya paritedeki volatiliteyi ölçmeye yarayan bir indikatördür. İndikatör fiyat yönü hakkında bilgi vermez, belirlenen periyottaki volatiliteyi ölçer. Genel belirlenen periyot 14 birimdir. Yatay seyirde indikatör düze yakın izler. Yukarı veya aşağı yönlü hareketlerde indikatörün değerinin artması beklenilir.

  ATR İndikatörü Nasıl Kullanılır?

  ATR İle Stop Koyma

  ATR ÖrnekYukarıda görülen görsel eğitim çalışmasıdır, Sadece ATR kullanılarak işleme girilmemelidir.

  Fiyatın belli bir miktar düştüğüne kanaat getiren bir yatırımcı farklı yerlerden de doğrulama aldıktan sonra satın alıyor. Stop koyarken paritenin ne kadar volatil olduğuna bakılması gerekilmektedir.

  ATR değeri alım yapılan mumda 0.13 olduğundan yatırımcımız 0.13 birim aşağıya stop loss koyuyor. Bir sonraki mumda fiyat yukarıdaki ve aşağıdaki likditeleri topluyor. ATR üzerinden stop koyan yatırımcımız paritenin volatil olduğunu bildiği için yakın stop koyup gereksiz yere stop olacağına, istediği kar hedefine kadar gittiği görülmektedir.

  ATR İle İz Süren Stop Koyma

  İz Süren Stop ATR

  Average True Range indikatörünün bir başka kullanım alanı da iz süren stop yöntemidir.

  İlk önce kullanılacak ATR çarpanı belirlenmelidir. Minimum 1.2 olarak belirlenirse volatil piyasalarda gereksiz yere stop olunmayacaktır. Aşağıda 1.4 ATR çarpanı üzerinden stop koyulmuştur. Fiyatın yeni oluşturduğu tepe noktasından gelen satışlar karşılığında iz süren stop çok güzel çalışmış oldu.

  İz Süren Stop ATR

  Dikkat edilmesi gerekilen nokta ATR çarpanı seçilirken bakılacak zaman dilimine göre belirlenmesidir. Yani 4 saatlik grafikteki ATR değeri ile günlük grafikteki birbirinden çok farklılık gösterebilir. Bundan dolayı işlem için belirlenen zaman aralığına uygun ATR çarpanı seçilmelidir. Kısa vadeli işlemler için 1 ile 2.5 aralığı kullanılabilir. Uzun vade için 2.5 üzerinde kullanılabilir.

  En son kripto para haberleri hakkında bilgilendirilmek için Twitter hesabımız ve Telegram kanalımız için bildirimleri açmayı unutmayın.

  HABERLER

  Kraken Stratejisti, Ethereum ETF ve ABD Seçimlerinin 2024’te Kripto Piyasalarını Canlandıracağını Tahmin Ediyor

  Kripto dünyasındaki gelişmeler, 2024 sonuna doğru piyasayı önemli ölçüde...

  Tether ve Bitfinex, Düzeltilmiş Toplu Dava ile Piyasa Manipülasyonu ile Suçlandı

  Tether ve Bitfinex yenilenen bir hukuki mücadelenin merkezinde yer...

  Dogecoin (DOGE) Boğa Rallisine Hazır, Fiyat Geçen Hafta %13 Arttı

  Geçtiğimiz hafta DOGE fiyatında dikkat çekici bir artış oldu...

  Bitcoin, Piyasa Hareketleri ve Analist Uyarıları Ortasında $63,600’ü Aştı

  Kripto yatırımcıları, piyasadaki etkileyici yükselişle, bir analistin son uyarısıyla...

  Güvenilir Borsa

  - Sponsorlu -ads-1

  Dogecoin (DOGE) Fiyatı ve Gelecek İhtimalleri!

  Dogecoin (DOGE)'in mevcut durumunu ve iyileşme potansiyelini piyasa zorlukları içinde keşfedin. Dogecoin yükselişe geçecek mi?

  Ethereum Fiyat Artışı: Kripto Analisti Önemli Bir Toparlanma Öngörüyor

  Ünlü kripto analisti Ali Martinez, önemli bir teknik göstergeye dayanarak Ethereum (ETH) için potansiyel bir toparlanma öngörüyor.

  Polkadot (DOT) Veri Analizi: Fiyata Etkisi Olacak Mı?

  Polkadot'un sosyal ve ağ etkinliği dikkate değer bir şekilde azaldı, ancak popülerliğini ve etkileşimini artırmak için çaba sarf ediliyor.

  BTC ve ETH Fiyat Analizi: Potansiyel Yükselişler ve Düşüşler

  Bitcoin ve Ethereum için sancılı bir haftada, uzmanlar her iki kripto para birimi için potansiyel toparlanmalar öngörüyorlar.

  Bitcoin Fiyat Analizi: $64K Seviyesine Geri Dönüş Mü?

  Bitcoin'in fiyatı hafif bir artış gösteriyor, ancak $64K seviyesini geri kazanmak için yeterli olacak mı? Yükseliş başlayacak mı?
  Coin Otağ
  Coin Otağhttps://coinotag.com/
  Hızlı, güvenilir, son dakika bitcoin ve kripto para haberleri! Yatırım tavsiyesi değildir.

  Efsanevi Kripto Para Öncüsü Hal Finney Kimdir? Bitcoin, Hal Finney ve Satoshi İlişkisi

  Hal Finney, Bitcoin ve kripto para teknolojisinin öncüsü olarak tanınır. Bu makale, Finney'in yaşamı, kariyeri ve Bitcoin'e katkılarına dair detaylı bir bakış sunuyor.

  GOMDori Nedir ve GOMD Nasıl Satın Alınır?

  GOMDori (GOMD), benzersiz ekonomik modeli ile küresel e-ticarette bir dönüşüm yaratan çığır açan bir kripto para projesini keşfedin, kullanıcıların satın alma ve satış işlemlerinden ödül almasını sağlar.

  Stokastik Osilatör Nedir? Nasıl Çalışır? Örneklerle Anlatım

  Stokastik osilatör, finansal analizde kullanılan bir göstergedir ve teknik analizin bir parçasıdır. Genellikle bir varlığın aşırı alım veya aşırı satım durumlarını belirlemek için kullanılır.