Arthur Hayes, Bitcoin Fiyatının Gelecekte Nasıl Hareket Edeceğini Açıkladı!

  • Uzun bir Substack makalesinde Amerikalı girişimci, Bitcoin’in (BTC) bu alandaki büyük bir trader ve analist grubunun korktuğu gibi 20.000 doların altına düşmeyeceğini öngördü.
  • Uzmanlar, ABD hazine bonolarındaki artan getirileri, geçtiğimiz haftanın piyasa çöküşünün önemli faktörlerinden biri olarak gösterdi.
  • Arthur Hayes’in genel olarak kripto paralar hakkındaki tahmini karma bir sonuç verdi. Belirli makroekonomik olayların etkilerini hafife alırken, temel prensiplere yönelik iddia edilen tehdit, maksimalistleri tedirgin edebilir.

Bitcoin fiyatının gelecekte nasıl hareket edeceğine ve ETF’lerin nasıl etki yaratacağı konularına yanıt veren Hayes, önemli detaylara vurgu yaptı.

Hayes’ın Bitcoin Tahminleri

Kripto para borsası BitMEX’in kurucusu Arthur Hayes, kripto piyasasının devam eden durumu hakkında taze bir bakış açısı sundu.

Uzun bir Substack makalesinde Amerikalı girişimci, Bitcoin’in (BTC) bu alandaki büyük bir trader ve analist grubunun korktuğu gibi 20.000 doların altına düşmeyeceğini öngördü. Bunun yerine, Bitcoin’in 2023’ün üçüncü çeyreği boyunca 25.000 dolar civarında sallanacağını öngördü.

Kripto piyasasının ve ABD makroekonomisinin dikkatli gözlemcilerinden biri olan Hayes, hükümet borç faizleri etrafındaki konvansiyonel anlayışa karşı çıkarak tahminini yaptı.

Uzmanlar, ABD hazine bonolarındaki artan getirileri, geçtiğimiz haftanın piyasa çöküşünün önemli faktörlerinden biri olarak gösterdi. Bu, riskli olmayan hükümet borçları üzerindeki daha yüksek getirilerin genellikle hisse senetleri ve kripto gibi spekülatif varlıklara olan talebi olumsuz etkilediği teorisine dayanıyordu.

Buna karşın Arthur Hayes, bu durumun uzun vadede riskli varlıklar için iyi bir işaret olduğunu savundu. Hayes, “Ayrıca, bir noktada daha fazla yatırımcının matematik yapacağına ve Fed ile ABD Hazinesi’nin birleşerek zengin tasarrufçulara aylık milyarlarca dolar dağıttığını fark edeceğine inanıyorum. Bu para bir yere gitmek zorunda ve bunun bir kısmı teknoloji hisselerine ve kriptoya akacak.” dedi.

Spot ETF’ler merkeziyetsizlik için bir tehdit mi?

Piyasanın gelecekteki hareketlerinin yanı sıra Hayes, son aylarda gelen spot ETF başvurularıyla görülen kurumsal ilgi hakkında da yorum yaptı.

Artan ilginin, sonunda kripto ve blok zinciri temel prensiplerine zarar vereceği konusunda bir uyarıda bulundu. Girişimci, bu kurumların merkezsizleşme, gizlilik ve sansür direnci gibi Web3’e özgü idealleri geliştirmek veya hatta korumak gibi bir ilgileri olmadığını söyledi.

Ayrıca, başvurular onaylandığında gelecekte kripto finansal ürünlerin ayni olarak geri ödemesinin kısıtlanacağını öngördü. Bu temelde, sahiplerin artık gerçek kripto paralarını geri alamayacağı ve sadece Amerikan Doları cinsinden geri ödeme yapmak zorunda kalacakları anlamına gelir.

Özetle, Arthur Hayes’in genel olarak kripto paralar hakkındaki tahmini karma bir sonuç verdi. Belirli makroekonomik olayların etkilerini hafife alırken, temel prensiplere yönelik iddia edilen tehdit, maksimalistleri tedirgin edebilir.

Yazının yazıldığı sırada, Bitcoin son 24 saatte neredeyse %2 düşüşle 26.090 dolardan el değiştiriyordu.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version