Amazon CEO’su Jeff Bezos, kâr elde ederek 1 milyon hisse sattı

ABD Menkul Kıymetler Borsası’na açıklanan bilgilere göre ve borsa Çarşamba günü Komisyon (SEC); Amazon.com Inc’in kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos, şirket hisselerinin bir milyonunu sattı. Hisse başına 3.102 $ ile 3.183 $ arasında değişen toplam satış değeri 3 milyar $ ‘dan fazlaydı.

Amazon’dan Mavi Kökene 

Bezos, diğer girişimleri desteklemek için son yıllarda Amazon hisselerini satıyor. Hatırlanacağı üzere Şubat ayında 1.7 milyar dolarlık Amazon hissesi satıldı. Bilindiği gibi Bezos’un uzay turizmi ve araştırma için şahsen sahibi olduğu Blue Origin isimli bir şirketi var. Bezos, bu şirketi Amazon hisse satışlarından elde ettiği kârla destekliyor. Başarılı iş adamı, Blue Origin’i finanse etmek için her yıl 1 milyar dolardan az olmamak üzere hisse satmaya karar verdi.

Devlet çok büyük karlar gördü

Bezos’un son hisse satışlarından sonraki toplam karının vergiler düşürüldükten sonra 2,4 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Bezos ve diğer teknoloji devlerinin elde ettiği muazzam karlardan sonra Amerikan devleti bu şirketleri daha fazla kontrol etmeye başladı.

Bezos’un yanı sıra Facebook, Apple, Alphabet gibi dev şirketlerin CEO’ları da ABD Kongresi’nde kazandıkları güçle ilgili açıklamalarda bulundu.

“Büyük hayallerim vardı”

Bezos, buradaki açılış konuşmasında, “Ben büyük bir servetle doğmuş biriyim. Bununla birlikte, parasal zenginlikten bahsetmiyorum. Sevgi dolu bir ailenin bana verdiği servet. Bu aile bana her zaman merak etme cesaretiyle hayallerimi inşa etme gücü verdi. “dedi.

29 Temmuz’daki duruşmada Maryland’in 8. kongre bölgesinin ABD temsilcisi Jamie Raskin CEO’lara şunları söyledi:

“19. yüzyılda soygun baronları vardı. 21. yüzyılda siber baronlar var. Ve elde ettiğiniz bu inanılmaz gücün dünyadaki demokrasiye ve insan haklarına karşı olan örgütlere karşı kullanılmasını sağlamak istiyoruz. . Buradaki serbest piyasaya karşı değil… “

Boşandı ve eşine yüzde 4 pay verdi

Hatırlanacağı üzere Bezos ve eşi MacKenzie Scott, 25 yıllık evlilikten sonra boşanmıştı. Ayrılma sonucunda Scott, Amazon’da yüzde 4 hisse satın aldı. Bu payın şu anki karşılığı 38 milyar dolar ve bu miktar Scott’u dünyanın en zengin 18. kişisi yapıyor.

Bezos’un en zengini

Bloomberg’e göre Bezos, 190 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin ismi. Bezos, Amazon’da halen 54 milyon hisseye sahip ve 2020’de şirket hisselerinin yüzde 73 artmasıyla serveti daha da arttı.

Coin Otağ’ı ayrıca Twitter, Facebook, Telegram ve Instagram‘dan da takip edebilirsiniz.

Görkem Ilık
Görkem Ilık, İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde Bankacılık ve Finans okurken, kripto para ve piyasalara olan yönelimini keşfediyor.Sektörel yazılar ile coinotag.com'a destek olurken, Görkem Ilık bir yandan yatırım ve trade yaparak sektörde emin adımlarla ilerliyor.