Çarşamba, Nisan 21, 2021

Altın fiyatları neden düşüşte? Altın fiyatları yükselişe geçecek mi? İşte detaylar

Fed’in iki günlük toplantısı dün sona erdi. Para politikasında değişikliğe gitmeyen Fed, faizlerinde uzunca bir süre daha düşük seviyelerde kalacağı taahhüdünü yineledi. Ancak, Fed Başkanı Powell’ın Fed’in yen stratejisine ve ortalama enflasyon hedeflemesine ilişkin beklenen detayları vermemesi dolar endeksinde bir değer kazanımını beraberinde getirdi. Bununla birlikte 92,80’li seviyelerden yükselişe geçen endeks Asya seansı boyunca yükseliş eğilimini sürdürdü.

Bu sabah saatlerinde 93,59 seviyesini test eden dolar endeksi son bir haftanın en yüksek seviyesine çıktı. Dolar endeksindeki yükseliş eğilimi ile birlikte 1950 seviyesi altına sarkan ons altın fiyatları 1937 seviyesine kadar geri çekildi.

Ons altın fiyatları bu sabah saatlerinde 1944 seviyesinden işlem görüyor. Aşağıdaki grafik üzerinden de görülebileceği gibi, yükseliş trendinde hareket etmekte olan ons altın fiyatlarının bu sabah saatleri itibarıyla söz konusu trendin sınırına kadar gerilemiş olduğu görülüyor. Bu noktada altın fiyatlarının trend sınırında tutunup tutunamayacağı yakından takip edilecek.

Fiyatların trend sınırına denk gelen 1940 – 1945 bandı üzerinde tutunması durumunda düşüş eğiliminin güç kaybetmesi ve mevcut seviyelerin önümüzdeki döneme ilişkin alım fırsatı vermesi beklenebilir. Aksi taktirde, yani altın fiyatlarının 1940 – 19445 bandın altına sarkarak trendi aşağı yönlü kırması durumunda ise düşüş eğiliminin 1900 seviyesine doğru genişlemesi söz konusu olabilir.

Bugün yurt dışı piyasalarda Euro Bölgesi Ağustos TÜFE ve ABD Haftalık İşsizlik Başvuruları verilerinin yanı sıra olarak OPEC Ortak Bakanlar İzleme Komitesi toplantısı ve İngiltere Merkez Bankası’nın faiz kararı takip edilecek. İngiltere Merkez Bakasının faizlerde ve parasal gevşemede bir değişikliğe gitmesi beklenmiyor.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

Enes Başoğlu
Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

USD
TRY
EUR

Güvenle Kripto Para Satın Al

Hisseler
StockSymbolPriceChart (24H)
RTALB.IS₺22.74
THYAO.IS₺11.12
KCHOL.IS
KOC HOLDING
KCHOL.IS
KCHOL.IS₺17.65
ASELS.IS
ASELSAN
ASELS.IS
ASELS.IS₺14.68