Altın fiyatları neden düşüşte? Altın fiyatları yükselişe geçecek mi? İşte detaylar

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Fed’in iki günlük toplantısı dün sona erdi. Para politikasında değişikliğe gitmeyen Fed, faizlerinde uzunca bir süre daha düşük seviyelerde kalacağı taahhüdünü yineledi. Ancak, Fed Başkanı Powell’ın Fed’in yen stratejisine ve ortalama enflasyon hedeflemesine ilişkin beklenen detayları vermemesi dolar endeksinde bir değer kazanımını beraberinde getirdi. Bununla birlikte 92,80’li seviyelerden yükselişe geçen endeks Asya seansı boyunca yükseliş eğilimini sürdürdü.

Bu sabah saatlerinde 93,59 seviyesini test eden dolar endeksi son bir haftanın en yüksek seviyesine çıktı. Dolar endeksindeki yükseliş eğilimi ile birlikte 1950 seviyesi altına sarkan ons altın fiyatları 1937 seviyesine kadar geri çekildi.

Ons altın fiyatları bu sabah saatlerinde 1944 seviyesinden işlem görüyor. Aşağıdaki grafik üzerinden de görülebileceği gibi, yükseliş trendinde hareket etmekte olan ons altın fiyatlarının bu sabah saatleri itibarıyla söz konusu trendin sınırına kadar gerilemiş olduğu görülüyor. Bu noktada altın fiyatlarının trend sınırında tutunup tutunamayacağı yakından takip edilecek.

Fiyatların trend sınırına denk gelen 1940 – 1945 bandı üzerinde tutunması durumunda düşüş eğiliminin güç kaybetmesi ve mevcut seviyelerin önümüzdeki döneme ilişkin alım fırsatı vermesi beklenebilir. Aksi taktirde, yani altın fiyatlarının 1940 – 19445 bandın altına sarkarak trendi aşağı yönlü kırması durumunda ise düşüş eğiliminin 1900 seviyesine doğru genişlemesi söz konusu olabilir.

Bugün yurt dışı piyasalarda Euro Bölgesi Ağustos TÜFE ve ABD Haftalık İşsizlik Başvuruları verilerinin yanı sıra olarak OPEC Ortak Bakanlar İzleme Komitesi toplantısı ve İngiltere Merkez Bankası’nın faiz kararı takip edilecek. İngiltere Merkez Bakasının faizlerde ve parasal gevşemede bir değişikliğe gitmesi beklenmiyor.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster