Altın fiyatı fırladı: Bitcoin ise Stabil

Kaynak: Eğriltme

Altının fiyatı, 20 Mart’tan bu yana süren fiyatlanma hareketinden ve mevcut seviyelerinden daha da arttı.

Ons altın fiyatı, haber yayınlandığında 2017 dolar seviyesinde. Altın bugün sadece yüzde 2’den fazla kazandı.

Öte yandan, gram altın da 450 doları aştı. 4 Ağustos 2020 tarihi itibariyle fiyat gün boyunca en yüksek seviye olarak 452.91 TL’ye ulaştı.

Fiyat hedeflerinin altında

Son zamanlarda, New York merkezli küresel yatırım bankacılığı devi Goldman Sachs, artan dolar riskleri nedeniyle altın fiyat hedefini yükseltti. Banka, “son çare para birimi” adını verdiği altının ons başına 2300 dolara ulaşacağını tahmin ediyor.

Başka bir bankacılık kurumu olan Bank of America, değerli metal fiyatının 18 ayda ons başına 3000 dolara yükselebileceğini açıkladı.

Bitcoin ve altın arasındaki korelasyon arttı

Piyasa değeri ile en büyük kripto Bitcoin ve altın fiyatı arasındaki ilişki son zamanlarda artmaya başladı. Piyasa verileri şirketi Skew, Bitcoin ve altın arasındaki 1 aylık korelasyonun 0.675 ve 2018’den bu yana zirve yaptığını gösteriyor. 1 yıllık korelasyon şu anda 0.145 seviyesinde.

Kaynak: Eğriltme
Kaynak: skew

Altının fiyat hareketleri Bitcoin için önemli mi? Kripto para odaklı yatırım şirketi Heisenberg Capital’in finans uzmanı ve kurucusu Max Keizer’e göre, ons altın fiyatındaki her 1 dolarlık artış, Bitcoin’de 25-30 dolar yansıtacak.

Yasal Uyarı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları yüksek riskli yatırımlardır. Yeterli deneyim ve bilgiye sahip değilseniz bir danışmandan yardım almanız önerilir. Her yatırım kararı bireyin sorumluluğundadır. CoinOtag ve bu içeriğin yazarı kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Coin Otağ’ı ayrıca Twitter, Facebook, Telegram ve Instagram‘dan da takip edebilirsiniz.

Enes Ergovan
Enes Ergovan, yıllarca sosyal medya yöneticiliğinden aldığı önemli deneyimlerle kripto para ve piyasalara merak salan Enes Ergovan, sektörel yazılar yayınlamaya devam ederken sosyal medya sektöründe de çalışmalar yürütüyor. Enes Ergovan, coinotag.com'da editör olarak sektörel bazda yazılar paylaşıyor.