Altın Fiyatlarında Düşüş: Euro’da Satış Baskıları ve Dolar Endeksindeki Sert Yükseliş!

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Euroda etkili olan satış baskıları ve bunun paralelinde dolar endeksinde görülen sert yükseliş hareketi ile birlikte ons altın fiyatları haftanın ilk işlem gününde satıcılı seyretti. Avrupa genelinde artış kaydeden koronavirüs vakaları karantina uygulamalarının yeniden sıkılaştırılabileceğine ilişkin endişeleri artırırken, Avrupa’da sağlık yetkililerden gelen uyarılar da kaygıları besledi. Bununla birlikte euro değer kaybederken, 92,75 seviyesinden yükselişe geçen geçen dolar endeksi 93,70 seviyesi üzerine kadar çıktı. Bu gelişmelerin etkisi ile birlikte 1882,50 seviyesine kadar gerileyerek yaklaşık son 1,5 ayın en düşük seviyesine inen ons altın, Mart ayından bu yana sürdürdüğü yükseliş trendini aşağı yönlü kırdı.

Dün 1900 seviyesi altına gerilemesinin ardından Asya seansında kayıplarının ufak bir kısmını telafi eden ons altın fiyatları, yeniden 1900 seviyesi üzerine yerleşmiş durumda. Ons altın fiyatları bu sabah saatlerinde 1911 seviyesinden işlem görüyor. Dün yaşanan sert satış baskıları ve yükseliş trendinin aşağı yönlü kırılması sonrasında ons altındaki zayıf seyrin sürdüğünü görüyoruz. Kısa vadeli teknik göstergeler, ons altın fiyatlarının dünkü satıcılı seyrin ardından bugün içerisinde 1880 – 1940 seviyeleri arasında hareket edebileceğinin sinyalini veriyor.

Bugün yurt dışı piyasalarda Euro Bölgesi Eylül Ayı Tüketici Güven Endeksi (Öncü), ABD Ağustos Ayı Güncel Konut Satışları ve ABD Eylül Ayı Richmond Fed İmalat Endeksi verileri açıklanacak. Ayrıca, Fed Başkanı Powell ve ABD Hazine Bakanı Mnuchin bugün Türkiye saatiyle 17:30’da Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesinde sunum yapacak ve gelen soruları yanıtlayacak.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster