Almanya Bitcoin Yatırımlarına Kapılarını Açtı! İşte Detaylar…

Almanya Kripto Para Yasası

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Almanya’da bu yılın başlarında kabul edilen bir yasanın 1 temmuz itibari ile yürürlüğe girmesinin ardından bu Perşembe günü 350 milyar Euro, kripto para piyasasına girmeye başlayabilir. Peki burada piyasaya giren para kripto varlıklar için nasıl bir etki oluşturabilir? İşte Detaylar…

Almanya Fon Yasası

Yeni Fon Yerleşim Yasası’na göre, mevcut 4.000 özel fonun yanı sıra yeni özel fonların Bitcoin ve Eth’e %20’ye kadar yatırım yapmasına izin veriyor.

Önceden bu tür fonların herhangi bir yüzdeyi kriptolara ayırması yasaktı. Ancak şimdi kontrolleri altındaki tahmini 1,87 trilyon €, Bitcoin’e dönüştürülebilir. Bu kadar büyük bir meblağın piyasaya girmesi bitcoinin eski seviyelerine veya daha fazla ileriye gitmesine sebep olabilir. %20’ye kadar ne kadar yatırım yapacaklarını seçmekte özgürler, bu yasa bir Avrupa Birliği direktifinin bir uygulaması olduğundan, bu yeni izin Avrupa ülkesinden geliyor.

Bu yasa için çalışan Distributed Ledger Consulting (DLC) CEO’su Sven Hildebrandt, “Bu bir gecede olmayacak, ancak Almanya’da sahip olduğumuz en büyük yatırım aracından bahsediyoruz, kelimenin tam anlamıyla tüm para orada” dedi.

Öncelikli olarak emeklilik ve sigorta fonlarının verilmesinde kriptoya özgü olmamasıyla daha geniş ve daha genel bir uygulanabilirliği vardır. Bu özel fonları kullanmayı seven, Blockchain Capital’den Jacqueline Winter açıklarken şunları söylüyor :

”Spezialfond’lar, çoğu likit varlık sınıfı ve farklı yapılardaki mülkler için tercih edilen Alman kurumsal fon aracı olarak kabul ediliyor.”

Bölümlere ayrılmış Spezialfond’lar, varlıkların Master KVG yapısı adı verilen bir çatı altında birleşik raporlama ile farklı temel yöneticiler tarafından yönetilmesine izin verir. Master KVG, Alman Federal Mali Denetleme Kurumu tarafından yetkilendirilen ve denetlenen, Alman yatırım yasası uyarınca lisanslı, Almanya tarafından düzenlenen bir yatırım yönetimi şirketidir.

Fonların Kripto Varlık Piyasasına Girmesinin Etkileri Neler Olacak?

2018’de bazı ABD emeklilik fonu yöneticileri sürekli olarak bitcoin’e yatırım yapmalarının kısıtlanmasından şikayet etmişti. Bu nedenle hisse senetleri için farklı kriterler geçerli olduğu için gerçekten bir ETF istediler.

Kamu fonları için kısıtlama, Almanya Federal Alternatif Yatırımlar Birliği’nin (BAI) kamu fonlarının genişletilmesini istemesiyle devam ediyor. Almanyalı bir şirketin CEO’su: “Giderek artan dijital bir dünyada, kripto değerlerine yapılan yatırımlara en azından Spezial-AIF’ler için izin verilmesi bizim için zorunluydu.” Dedi.

Bitcoin’in mevcut piyasa değeri 678 milyar dolar ve bu yasa piyasa değerinin yarısından fazlasının girişine izin veriyor, ancak bu tür bir çeşitlendirmenin biraz kademeli olacağını düşünüyoruz. Bununla birlikte, sürekli bir kademeli akın yine de aynı etkiye sahip olabilir.

negatif faiz oranları ortamında bu, özellikle Almanlar için yetersiz olan yıllık %2’lik bir faiz oranı ortamında sigorta ürünlerine akın etmeye yönlendiren bir şeydir.

Kriptoların çok daha büyük kazançları olabilir, ancak aynı zamanda çok daha değişkendirler. Bununla birlikte, spezialfond’lar genellikle uzun vadeli yatırımlardır. Ve uzun vadede bitcoin’in çok sınırlı 21 milyon arzı olması ise, ortalama olarak iyi bir yıllık getiri sağlaması için potansiyel olarak güzel bir yatırım kaynağıdır.

Bu nedenle, yaklaşık iki trilyonun bir kısmı muhtemelen iki gün içinde yeni bir pazar kazanan bitcoin’e çeşitlenecek. Bu paraların bitcoine girmesi ise piyasayı canlandıracağı düşüncesi yönündedir.

Haberimiz için olumlu veya olumsuz görüşlerinizi lütfen aşağıda belirtiniz.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster