Salı, Nisan 20, 2021

Alibaba Film Kolunu Blockchain ile Destekleyecek! Türkiye’deki Sektör Nasıl Etkilenecek ?

Alibaba Film
Alibaba Film

Alibaba film yapımı kolu Alibaba Pictures, China.org.cn’nin 22 Kasım tarihli haberine göre yeni filmi “Striding into the Wind” için dağıtım haklarını tokenize etmeyi planlıyor.

Şirket, önceden SingularDTV olarak bilinen merkeziyetsiz eğlence platformu Breaker ile, filmin yurt dışında ki dağıtımını blockchain teknolojisini kullanarak yapmak için bir anlaşma imzaladı.

Alibaba Pictures ‘ın kıdemli başkan yardımcısı ve Alibaba’nın bilet uygulaması olan Taopiaopiao CEO’su Li Jie, haberi 20 Kasım’da düzenlenen Çin Altın Horoz ve Yüz Çiçek Film Festivali sırasında duyurdu.

Alibaba Film Kolu Yeni filmi, SingularDTV’nin Ethereum tabanlı platformunda gösterime girecek

Li, film sektörünün blockchain teknolojisini iş modellerine uygulama yollarını giderek daha çok gündeminde tuttuğunu, Alibaba Pictures‘ın da blockchain teknolojisi üzerine aktif olarak çalıştığını belirtti.

Alibaba ‘nın yeni filminin yurt dışında ki dağıtım hakları, SingularDTV’nin Ethereum tabanlı dağıtım portalı EtherVision‘da yayınlanacak. Yeni film, China.org.cn‘ye göre SingularDTV tarafından seçilen tek Çin filmi olma özelliğini taşıyor.

Blockchain film sektörünü değiştiriyor

Blockchain teknolojisinin film sektörüne uygulanması, özellikle de film haklarının tokenizasyonu gibi uygulamar, film sektörünü büyük ölçüde değiştirebilir. Filmler, mevcut durumda genellikle az sayıda varlıklı yatırımcılar tarafından finanse ediliyor. Tokenizasyon ile küçük yatırımcılar da filmleri finanse edebilir.

Overstock’un kripto para kolu tZERO, Temmuz 2019’da yeni filmi ”Atari: Fistful of Quarters”ı tokenize edeceğini duyurdu. Şirket, filme blockchain yoluyla finansman sağlamak amacıyla filmin prodüktörleri ile, ”Bushnell” adlı token’ı geliştirmek üzere iş birliği yaptı.

Daha önce de Brezilyalı bir devlet bankası, kendi Ethereum tabanlı stablecoin’i BNDES‘i kullanarak bir belgeseli finanse etmişti.

Tokenizasyon nedir?

Tokenizasyon, hassas verilerin rastgele ve benzersiz bir değer ile ifade edilmesidir. Kredi kartı bilgileri, vatandaşlık numarası gibi bilgilerin tokeni oluşturularak herhangi bir işlemde bu verilerin açık olarak kullanılmasını engelleyerek yerine token kullanılmasıyla hassas verilerin güvenliği sağlamış olur. Cnp işlemlerde kart fiziki olarak kullanılmadığı için bilgilerin ihlali veya dolandırıcılığa sebebiyet verebilir.

Tokenizasyon, kart bilgilerini çevrimiçi olarak gerçekleştirilen ticaretlerde ifşa edilmez. Kredi kartını temsil eden token bulunduğu için işletme sisteminde kart bilgileri depolanmaz. Sistemler arasında token güvenli bir şekilde dolaşır. Token kritik bilgiler içermez, hassas veriler önemsiz, rastgele bilgiler ile değiştirilmiştir bu sebeple token bilgileri ele geçirilse bile token üzerinden kart bilgilerine ulaşılmaz. Bir kredi kartından birçok token oluşturulup birçok sistemde güvenli bir şekilde kullanılır.

Token, silinebilir askıya alınabilir olması nedeniyle kullanımı esnektir. Her işlemde tekrar tekrar bilgilerin girilmesine gerek kalmaz tek tıkla işlemler gerçekleştirilir. Kart bilgileri güvenli bir şekilde vault adı verilen sistemlerde saklanır.

CoinOtag‘dan Bitcoin haberleri, Coin Haberleri ve Coin Yorumları başlıklarını takip edebilir; ayrıca Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Başoğlu
  Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  USD
  TRY
  EUR

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺25.10
  THYAO.IS₺11.60
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺18.02
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺14.96