Akümülasyon Nedir?

Akümülasyon bir diğer adıyla birikim aşamasının ne anlama geldiğini ve nerelerde karşımıza çıkabileceğini inceleyelim.
Akümülasyon Nedir?

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Akümülasyon Nedir?

Sözlük anlamına göre akümülasyon kelimesi biriktirmek veya toplamak anlamına gelmektedir. Piyasalarda ise bu kavram fiyatın sabit aralıklarla hareket etmesi, sert yükselişler veya düşüşler yaşanmaması, durgun seyretmesi olarak karşımıza çıkıyor. Bir nevi fiyatın yatay seyretmesi olarak da yorumlamak mümkündür. Bu tanımı kısaca aşağıdaki görsel ile açıklayabiliriz.

Akumulasyon 17.06-1

Akümülasyon Hangi Bölgelerde Karşımıza Çıkar?

Dow Kuramına göre bir ana boğa trendi akümülasyon, hareket ve aşırılık olmak üzere 3 aşamadan oluşmaktadır. Yani bu 3 aşamanın ilki olan akümülasyon, bir düşüş trendinin sonunda karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle bu aşamayı ayı trendine gelen ufak çaplı bir tepki hareketinden ayırt etmek oldukça zordur.

Çünkü genellikle piyasaya hâlâ korku iklimi hakimdir. Bu sebeple yatırımcılar alım yapma konusunda tereddüt yaşamaktadırlar. Bu noktada işlem hacmi düşüktür ve işlem aralıkları dardır. Fakat akümülasyon aşamasında fiyatın yeni bir dip yapmaması akıllı yatırımcıların ilgisini çeker. Bunun sonucunda akıllı yatırımcılar alımlarını yapmaya başlayarak fiyatın yükselmesini sağlarlar. Böylece bu yükselişi gören küçük yatırımcıların da alım yapması ile akümülasyon aşaması sona erer ve boğa trendi başlar.

Akumulasyon 17.06-2

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster