Ana SayfaRehberAkıllı Kontrat (Smart Contract) Nedir?

Akıllı Kontrat (Smart Contract) Nedir?

-

Smart Contract Nedir – Smart Contract (Akıllı sözleşmeler) kod ile yazılmış ve belirli bir blockchain’e gömülü sözleşmelerdir. Kod, şartlar yerine getirildikten sonra otomatik olarak yürütülen tüm kurallar ile koşulları, son kullanma tarihlerini ve yerine getirilmesi için gerekli tüm bilgileri ve daha fazlasını içerir.

Smart Contract Nedir?

akıllıkontrat
Photo by Shubham Dhage

Smart Contract, Akıllı bir sözleşme önceden tanımlanmış şekillerde hareket eder ve “Eğer böyle olursa o zaman bunu yapar” şeklinde otomatikleştirir. Yani kalıplara sahiptir ve bu kod kalıpları dışına çıkamaz.

Akıllı sözleşmeler özünde, herhangi bir iş anlaşmasının otomatik olarak yürütülmesine veya uygulanmasına izin verir.

Akıllı Kontratlar Güvenilir Mi?

Bu nedenle, akıllı sözleşmeler, merkezi bir varlığı ya da herhangi bir gereksiz üçüncü tarafı ortadan kaldırırken; tamamen doğrulanabilir, çatışmasız bir yöntemle sermayenin, mülkiyetin ya da değerin başka bir şeyle paylaşılmasına yardımcı olur.

Evet, blockchain güvenli bir matematiğe ve algoritmaya bağldır, Çok güçlü şifreleme yöntemleri kullanır. Rastgele sayılar ve harfin kombinasyonlarından oluşan bu adres veya kimlik, kişinin tüm gücünü elinde tutmasını mümkün kılar.

Tek bir merkezi noktada saklanan veriler savunmasızdır. Bu, blockchain teknolojisinin nasıl inşa edildiğini anlamak için iyi bir örnek olabilir. Çünkü blockchain de durum bunun tam tersidir. Bir bilgisayar korsanı, küçük veri parçalarını toplamak ve hepsini bir aaya getirmek için aynı anda birden fazla cihaza saldırmak zorunda kalacaktır ve bu mümkün değildir.

Ayrıca bu aygıtlardan biri başarısız olsa bile tüm verilerin başka yerlede güvenli olmasını sağlar. Bu esneklik ve güvenlik, blockchain teknolojisinin neden bu kadar devrimci olduğunun kanıtıdır.

Coinotag üzerinden Bitcoin haberleri, Coin Haber ve Coin Yorum başlıklarını takip edebilir; bizleri ayrıca InstagramTwitter, ve Telegram‘dan da takip edebilirsiniz!

CoinOtag, sosyal medyadaki en hızlı haber sağlayıcınızdır.
Telegram kanalımıza katılarak haberleri ilk siz öğrenebilirsiniz. Unutmadan; bizleri "CoinOtag" aramasıyla Tiktok, Instagram, Facebook, CoinMarketCap, Binance ve Twitter'dan da takip edebilirsiniz! Bildirimleri açmayı unutmayın!
Crypto Vira
Crypto Vira
Alican, genç yaşta yöneldiği kripto para ve borsa dünyasında önemli isimlerle birlikte çalışıp, elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ ekibine katıldı. Blog yazıları ile desteklerini esirgemeyen Alican, Coin Otağ'ın Stratejik Medya Partneri olarak rol alıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER

Bitcoin boğaları, bu haftanın 4.2 milyar dolarlık opsiyon vadesinden kar elde etmek için iyi bir pozisyonda!

31 Mart'ta 4,2 milyar dolarlık BTC opsiyonu sona eriyor ve kripto sektörüne karşı sert düzenleyici önlemlerin haftalar boyunca alınmasına rağmen, boğalar karlı konumda.

CoinEx’ten Finans Kullanıcılara Daha Fazla İşlem Seçeneği

CoinEx'in vizyonunu gerçekleştirmenin ikinci adımı, dünyanın her köşesinden yatırımcıların kripto varlık alım satımı ve yatırım yapmasına izin vermek için dil engellerini ve coğrafi sınırları ortadan kaldırmaktır.

CFTC Davası Rağmen Binance Coin (BNB) Büyük Fiyat Artışı Hazırlanıyor

Binance Coin (BNB) fiyatı, CFTC davası sonrası destek bulmaya çalışıyor ve büyük bir yükseliş hareketi başlatmayı hedefliyor.

Bitcoin (BTC): Lider para biriminin rallisi yakın zamanda sona erebilir, gizlenen ayılar ortaya mı çıkıyor?

Bitcoin [BTC], son üç ay boyunca fiyatları önemli ölçüde arttığı için oldukça ralli yapıyor. Ancak ayılar dişlerini gösteriyor. İşte detaylar.
- Sponsored -anonim-borsa
- Sponsored -anonim-borsa
- Sponsored -anonim-borsa

Güncel Analizler