ABD’deki Spot Bitcoin ETF’leri, Vadeli İşlem ETF’lerini Yok Edebilir!

  • ABD fon yatırımcılarının kripto paralarla etkileşimde bulunmak için en erişilebilir yol, Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerini takip eden ürünlere yatırım yapmaktır.
  • Analistler, spot tabanlı fonların tanıtılmasının paranın fiyatını daha doğru bir şekilde izleyebileceğini ve potansiyel olarak daha düşük maliyetli olabileceğini öne sürüyor.
  • Bitcoin vadeli işlem ETF’leri, başlangıçta güçlü bir momentumdan sonra ilerlemeye devam etmekte zorlandılar. Bu yıl Bitcoin’in rallisini takip edemediler.

Kripto dünyası SEC’ten bir spot Bitcoin ETF’si için onay bekliyor ancak bu ETF’ler, vadeli işlem ETF’lerini yok edecek kadar güçlenebilir!

Spot Bitcoin ETF’leri Büyük Etki Yaratabilir!

ABD kripto pazarı, SEC tarafından onaylanacak ilk spot Bitcoin ETF’sini beklemeye devam ediyor. Devam eden gelişmelere göre analistler, spot Bitcoin ETF’sinin 2024’ün başlarına kadar gelmesini bekliyor.

Ancak bazıları, spot ETF ürünlerini zaten mevcut olan piyasada bulunan Bitcoin vadeli işlem ETF’lerine karşı bir tehdit olarak görüyor. Şu anda, ABD fon yatırımcılarının kripto paralarla etkileşimde bulunmak için en erişilebilir yol, Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerini takip eden ürünlere yatırım yapmaktır. Bu fonlar, Ekim 2021’de tanıtıldıklarında büyük bir etki yaratmış, rekorlar kırmışlardır.

Ancak başlangıçtaki heyecanlarını sürdürmekte zorlandılar ve toplu piyasa değerleri o zamandan beri yaklaşık 1 milyar dolar civarında istikrar kazandı. Analistler, spot tabanlı fonların tanıtılmasının paranın fiyatını daha doğru bir şekilde izleyebileceğini ve potansiyel olarak daha düşük maliyetli olabileceğini öne sürüyor. Spot ürün, mevcut Bitcoin vadeli işlem ETF’lerine meydan okuyabilir. Bloomberg Intelligence’dan analist James Seyffart şunları söyledi:

“Çoğu yatırımcı türü için üstün ürünler oldukları için varlıkların ve hacmin bir veya birden fazla spot-Bitcoin ETF’si etrafında toplanmasını bekleriz. Uzun vadeli tutmak için satın almak isteyenler dahil yeni para, muhtemelen mevcut vadeli işlem ETF’lerinden daha ucuz ve daha verimli olan bir spot ürüne çekilecektir.”

Spot Bitcoin ETF’si – 100 Milyar Dolarlık Bir Pazar

Bloomberg Intelligence analistlerine göre, spot Bitcoin ETF’lerinin gelmesi yakın gelecekte 100 milyar dolarlık bir pazar yapabilir. Bu, Bitcoin vadeli işlem ETF’lerinin ürün maliyetinin daha yüksek olması ve performanslarının daha düşük olması nedeniyle, Bitcoin vadeli işlem ETF’lerinden önemli çıkışlara yol açabilir.

Bitcoin vadeli işlem ETF’leri, başlangıçta güçlü bir momentumdan sonra ilerlemeye devam etmekte zorlandılar. Bu yıl Bitcoin’in rallisini takip edemediler. Analistler, spot Bitcoin ETF’lerinin piyasaya girmesiyle, Bitcoin vadeli işlem ETF’lerinden önemli çıkışlar olabileceğine inanıyorlar. Bu, sonradan gelenler için daha yüksek maliyetler ve performans düşüklüğünden kaynaklanıyor.

Spot ETF’lerin tanıtılması, tedarik ve talebin gerçek zamanlı bir yansımasını sağlama olasılığı gibi kendi çekici özelliklerini sunabilir. Gittikçe rekabetçi bir ETF manzarasında, ücret savaşlarının, hem yeni kategorilerde hem de iyi kurulmuş varlık sınıflarında yaygın bir olay haline geldiği göz önüne alındığında, birçok kişi farklı ihraççılar arasında yoğun rekabet bekliyor.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version