ABD’de Açıklanacak Olan Enflasyon Verileri, Bitcoin’i Yükseltebilir mi?

  • ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu, Ağustos 2023 ayına ilişkin ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerini 13 Eylül Çarşamba günü açıklayacak.
  • Finans piyasaları, güçlü ekonomik veriler bağlamında faizleri yüksek tutmayı gerektiren ABD Federal Rezervi’nin duruşunu koruyacağı beklentisiyle birlikte hareket ediyor.
  • Büro daha önce Temmuz 2023 için tüm şehirli tüketiciler için TÜFE’nin aylık olarak %0.2 arttığını, mevsimsel olarak ayarlandığını ve son 12 ayda mevsimsel olarak ayarlanmamış olarak %3.2 arttığını raporlamıştı.

Bugün ABD’nin enflasyon verileri açıklanacak ve bu enflasyon FED’in faiz kararı için kritik bir öneme sahip; Bitcoin için de öyle!

Gözler ABD’nin Enflasyon Verilerine Çevrildi

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu, Ağustos 2023 ayına ilişkin ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerini 13 Eylül Çarşamba günü açıklayacak. Daha önce, olumlu enflasyon verileri raporları Bitcoin fiyatını yükseltmişti.

TÜFE, belirli bir dönemdeki fiyat değişikliğini ölçen önemli bir endekstir. Bu veri, tüketici malları ve hizmetler için aylık olarak ödenen fiyatın artışını veya azalışını ölçer.

Finans piyasaları, güçlü ekonomik veriler bağlamında faizleri yüksek tutmayı gerektiren ABD Federal Rezervi’nin duruşunu koruyacağı beklentisiyle birlikte hareket ediyor. Bu nedenle yatırımcılar, 19-20 Eylül 2023 tarihleri ​​arasında planlanan Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı sırasında merkez bankasının yaklaşan kararını değerlendirebilmek için Ağustos ayı TÜFE verilerinin açıklanmasını yakından izleyecekler.

Büro daha önce Temmuz 2023 için tüm şehirli tüketiciler için TÜFE’nin aylık olarak %0.2 arttığını, mevsimsel olarak ayarlandığını ve son 12 ayda mevsimsel olarak ayarlanmamış olarak %3.2 arttığını raporlamıştı. Karşılaştırma yapmak gerekirse, geniş piyasa beklentisi Ağustos ayı için TÜFE’nin %0.6 arttığı ve Ağustos ayı başlıca enflasyonunun yıllık bazda yaklaşık %3.6 olacağı yönündedir.

Sabit Faiz Oranları mı?

Fed’in Federal hedef faiz oranını gelecek FOMC toplantılarında değiştirme olasılığını ölçen CME FedWatch, Eylül ayında faizlerin %525-550 seviyesinde sabit kalma olasılığını %93 olarak gösteriyor ve Kasım toplantısında faizlerin sabit kalma olasılığını ise yalnızca %56,4 olarak gösteriyor.

Bu arada, eğer enflasyon kaydı beklenen şekilde çıkarsa, Bitcoin fiyatının TÜFE verilerinin açıklanmasının ardından bir ralli görmesi mümkün olup olmayacağı gözlemlenmesi gereken bir konu olarak duruyor. Daha önce COINOTAG tarafından bildirildiğine göre, BTC fiyatının boyun çizgisi direnci olarak 28.168 doları gösteriyor.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version