Diğer
  Ana SayfaHaberABD Enflasyon Verileri Açıklandı: Bitcoin'in Tepkisi Nasıl Oldu?

  ABD Enflasyon Verileri Açıklandı: Bitcoin’in Tepkisi Nasıl Oldu?

  -

  • ABD TÜFE verileri beklenenden iyi geldi.
  • Dolar endeksinde sert düşüş görüldü.
  • Bitcoin fiyatında yükseliş hareketi hızlandı.

  ABD’de TÜFE verilerinin açıklanması Dolar endeksinde sert düşüş getirirken, Bitcoin fiyatını hızlıca yükseltti.

  ABD’de Enflasyon Verileri Açıklandı!

  bitcoin-abd

  ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu’nun (BLS), Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) raporuna göre, yıllık ABD enflasyon oranı Mart ayındaki %5,0’den Nisan’da %4,9’a ve ekonomistlerin %5,0 tahminlerine göre yavaşladı. Gıda ve enerji gibi daha volatil sektörlerin hariç tutulduğu Çekirdek TÜFE ise yıllık bazda %5,5 artışla beklentileri karşıladı.

  Diğer veriler ise şu şekilde:

  • Aylık – Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi %0,4 (Beklenti %0,4)
  • Yıllık – Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi %5,5 (Beklenti %5,5)
  • Aylık – Tüketici Fiyat Endeksi %0,4 (Beklenti %0,4)

  ABD Federal Rezervinin Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), Mayıs ayının başlarında yaptığı son toplantısında, merkez bankasının gösterge federal fon oranını erken dönemde yaklaşık %0’dan almasını sağlayan tarihi oran artışlarında en azından bir duraklama yapmayı düşündüğünü belirtti. 2022’den mevcut hedeflenen %5,0 – %5,25 aralığına.

  Bu hızlı faiz artırımları, enflasyonu Fed’in yüzde 2’lik hedefine indirmeyi başaramamış olsa da, merkez bankasının gözleri ABD bankacılık sisteminde büyüyen ve bu nedenle bir dizi bölgesel bankanın başarısızlığına yol açan sıkıntılarda.

  Bitcoin’in Tepkisi

  TÜFE verilerinin açıklanmasıyla Bitcoin fiyatı hızlı bir yükseliş ile 27.700 dolar seviyelerinden 28 bin dolar seviyesinin üzerine çıktı. Yazı sırasında Bitcoin fiyatı 28.120 dolar seviyesinde işlem görüyor. Verilerin açıklanmasından itibaren şu ana kadar BTC %1,60’lık bir yükseliş hareketi gösterdi.

  Ayrıca, ABD Doları Endeksi, verilerin açıklanmasıyla düşüş gerçekleştirdi. DXY, 101.787 seviyesinden 101.253 seviyesine kadar geriledi. Yüzdeliş olarak %0,60’lık bir düşüş yaşamış oldu.

   

  Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.
  Celal MUTLU
  Celal MUTLU
  Celal Mutlu, genç yaşta ilgi duymaya başladığı kripto para, borsa ve sosyal medya dünyasında elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ'a yardımcı oluyor. Okurlara ulaşırken danışmanlıklar vererek sosyal içeriklere kendi dokunuşlarını yapıyor.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  SON HABERLER

  Ethereum Bu Seviyeyi Geçmeli! Güncel ETH Analizi

  Ethereum'un saatlik fiyat grafiği incelendiğinde direnç bölgesinde olduğunu gözlemliyoruz. ETH'nin belirli seviyelerdeki kapanışları ve destek aralığından dönüşü, yükseliş hareketinin devamını sağlayabilir. Ancak fiyatın belirli bir direnci aşması gerekmektedir.

  Jim Cramer, SEC’in Binance Borsasına Açtığı Davayı Değerlendirdi

  Eski hedge fon yöneticisi ve TV ünlüsü Jim Cramer, SEC'in Binance borsasına açmış olduğu dava için değerlendirmelerde bulundu.

  Bitcoin Yükseliş Trendini Başlatacak Mı? Güncel BTC Analizi

  Bitcoin'in fiyat grafiğini incelediğimizde, yaklaşan direnç seviyesi ve üçgen formasyonunun etkisi göze çarpıyor. Ayrıca belirtilen destek ve direnç bölgeleri arasında fiyat hareketlerinin şekillendiği görülüyor.

  SEC Başkanı Gary Gensler, Bitcoin Borsası Coinbase Hakkında Konuştu

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, kripto para sektörü hakkında yorumlamalarda bulundu.
  - Sponsorlu -

  Güncel Haberler