ABD Dolar Endeksi, 6 Ayın En Yükseğinde: Bitcoin için Endişelenmeli miyiz?

  • Rezerv para birimi olan Amerikan Doları (USD) ile ilk dijital para birimi Bitcoin (BTC) arasında karşıt bir performans trendi görünüyor gibi görünüyor.
  • Bitcoin, ABD Doları’nın şu anda çizdiği sürdürülebilir büyüme grafiğiyle övünemez çünkü son 7 günlük dönemdeki performansı istikrarsızdı ve bu yazı yazıldığı sırada %7,99’luk bir kayıpla zirveye ulaşmıştı.
  • Doların daha da güçlenmesiyle, daha muhafazakar yatırımcıların daha çok dolara dayalı yatırım araçlarına yönelebileceği olasılığı yüksektir. Bu şekilde ilgi kaybının neden olduğu fonların Bitcoin’den çıktığı izlenmektedir.

ABD Dolar Endeksi, 8 haftadır pozitif ilerlemeyi başardı; Dolar’daki boğa görünümü sürüyor ancak bu Bitcoin için iyi bir haber olmayabilir!

ABD Dolar Endeksi Yükselmeye Devam Ediyor

Rezerv para birimi olan Amerikan Doları (USD) ile ilk dijital para birimi Bitcoin (BTC) arasında karşıt bir performans trendi görünüyor gibi görünüyor. USD’nin sekizinci pozitif haftasına doğru ilerlediği bir dönemde, mevcut on-chain verilere göre Bitcoin karşılaştırmalı olarak düşüş eğiliminde.

Bir Bloomberg raporuna göre, Amerikan Doları’ndaki mevcut pozitif trend, 2005’ten bu yana en vurgulu büyüme dönemidir. Bu para birimi için boğa büyümesi, mal sektörünün en az altı ay boyunca ve son 10 yıl içinde en az dört katı performans gösteren hizmet sektöründeki kritik iyileştirmeler tarafından beslenmektedir.

Bu büyüme, 25.770 dolarlık bir fiyatla el değiştiren Bitcoin için başlıca bir olumlu haber değil. Gerçekte Bitcoin, ABD Doları’nın şu anda çizdiği sürdürülebilir büyüme grafiğiyle övünemez çünkü son 7 günlük dönemdeki performansı istikrarsızdı ve bu yazı yazıldığı sırada %7,99’luk bir kayıpla zirveye ulaşmıştı.

Doların daha da güçlenmesiyle, daha muhafazakar yatırımcıların daha çok dolara dayalı yatırım araçlarına yönelebileceği olasılığı yüksektir. Bu şekilde ilgi kaybının neden olduğu fonların Bitcoin’den çıktığı izlenmektedir, bu da işlem hacmi gibi metriklerle gösterilmektedir ve Ay-Başına (MTD) düşüştedir.

Tempo Değişikliği Olasılığı

Finansal ekosistemde, varlıkların geçici büyümesinin ne kadar hızlı olduğunu kesen çok belirgin bir dinamizm bulunmaktadır. Bu trend, BTC ve USD arasındaki mevcut farklı ilişkiye dair herhangi bir korkuyu hafifletecek şekilde pozisyonlandırılmıştır gibi görünüyor.

Amerikan Doları neredeyse on yıla yakın bir süredir en iyi günlerini görüyor olsa da, Bitcoin’in görünümü özellikle pozitif büyüme eğilimlerinin bazıları göz önüne alındığında olumlu bir şekilde değiştirilebilir.

Bu büyüme eğilimlerinden biri, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından olası bir spot Bitcoin Borsa Yatırım Fonu (ETF) ürününün onaylanması olasılığıdır. Endüstri uzmanlarının olası onayla ilgili genel konsensüsü gerçekleşirse, sermayenin geleneksel finanstan Bitcoin’e tek taraflı bir şekilde akmasını bekleyebiliriz, bu da genel olarak fiyat görünümünü güçlendirebilecek bir trenddir.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version