5.4 Milyon Dolar Değerinde NFT Satışı Gerçekleşti

www-nft

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Hepimizin bildiği kısaltımı “WWW” olan World Wide Web’in yapımcısı Sir Tim Berners-Lee, WWW’nun kaynak kodunun 5.4 milyon dolara bir NFT’sini sattı.

WWW% NFT

Sir Tim bu NFT’yi neler ile oluşturdu?

“Bu Her Şeyi Değiştirdi (This Changed Everything)” isimli eser, kaynak kodunun 9.555 satırının zaman damgalı bir dosyasını, gerçeğine yakın bir görüntüsünü, yazılmakta olan kodun 30 saniyelik bir animasyonunu ve Sir Tim tarafından yazılmış bir mektubu içeriyor.

5,4 milyon dolar gerçekten çok yüksek ve çok önemli bir miktar olsa da, Mart ayında ki Beeple’s Everydays isimli NFT satışının 69 milyon dolarlık rekorunun yanından bile geçemez. Bunun yanı sıra bazı kişilere göre bu eser için 5.4 milyon dolar, tahminlerin çok altında bir miktar. Delphi Digital’den Piers Kicks, 10 milyon dolar civarlarında bir satış beklediğini belirttiği bir paylaşım yaptı:

NFT Hakkında Açıklama
Gönderinin başlangıcı

NFT Hakkında Açıklama 2
Piers Kicks’in gönderisinin devamı.

Sir Tim’den NFT’si hakkında açıklamalar

Sir Tim’in dediklerin göre, kendisi ve karısı, müzayededen gelen geliri aile tarafından destekledikleri bazı amaçlara bağışlayacaklar.

Sotheby’s tarafından yapılan basın açıklamasında, Sir Tim internetin geleceğinden bahsetti ve internetin bünyesinde sürekli bir yaratıcılık içerdiğini, teknik yenilikleri barındırdığını ve  bir sosyal dönüşüm kaynağı olarak kalmasını umduğunu belirtti. Bu idealler, Sim Tim’in bu NFT’yi yapmak ve satışa sunmakta ki ana motivasyonu ve ilham kaynağıydı dedi.

” NFT’ler ister sanat eseri olsun, ister bunun gibi dijital eserler olsun bu alanda ki en az kandırıcı ve var olan en uygun sahiplik araçlarıdır. Web’in arkasında ki kökenleri paketlemenin ideal yoludur. “

WWW’nun NFT satışı, yakın zamanda ki tek milyonluk satış değil. 30 Haziranda Christie’s Müzayede evi, transseksüel dijital sanatçını FEWOCİOUS‘un eserleri için 2.1 milyon dolarlık bir müzayedeyi tamamladı. Buradan da anlıyoruz NFT’ler her geçen gün kabul görülmeye ve benimsenmeye devam ediyor. NFT’ler ilk çıktığında bir çok insan kolay yoldan para, kim sanal bir sahiplik ister gibi söylemlerle uzak durmuşlardı. Bu durumdan hem sanatçıların hemde sanat severlerin ilgisi ve desteği ile çıkılıyor. Fewocious’un NFT’si ise kendisinin 14 yaşından başlayarak 18 yaşına kadar ki erkekliğe geçiş dönemini anlatıyor. Bu dönemleri temsil eden 5 farklı parça içeriyor. Büyümesinin haricinde bu eser aynı zamanda, sanatçının, sanatçı olma yolunda ilerlerken yaşadığı yalnızlık ve kimliği ile verdiği mücadeleyi anlatıyor.

 

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster