Ana SayfaHaberKore Hükümeti kripto vergi kaçakçılarının 47 milyon dolarına el koydu

Kore Hükümeti kripto vergi kaçakçılarının 47 milyon dolarına el koydu

-

Güney Koreli yetkililer, kripto yatırımcıları arasında vergi kaçırmaya yönelik yoğun baskının bir parçası olarak binlerce vergi kaçakçısı belirledi. Uzun bir soruşturmanın ardından, hükümetin milyonlarca dolar değerinde kripto para birimine el koyduğu bildirildi.

Vergi Ajanları Büyük Zengin Vergi Kaçakçılarını Hedefliyor

Hükümetten para saklamaya çalıştığı iddia edilen 12.000 kişiden 53 milyar Kore wonundan (47 milyon dolar) fazla kripto varlığına el konuldu. Reuters, başkent Seul’ü çevreleyen Gyeonggi Eyaleti hükümetinden alıntı yaparak, fonların Bitcoin (BTC), Ehereum (ETH) ve diğer kripto para birimlerinde olduğunu açıkladı.

Bir dizi zengin Koreli kendilerini hedeflenen vergi kaçakçıları arasında buldu. Ticaret, hesap sahiplerinin yerleşik kayıt numaralarını vermelerini gerektirmediğinden, platformları varlıkları gizlemek için yerel kripto borsalarını kullanmakla suçladılar. Yetkililer, telefon numaralarını kullanarak onları takip edebildi.

Vergi suçlularından biri, 500 milyon wonu olan tanınmış bir ev alışveriş kanalı sunucusudur. Ethereum ve  diğer coinler dahil devlete 20 milyon won vergi borcu vardı. 30 konutun mülk sahibi, kripto varlıklarında 1,1 milyar won tuttu, ancak gelir vergisinde 30 milyon won paylaşmadı. Bir doktor 2,8 milyar won tuttu ve hükümete 17 milyon won ödeyemedi. Vergi yükümlülüklerini yerine getirmezlerse, yetkililer haciz işlemleri başlatmakla tehdit ediyor.

Gyeonggi yetkilileri, aylarca süren operasyonun, Kore tarihindeki en büyük “geri vergiler için kripto paraya el konulması” ile sonuçlandığını iddia ediyor. Yaklaşık 140.000 kişinin vergileriyle ilgili daha geniş bir araştırmadan sonra geliyor. Gyeonggi Eyaleti Adalet Bürosu Genel Müdürü Kim Ji-ye şunları söyledi:

Yasalara uyan vergi mükelleflerini korumak için elimizden gelenin en iyisini yapacağız ve vergi kaçakçılarının son kripto para ticareti tutkusunun ortasında gizleyebileceği varlıkları araştırıp izleyerek adil vergilendirme görevimizi yerine getireceğiz.

Güney Kore Hükümetinde Kripto Marketi

Seul bölgesindeki vergi kaçakçılarına karşı son saldırı, ülkenin genişleyen kripto alanının gözetimini sıkılaştırmayı amaçlayan en son hükümet hareketidir. Kripto para ticareti söz konusu olduğunda, Güney Kore dünyanın önde gelen pazarları arasındadır. Kripto yatırımları geçen yıl daha da popülerlik kazandıkça, en büyük piyasa değeri olan BTC’nin Kore fiyatı, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 63.500 $’ı kırarak  72.000 $’a ulaştı.

Düzinelerce Kore borsası, Eylül ayında daha katı kuralların uygulanmasından sonra faaliyete devam etmek için düzenleyici gereklilikleri karşılamakta zorlanıyor. Kripto para borsaları, yerel bankalarla ortaklaşa iş yaparak müşterileri için gerçek isimli banka hesapları açmak zorundadır. Bununla birlikte, Hana ve K Bank gibi büyük finans kurumları, finansal suçlara maruz kalma korkularını öne sürerek daha küçük borsalarla çalışmak konusunda isteksizdir.

Bir dizi dijital varlık platformu, “yüksek riskli” varlıkları listeden çıkarmaya başladı. coinleri sektör için gelecek düzenlemelere uyum sağlamak için. Kore Finansal Hizmetler Komisyonu, kripto işlemlerinin taranmasını yoğunlaştırmalarını ve gelecek yıldan itibaren ülkenin vergi makamlarına makbuz göndermelerini istiyor. Hükümet, Ocak 2022’den itibaren 2,5 milyon wonu (yaklaşık 2.200 $) aşan tutarlar için kripto para ticaretinden elde edilen kârları %20 oranında vergilendirmeye hazırlanıyor.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$23,838.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

Crypto Vira
Crypto Vira
Alican, genç yaşta yöneldiği kripto para ve borsa dünyasında önemli isimlerle birlikte çalışıp, elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ ekibine katıldı. Blog yazıları ile desteklerini esirgemeyen Alican, Coin Otağ'ın Stratejik Medya Partneri olarak rol alıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER

Nijeryalılar Gerçekten Bitcoin’i 34.000 Dolara mı Alıyor?

Nijerya'da yerlilerin Bitcoin'i 34 bin dolara aldığı haberi ne kadar doğru? Nijeryalılar gerçekten Bitcoin'i bu kadar yüksek primle mi alıyor?

Stabil Kripto Paraların Dolaşımdaki Arzı, Bitcoin Fiyatına Etki Ediyor!

Sabit kripto paraların dolaşımdaki arzı ile kripto para birimlerinin fiyatları arasında ciddi bir korelasyon varmış gibi görünüyor. İşte detaylar!

Yearn Finance’nin Eski Kurucusu “Hayır, DeFi Ölmedi” Dedi!

DeFi protokolü olan Yearn Finance'in eski kurucusu Andre Cronje, diğer insanların aksine DeFi'nin ölmediğini düşünüyor. İşte o sebepler.

FED Faiz’e Saatler Kala, Ünlü Big Short Yatırımcısı Bitcoin için SAT Diyor!

Big Short yatırımcısı, FED faizine saatler kala "SAT" diye tweet attı! Bu ne anlama geliyor? Efsane trader ne demek istiyor? İşte detaylar...

Güncel Analizler