Diğer

  2022 Yılında Kripto Dünyasında Yaşanan Büyük İstifalar

  Bu yıl, borsa çöküşlerinin, iflasların ve yöneticilerin skandal ortasında görevlerinden ayrılmalarının yılı oldu. Mayıs ayında stablecoin TerraUSD ve LUNA‘nın çöküşüyle başlayan sürecin devamında olaylar büyümeye devam etti. Terra’nın ardından, domino etkisiyle devamında Celsius Network, BlockFi ve FTX gibi firmaların da çöküşüne şahit olduk. Bu yıl çok sayıda üst düzey yönetici görevlerinden ayrıldı, bunları sizler için derledik.

  Sam Bankman-Fried – FTX

  SBF’nin kurucusu olduğu sorunlu kripto para borsası FTX, 11 Kasım’da iflas ettiğini duyurmuştu. FTX US ve Alameda Research gibi platformlar da bu iflasa dahil oldu.

  Bankman-Fried, şirketin 11 Kasım’da iflas başvuru yapmasının ardından hemen istifa etti. Firmanın 100.000’den fazla alacaklısı ve 50 milyar dolara kadar borcu olduğu ortaya çıktı. FTX borsası tokeni FTT ise bu çöküşte yüzde 90 düştü.

  Buna ek olarak yine Bankman-Fried’ın kurucusu olduğu Alameda’nın da 7,4 milyar doları kredi olmak üzere yaklaşık 8 milyar dolarlık borcu vardı.

  Bankman-Fried daha sonra elektronik dolandırıcılık, elektronik dolandırıcılık komplosu, menkul kıymetler dolandırıcılığı, menkul kıymetler dolandırıcılığı komplosu ve kara para aklama gibi suçlardan tutuklandı.

  New York’taki mahkemede 250 milyon dolar olarak belirlenen kefalet bedelinin ödenmesiyle birlikte serbest bırakıldı.

  Sam Trabucco – Alameda

  Sam Trabucco, Bankman-Fried’ın kurucusu olduğu Alameda Research’tan Ağustos ayında istifa etti. Eş CEO’luk görevi 1 yıl sürdü. Ayrılışıyla birlikte, Caroline Ellison, Alameda’nın tek CEO’su oldu.

  Trabucco istifa ettikten bir hafta sonra, Bankman-Fried, Alameda Research’ü kapatmayı düşünüyordu.

  Kısmen FTX’in çöküşüne yol açan sızan bilançonun ardından, Ellison, bilançonun eksik olduğunu ve resmin tamamını çizmediğini iddia ederek endişeleri önemsizleştirmeye çalıştı.

  Alex Mashinsky – Celsius

  Celsius‘un CEO’su olan Alex Mashinsky, 27 Eylül’de görevinden istifa etti. Celsius Network firması 13 Temmuz’da iflas başvurusu yapmıştı. Firma iflas başvuru yaptıktan sonra ise şirketten 10 milyon dolar aldığı ortaya çıktı.

  Mashinsky, Celsius varlık gelirinden toplanan eyalet ve federal vergileri geri ödemek için bu fonları kullandı.
  Bir Celsius alacaklı komitesi, istifa etmeden önce görevden alınması çağrısında bulunmuştu.

  Michael Moro – Genesis

  Kripto kredi kuruluşu Genesis Trading’in eski CEO’su Michael Moro, 17 Ağustos’ta görevinden istifa etti. Moro’nun ayrılmasının ardından Genesis, “stratejik öncelikleri” karşılamak için personelinin %20’sini işten çıkardı.

  Gensis, bu yılın Mart ayı itibarıyla 14,6 milyar dolarlık aktif krediye sahip olan diğer kripto şirketleri için olağanüstü bir borç verendi. Genesis daha sonra, kripto hedge fonu Three Arrows Capital (3AC) ve FTX’in iflasından sonra 16 Kasım’da müşterilerin para çekme işlemlerini durdurma kararı aldı.

  Firmanın alacaklılara 1,8 milyar dolar borcu var, buna müşterilerin getiri elde etmek için dijital varlıklarını üçüncü taraf borçlulara ödünç verdiği Gemini’s Earn programının kullanıcılarına 900 milyon dolar da dahil. Gemini daha sonra, 16 Kasım’da Müşteri Kazanma tekliflerini duraklattı.

  Brian Roberts – OpenSea

  NFT pazarı OpenSea’nın eski Finans Direktörü Brian Roberts, 8 Ekim’de görevinden ayrıldı. Roberts, OpenSea’ye 10 ay önce Aralık 2021’de CFO olarak katıldı. Roberts şimdi OpenSea’de bir danışman rolüne geçti.

  OpenSea, Haziran ayında, eski ürün başkanı Nathaniel Chaistain’in insider trading (içeriden bilgi alarak trade yapmak) yapmasıyla birlikte dolandırıcılık ve kara para aklama suçlamasıyla tartışmalara karıştı.

  Chaistain’in NFT’leri OpenSea’nin ön sayfasında gösterilmeden önce satın aldığı iddia edildi. Öne çıkan ana sayfa NFT’lerinden Chaistain sorumlu olduğundan, bu NFT’leri seçmek için gizli bilgileri kullandığı düşünülüyordu.

  Jesse Powell – Kraken

  Jesse Powell, 21 Eylül’de kripto borsası Kraken’in CEO’su rolünden istifa etti. Bunun nedeninin ürün ve endüstri savunuculuğuna odaklanmak istediğini söyledi. Kraken’in o zamanki COO’su David Ripley CEO’luğa yükseldi ve Powell şimdi şirketin başkanı olarak görev yapıyor.

  Powell, kripto endüstrisinde tartışmalı bir figür olmuştu. ABD Hazine Bakanlığı yaptırımlara rağmen Küba, İran ve Suriye’deki kullanıcıların dijital varlık ticareti yapmasına izin verdiği iddiasıyla Kraken’i soruşturmaya başlamıştı. Kraken daha sonra İran yaptırımlarını ihlal ettiği için 362.000$ ödemeyi kabul etti.

  Mike Recupero – GameStop

  CNBC’nin bildirdiğine göre, GameStop’un CFO’su Mike Recupero, 7 Temmuz’da şirketteki işten çıkarmalar nedeniyle kovuldu. Recupero’nun çok beceriksiz olduğu ve rol için uygun olmadığı bildirildi ve Diana Jajeh, firmanın Baş Muhasebe Sorumlusu olduktan sonra CFO pozisyonunu doldurdu.

  GameStop, web3 oyun alanına birkaç hamle yaptı. Firma bir NFT platformu kurdu,Web3 oyun varlıklarını satmak için Immutable X ile işbirliği yaptı. GameStop, 7 Eylül’de FTX ile video oyunu satıcısının mağazalarında FTX hediye kartları sunacağı bir ortaklık bile duyurdu.

  GameStop daha sonra 6 Aralık’ta kripto ekibini etkileyen başka bir “büyük” işten çıkarma turu yaşayacaktı.
  Firmanın blockchain başkanı Matt Finestone, 12 Eylül’de firmadan ayrıldı.

  Ashwin Prithipaul – Voyager

  Ashwin Prithipaul, iflas etmiş kripto kredi kuruluşu Voyager‘ın Mali İşler Direktörü (CFO) görevinden 23 Eylül’de ayrıldı. Firma, günler önce alım satım, para çekme ve para yatırma işlemlerine ara verdikten sonra 6 Temmuz’da iflas başvurusunda bulundu.

  Voyager’ın 100.000’den fazla alacaklısı ve 650 milyon dolardan fazla borcu olduğu tahmin ediliyordu.

  Firmanın çöküşünden önce FTX, 26 Eylül’de Voyager’ın dijital varlıklarını satın almak için yapılan müzayedeyi kazanmıştı.

  Michael Saylor – MicroStrategy

  MicroStrategy’den Michael Saylor, 2 Ağustos’ta CEO’luk görevinden icra başkanı pozisyonuna geçti. Ağustos ayının sonlarında, Saylor’un 25 milyon dolardan fazla vergi kaçırdığını iddia edildi.

  Daha sonra, Columbia Bölgesi Başsavcılığı Ofisi, gelir vergisi ödemeyen eski MicroStrategy CEO’su Michael Saylor’a vergi sahtekarlığı gerekçesiyle dava açtı.

  MicroStrategy, bu yıl 190 milyon $, 25 milyon $ ve 6 milyon $’lık Bitcoin satın aldıktan sonra, üçüncü çeyrek gelir tahminlerine ulaşamamasına rağmen yaklaşık 130.000 Bitcoin varlığı bulunuyor.

  Michael McCaffrey – The Block

  Michael McCaffrey, Alameda Research’ten aldığı toplam 43 milyon dolarlık parayı açıklayamadığı için The Block’un CEO’luk görevinden istifa etti.

  The Block’un eski CEO’su ve çoğunluk sahibi olan McCaffrey, 2021’den başlayarak, FTX’in kurucusu ve eski CEO’su ve Alameda CEO’su Sam Bankman-Fried’den bir dizi kredi aldı. McCaffrey, bu işlemleri açıklamadığı için Aralık 2022’de şirketten istifa etti.

  McCaffrey, The Block’u finanse etmek ve McCaffrey’nin şirketin hisselerinin %50’sinden fazlasını elinde bulunduracağı bir çalışan satın alımını kolaylaştırmak için 27 milyon dolarlık Alameda kredisi kullandı. Daha sonra Bahamalar’da mülk satın almak için 16 milyon dolarlık bir kredi kullandı.

  Financial Times ilk olarak 6 Aralık’ta McCaffrey’in paravan şirketlerinden ikisi olan Red Sea Research ve Lonely Road’u Alameda kredisi alanlar olarak gösterdi; Axios, iki şirketi üç gün sonra halka açık bir şekilde McCaffrey ile ilişkilendirdi. Eski Gelir İdaresi Başkanı Bobby Moran, McCaffrey’nin ayrılmasının ardından yeni CEO oldu.

  Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

  HABERLER

  Vanguard CEO’su Emekli Oluyor: Şirketin Bitcoin Politikası Değişecek mi?

  Dev yatırım yönetimi firması Vanguard'ın CEO'su ve başkanı Tim Buckley emekli olacak; Şirketin Bitcoin hamlesinde değişiklik olacak mı?

  Bitcoin Fiyatı Şubat Ayını Güçlü Bir Şekilde Kapattı: Mart Ayında Ne Olacak?

  Bitcoin fiyatı Şubat ayında güç kazanarak 60 bin dolara ulaşmayı başardı; Mart ayında neler yaşanacak? Tahminler!

  Bitcoin Opsiyonları Bugün Sona Eriyor: Güncel On-chain Verileri!

  Bugün Bitcoin opsiyonları sona erecek; Opsiyon verileri ve güncel on-chain verileri BTC fiyatı için neye işaret ediyor?

  BlackRock, Spot Bitcoin ETF’sini, Brezilya’da Başlatmaya Hazırlanıyor

  Dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock, spot Bitcoin ETF'si IBIT'i Brezilya'da da başlatmak için harekete geçiyor.

  Güvenilir Borsa

  - Sponsorlu -ads-1

  Reddit Haberi Matic Fiyatını Uçurdu! Güncel MATIC Analizi

  Coinotag Twitter'da Reddit'in Matic satın aldığını duyurdu, bu habere bağlı olarak Matic %7 yükseldi. Reddit, Bitcoin ve Ethereum'u bilançosuna ekledi ve sanal ürünlerin satışında Ether ve Matic'i ödeme olarak kabul ettiğini belirtti.

  KSM Coin Uzun Vadeli Yatırımcılara Göz Kırpıyor! Güncel KSM Analizi

  KSM'nin teknik analizine göre, 47$ desteğinin kaybı sonrasında düşüş trendi başladı. Yatırımcılar, 48.37$ - 47.58$ direnç aralığını izlemeli. Yükseliş trendinin güçlenebileceği ve hedefin 55$ olabileceği belirtiliyor.

  Solana Balinaları 75 Dolara Hazırlanıyor Olabilir Mi? Güncel SOL Analizi

  SOL, 12 saatlik grafikte 105.52$ desteğini kaybederek düşüş trendine girdi. Önümüzdeki günlerde 114$ seviyesinin üzerinde kapanışlar yapılamazsa, düşüş hareketi 75$ seviyesine kadar devam edebilir.

  AVAX Kritik Direncini Geçemezse Düşüş Sürebilir! Güncel AVAX Analizi

  AVAX, 12 saatlik grafikte 38.38$ desteğini kaybederek düşüş trendine girdi. Önümüzdeki günlerde 40.90$ seviyesinin üzerinde kapanışlar yapamazsa, düşüş hareketi 31.10$ seviyesine kadar devam edebilir.

  Bitcoin Yatırımcılarını Neler Bekliyor? Bitcoin’de Yükseliş Sürecek Mi? BTC Analizi

  Bitcoin, saatlik grafikte düşüş eğilimi gösteriyor. Haftalık grafikte ise kritik direnç seviyesi olan $53,270'e yakın işlem görüyor. Yatırımcılar direnç bölgesine yaklaşırken dikkatli olmalı ve piyasa
  Celal MUTLU
  Celal MUTLU
  Celal Mutlu, genç yaşta ilgi duymaya başladığı kripto para, borsa ve sosyal medya dünyasında elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ'a yardımcı oluyor. Okurlara ulaşırken danışmanlıklar vererek sosyal içeriklere kendi dokunuşlarını yapıyor.

  Vanguard CEO’su Emekli Oluyor: Şirketin Bitcoin Politikası Değişecek mi?

  Dev yatırım yönetimi firması Vanguard'ın CEO'su ve başkanı Tim Buckley emekli olacak; Şirketin Bitcoin hamlesinde değişiklik olacak mı?

  Bitcoin Fiyatı Şubat Ayını Güçlü Bir Şekilde Kapattı: Mart Ayında Ne Olacak?

  Bitcoin fiyatı Şubat ayında güç kazanarak 60 bin dolara ulaşmayı başardı; Mart ayında neler yaşanacak? Tahminler!

  Bitcoin Opsiyonları Bugün Sona Eriyor: Güncel On-chain Verileri!

  Bugün Bitcoin opsiyonları sona erecek; Opsiyon verileri ve güncel on-chain verileri BTC fiyatı için neye işaret ediyor?