Ana SayfaHaber2022 Yılında Kripto Dünyasında Yaşanan Büyük İstifalar

2022 Yılında Kripto Dünyasında Yaşanan Büyük İstifalar

-

Bu yıl, borsa çöküşlerinin, iflasların ve yöneticilerin skandal ortasında görevlerinden ayrılmalarının yılı oldu. Mayıs ayında stablecoin TerraUSD ve LUNA‘nın çöküşüyle başlayan sürecin devamında olaylar büyümeye devam etti. Terra’nın ardından, domino etkisiyle devamında Celsius Network, BlockFi ve FTX gibi firmaların da çöküşüne şahit olduk. Bu yıl çok sayıda üst düzey yönetici görevlerinden ayrıldı, bunları sizler için derledik.

Sam Bankman-Fried – FTX

SBF’nin kurucusu olduğu sorunlu kripto para borsası FTX, 11 Kasım’da iflas ettiğini duyurmuştu. FTX US ve Alameda Research gibi platformlar da bu iflasa dahil oldu.

Bankman-Fried, şirketin 11 Kasım’da iflas başvuru yapmasının ardından hemen istifa etti. Firmanın 100.000’den fazla alacaklısı ve 50 milyar dolara kadar borcu olduğu ortaya çıktı. FTX borsası tokeni FTT ise bu çöküşte yüzde 90 düştü.

Buna ek olarak yine Bankman-Fried’ın kurucusu olduğu Alameda’nın da 7,4 milyar doları kredi olmak üzere yaklaşık 8 milyar dolarlık borcu vardı.

Bankman-Fried daha sonra elektronik dolandırıcılık, elektronik dolandırıcılık komplosu, menkul kıymetler dolandırıcılığı, menkul kıymetler dolandırıcılığı komplosu ve kara para aklama gibi suçlardan tutuklandı.

New York’taki mahkemede 250 milyon dolar olarak belirlenen kefalet bedelinin ödenmesiyle birlikte serbest bırakıldı.

Sam Trabucco – Alameda

Sam Trabucco, Bankman-Fried’ın kurucusu olduğu Alameda Research’tan Ağustos ayında istifa etti. Eş CEO’luk görevi 1 yıl sürdü. Ayrılışıyla birlikte, Caroline Ellison, Alameda’nın tek CEO’su oldu.

Trabucco istifa ettikten bir hafta sonra, Bankman-Fried, Alameda Research’ü kapatmayı düşünüyordu.

Kısmen FTX’in çöküşüne yol açan sızan bilançonun ardından, Ellison, bilançonun eksik olduğunu ve resmin tamamını çizmediğini iddia ederek endişeleri önemsizleştirmeye çalıştı.

Alex Mashinsky – Celsius

Celsius‘un CEO’su olan Alex Mashinsky, 27 Eylül’de görevinden istifa etti. Celsius Network firması 13 Temmuz’da iflas başvurusu yapmıştı. Firma iflas başvuru yaptıktan sonra ise şirketten 10 milyon dolar aldığı ortaya çıktı.

Mashinsky, Celsius varlık gelirinden toplanan eyalet ve federal vergileri geri ödemek için bu fonları kullandı.
Bir Celsius alacaklı komitesi, istifa etmeden önce görevden alınması çağrısında bulunmuştu.

Michael Moro – Genesis

Kripto kredi kuruluşu Genesis Trading’in eski CEO’su Michael Moro, 17 Ağustos’ta görevinden istifa etti. Moro’nun ayrılmasının ardından Genesis, “stratejik öncelikleri” karşılamak için personelinin %20’sini işten çıkardı.

Gensis, bu yılın Mart ayı itibarıyla 14,6 milyar dolarlık aktif krediye sahip olan diğer kripto şirketleri için olağanüstü bir borç verendi. Genesis daha sonra, kripto hedge fonu Three Arrows Capital (3AC) ve FTX’in iflasından sonra 16 Kasım’da müşterilerin para çekme işlemlerini durdurma kararı aldı.

Firmanın alacaklılara 1,8 milyar dolar borcu var, buna müşterilerin getiri elde etmek için dijital varlıklarını üçüncü taraf borçlulara ödünç verdiği Gemini’s Earn programının kullanıcılarına 900 milyon dolar da dahil. Gemini daha sonra, 16 Kasım’da Müşteri Kazanma tekliflerini duraklattı.

Brian Roberts – OpenSea

NFT pazarı OpenSea’nın eski Finans Direktörü Brian Roberts, 8 Ekim’de görevinden ayrıldı. Roberts, OpenSea’ye 10 ay önce Aralık 2021’de CFO olarak katıldı. Roberts şimdi OpenSea’de bir danışman rolüne geçti.

OpenSea, Haziran ayında, eski ürün başkanı Nathaniel Chaistain’in insider trading (içeriden bilgi alarak trade yapmak) yapmasıyla birlikte dolandırıcılık ve kara para aklama suçlamasıyla tartışmalara karıştı.

Chaistain’in NFT’leri OpenSea’nin ön sayfasında gösterilmeden önce satın aldığı iddia edildi. Öne çıkan ana sayfa NFT’lerinden Chaistain sorumlu olduğundan, bu NFT’leri seçmek için gizli bilgileri kullandığı düşünülüyordu.

Jesse Powell – Kraken

Jesse Powell, 21 Eylül’de kripto borsası Kraken’in CEO’su rolünden istifa etti. Bunun nedeninin ürün ve endüstri savunuculuğuna odaklanmak istediğini söyledi. Kraken’in o zamanki COO’su David Ripley CEO’luğa yükseldi ve Powell şimdi şirketin başkanı olarak görev yapıyor.

Powell, kripto endüstrisinde tartışmalı bir figür olmuştu. ABD Hazine Bakanlığı yaptırımlara rağmen Küba, İran ve Suriye’deki kullanıcıların dijital varlık ticareti yapmasına izin verdiği iddiasıyla Kraken’i soruşturmaya başlamıştı. Kraken daha sonra İran yaptırımlarını ihlal ettiği için 362.000$ ödemeyi kabul etti.

Mike Recupero – GameStop

CNBC’nin bildirdiğine göre, GameStop’un CFO’su Mike Recupero, 7 Temmuz’da şirketteki işten çıkarmalar nedeniyle kovuldu. Recupero’nun çok beceriksiz olduğu ve rol için uygun olmadığı bildirildi ve Diana Jajeh, firmanın Baş Muhasebe Sorumlusu olduktan sonra CFO pozisyonunu doldurdu.

GameStop, web3 oyun alanına birkaç hamle yaptı. Firma bir NFT platformu kurdu,Web3 oyun varlıklarını satmak için Immutable X ile işbirliği yaptı. GameStop, 7 Eylül’de FTX ile video oyunu satıcısının mağazalarında FTX hediye kartları sunacağı bir ortaklık bile duyurdu.

GameStop daha sonra 6 Aralık’ta kripto ekibini etkileyen başka bir “büyük” işten çıkarma turu yaşayacaktı.
Firmanın blockchain başkanı Matt Finestone, 12 Eylül’de firmadan ayrıldı.

Ashwin Prithipaul – Voyager

Ashwin Prithipaul, iflas etmiş kripto kredi kuruluşu Voyager‘ın Mali İşler Direktörü (CFO) görevinden 23 Eylül’de ayrıldı. Firma, günler önce alım satım, para çekme ve para yatırma işlemlerine ara verdikten sonra 6 Temmuz’da iflas başvurusunda bulundu.

Voyager’ın 100.000’den fazla alacaklısı ve 650 milyon dolardan fazla borcu olduğu tahmin ediliyordu.

Firmanın çöküşünden önce FTX, 26 Eylül’de Voyager’ın dijital varlıklarını satın almak için yapılan müzayedeyi kazanmıştı.

Michael Saylor – MicroStrategy

MicroStrategy’den Michael Saylor, 2 Ağustos’ta CEO’luk görevinden icra başkanı pozisyonuna geçti. Ağustos ayının sonlarında, Saylor’un 25 milyon dolardan fazla vergi kaçırdığını iddia edildi.

Daha sonra, Columbia Bölgesi Başsavcılığı Ofisi, gelir vergisi ödemeyen eski MicroStrategy CEO’su Michael Saylor’a vergi sahtekarlığı gerekçesiyle dava açtı.

MicroStrategy, bu yıl 190 milyon $, 25 milyon $ ve 6 milyon $’lık Bitcoin satın aldıktan sonra, üçüncü çeyrek gelir tahminlerine ulaşamamasına rağmen yaklaşık 130.000 Bitcoin varlığı bulunuyor.

Michael McCaffrey – The Block

Michael McCaffrey, Alameda Research’ten aldığı toplam 43 milyon dolarlık parayı açıklayamadığı için The Block’un CEO’luk görevinden istifa etti.

The Block’un eski CEO’su ve çoğunluk sahibi olan McCaffrey, 2021’den başlayarak, FTX’in kurucusu ve eski CEO’su ve Alameda CEO’su Sam Bankman-Fried’den bir dizi kredi aldı. McCaffrey, bu işlemleri açıklamadığı için Aralık 2022’de şirketten istifa etti.

McCaffrey, The Block’u finanse etmek ve McCaffrey’nin şirketin hisselerinin %50’sinden fazlasını elinde bulunduracağı bir çalışan satın alımını kolaylaştırmak için 27 milyon dolarlık Alameda kredisi kullandı. Daha sonra Bahamalar’da mülk satın almak için 16 milyon dolarlık bir kredi kullandı.

Financial Times ilk olarak 6 Aralık’ta McCaffrey’in paravan şirketlerinden ikisi olan Red Sea Research ve Lonely Road’u Alameda kredisi alanlar olarak gösterdi; Axios, iki şirketi üç gün sonra halka açık bir şekilde McCaffrey ile ilişkilendirdi. Eski Gelir İdaresi Başkanı Bobby Moran, McCaffrey’nin ayrılmasının ardından yeni CEO oldu.

Celal MUTLU
Celal MUTLU
Celal Mutlu, genç yaşta ilgi duymaya başladığı kripto para, borsa ve sosyal medya dünyasında elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ'a yardımcı oluyor. Okurlara ulaşırken danışmanlıklar vererek sosyal içeriklere kendi dokunuşlarını yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER

Nijeryalılar Gerçekten Bitcoin’i 34.000 Dolara mı Alıyor?

Nijerya'da yerlilerin Bitcoin'i 34 bin dolara aldığı haberi ne kadar doğru? Nijeryalılar gerçekten Bitcoin'i bu kadar yüksek primle mi alıyor?

Stabil Kripto Paraların Dolaşımdaki Arzı, Bitcoin Fiyatına Etki Ediyor!

Sabit kripto paraların dolaşımdaki arzı ile kripto para birimlerinin fiyatları arasında ciddi bir korelasyon varmış gibi görünüyor. İşte detaylar!

Yearn Finance’nin Eski Kurucusu “Hayır, DeFi Ölmedi” Dedi!

DeFi protokolü olan Yearn Finance'in eski kurucusu Andre Cronje, diğer insanların aksine DeFi'nin ölmediğini düşünüyor. İşte o sebepler.

FED Faiz’e Saatler Kala, Ünlü Big Short Yatırımcısı Bitcoin için SAT Diyor!

Big Short yatırımcısı, FED faizine saatler kala "SAT" diye tweet attı! Bu ne anlama geliyor? Efsane trader ne demek istiyor? İşte detaylar...

Güncel Analizler