Pazartesi, Ocak 18, 2021

2020’nin En Tehlikeli Yatırımları :Kripto Paralar

Kuzey Amerika Menkul Kıymetler Yöneticileri Birliği’ne (NASAA) göre kripto para birimleri, 2020 yılının en tehlikeli beş yatırımı arasında.

En eski uluslararası yatırımcı koruma kuruluşlarından olan NASAA, önümüzdeki yıl yatırımcıları dolandırması muhtemel ilk beş ürün veya programı resmen açıkladı. Rapor; ABD, Kanada ve Meksika’daki eyalet ve bölge düzenleyicileri tarafından hazırlandı.

kripto para yatırımı
kripto para yatırımı

NASAA, kripto para ve saadet zincirlerine karşı uyarıyor

23 Aralık tarihinde yayımlanan raporda yatırımcı şikayetleri, devam eden soruşturmalar ve mevcut uygulama eğilimleri özelinde, 2020’de yatırımcıları tuzağa düşürmesi muhtemel ilk beş program yer aldı.

NASAA, kripto para yatırımlarının yanı sıra, 2020 için en endişe verici yatırım türleri arasında senet, emlak yatırımları, saadet zincirleri ve sosyal medya yatırım şemalarını gösterdi.

NASAA Başkanı: “Kripto para yatırımı getirisi garanti edilemez!”

NASAA ve New Jersey Menkul Kıymetler Bürosu Başkanı Christopher Gerold, yatırım getirisini garanti edebilecek hiçbir yatırım türü olmadığını söyledi. Yatırımcıları daha dikkatli olmaya ve yüksek getiri vaatlerine kanmamaya çağırdı. Gerold, “Teklif ettikleri yatırım seçeneğinin riski olmadığını söyleyen herkes yalan söylüyor” dedi.

“Yatırımcıların neye ve kime yatırım yaptıklarını anlamaları çok önemli. Acele karar vermek durumunda bırakılan veya sınırlı kullanılabilirlik hissi oluşturan, çok az risk taşıdığı veya hiç riski olmadığı iddia edilen, garantili yüksek getiri vaatlerine kanmayın.”

kripto para yatırımı
kripto para yatırımı

Menkul kıymet veya yatırım tavsiyesi alan tüketicileri koruma misyonu doğrultusunda hareket eden NASAA, kripto para piyasalarındaki faaliyetleri de aktif olarak izliyor. 2018’in ortasına kadar kurum, devam etmekte olan “Operation Cryptosweep” projesi kapsamında kripto yatırım ürünleri ve ilk token arzları (ICO) hakkında 200’den fazla soruşturma başlattı. Yakın zaman önce NASAA, kripto para birimleri ve ICO’lar ile ilgili risklere karşı yatırımcıları uyarmak adına resmi bir yazı yayımladı. 

Kripto ile bağlantılı dolandırıcılık ve hırsızlık vakaları üzerinden yaşanan kayıpların ölçeği, 2018’de yaklaşık 1,7 milyar dolar olarak hesaplandı. 2019’da bu tutarın 4,4 milyar dolara kadar yükseleceği ifade edildi.

Bu raporda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti SPK tarafından yayımlanan tebliğ çerçevesinde, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak bir sözleşme çerçevesinde sunulur. Burada ulaşılan sonuçlar, tercih edilen hesaplama yöntemi ve veya yorum tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi sağlıklı sonuçlar doğurmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgiler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

coinotag.com‘dan blok zinciri haber ‘lerini takip edebilir, bilgilenidirici testleri çözebilirsiniz. Instagram ve Twitter’dan da bizleri takip edebilirsiniz!

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Görkem Ilık
  Görkem Ilık, İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde Bankacılık ve Finans okurken, kripto para ve piyasalara olan yönelimini keşfediyor.Sektörel yazılar ile coinotag.com'a destek olurken, Görkem Ilık bir yandan yatırım ve trade yaparak sektörde emin adımlarla ilerliyor.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺28.70
  THYAO.IS₺13.23
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺21.42
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.18