Çarşamba, Nisan 14, 2021

Merkez Bankaları Geleceğin Para Birimlerini Tartışıyor! Türkiye Kripto Para Teknolojisine Yetişecek mi ?

Türkiye Kripto Para – Kripto para birimlerinin geleceğimize yön verip vermeyeceği hâlâ büyük bir merak konusu. Hayatımızı derinden etkilemelerine sebep olacak etkenlerden birisi de elbette ülkelerin kripto para birimlerine olan bakış açıları. Bu konuyla ilgili tartışmalara İngiltere de katılıyor. Peki ya Türkiye Bitcoin ve Kripto Para Teknolojisine Nasıl Bakıyor?

İngiltere,Japonya,İsveç ve İsviçre Merkez Bankaları Salı günü eski Avrupa Merkez Bankası Başkanı Benoit Couere başkanlığında toplanacak olan grupta kripto paralar ve blockchain teknolojisi ile ilgili görüşlerini paylaşacaklar. Yapılan toplantıda en çok dikkat çeken detay ise ABD ‘nin bu toplantıdan özellikle uzak durması oldu.

Toplantının ana gündem maddelerinden biri de merkez bankalarının çıkardığı CBDC olarak da bilinen kripto para birimleri olacak. Özellikle çok tartışılan Facebook’un Libra adlı kripto para projesi ileride insanların günlük hayatta kullanacağı para birimlerinin, devletlerin kontrolünde olup olmayacağını tartışılır hâle getirdi.

Türkiye Kripto Para Teknolojisine Nasıl Bakıyor?

Türkiye bu toplantının bir katılımcısı değil ancak Berat Albayrak tarafından açıklanan ekonomi programlarında ICO gibi kripto para fonlarına destek verileceğinden bahsedilmişti. Türkiye kripto para teknolojisine sıcak bakan ülkeler arasında. 2020 yılında Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından çıkarılacak olan kripto para biriminden bahsedilmekte.

Türkiye Kripto Para
Türkiye Kripto Para

Geçmişe Bir Bakış

Türkiye makroekonomik belirsizlik, döviz oynaklığı ve başarısız bir finansal sistemle savaşırken, üç fintech kuruluşu ülkenin 16 milyon kripto para sahibinin kripto paralarını kullanmasına yardımcı olmaya hazırlanıyor.

Yerli para birimi olan Lira, ABD doları karşısında ciddi oynaklık yaşadı. Temmuz 2016’daki başarısız darbe, fiyatın keskin bir düşüşünden önce geldi. 2018 yılının Ağustos ayında yeniden gündeme gelen konular, Liranın daha da düşmesine neden oldu.
Her zamanki gibi, sonuçlardan acı çeken Türk halkıydı. Bazıları “Tanrı’ya dua etmek”dışında başka bir çözüm kalmadığına inanıyordu. Birçok korkulan kötü durumdan sonra lira serbest düşüşe daldı.

İnsanlar kötü ABD ilişkileri, yaklaşan bir borç krizi, yüksek enflasyon ve düşük faiz oranları ile büyük bir fırtına yaşadı.Bu gibi sebepler Türkiye halkının düşen yerli para birimine karşı korunmak için Kripto Para satın almasına neden oldu.
Ekim ayında takip edilen kripto para alımındaki artış inanılmaz ve eşi görülmemiş bir şeydi.

2019 Şubat ayında, enflasyon yılda yaklaşık %20 arttı. Ertesi ay, bir günde lira %5 düştü ve borsa değer kaybetti. Bir hafta içinde ise değerinin %10’unu kaybetti.

ABD Ticaret Anlaşması
Mayıs ayında Türkiye ekonomik büyümeye geri döndü ve lira geçici olarak istikrara kavuşmaya başladı.
10 yıllık yerel döviz tahvillerindeki verimi 20 baz puanının üzerine çıktı.Borsa İstanbul 100 endeksi de %1,6 oranında arttı.

ABD F-35 savaş uçakları
Patriot füzeleri
Azaltılmış düşük çelik ve alüminyum tarifeleri
Anlaşmayı imzalamak için Türk hükümetinin de bu gergin Türk-Amerikan ilişkilerinin kaynağını düzeltmesi gerekiyordu. Bu, Rusya’dan satın aldıkları s-400 füzelerini aktive etmemeye söz verdi.

Ekim ayı başlarında daha fazla makroekonomik istikrarsızlık ortaya çıktı. Trump, Türkiye ‘nin ne yapması gerektiği konusunda kendini netleştirerek rest çekti.

CoinOtag‘dan Bitcoin haberleri, Coin Haberleri ve Coin Yorumları başlıklarını takip edebilir, ayrıca Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!


 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Devrim Çaçal
  Uluslararası sularda bir kaç yıl kaptan olarak seyir yaptıktan sonra denizde elde ettiği disiplinle yatırım dünyasına yöneldi. Borsaya genç yaşlardan beri ilgi duyan Devrim Çaçal, şimdilerde geleneksel piyasalardan kripto para sektörüne kadar uzanan geniş yelpazede bir çok girişimde bulunuyor ve girişimleri destekliyor. Şimdilerde ise Coinotag.com bünyesinde de yazıları ile yatırımcılara ulaşıyor.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺26.84
  THYAO.IS₺11.92
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺18.34
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺15.21