Yazı meta üstü

2020 Kripto Para Birimleri Adına Umut Vaat Eden Bir Yıl Olacak!

105018160-GettyImages-919078630
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
2020 Kripto Para Birimleri

2019 Yılı Başta Bitcoin olmak üzere kripto para birimleri adına genellikle hayal kırıklığı ile hatırlanacak bir yıl oldu. Analistler 2020 Kripto Para Birimleri Adına Umut Vaat Eden Bir Yıl Olacağına inanıyor

Bitcoin yılın ilk yarısında 13.000 dolara tırmandı fakat bu yükselişini devam ettiremedi. BAKKT ise beklendiği gibi gerçek Bitcoin talebini artırmadı. Altcoinlerde ise adeta bir teröre maruz bırakıldı ve yatırımcılarını sevindiremedi.

2019 Ve 2020 Kripto Para Birimleri

Aslında fiyat olarak Bitcoin yılı yaklaşık %90 artışla kapattı. Klasik medyaya göre bile 2019’un en çok kazandıran yatırım araçlarından biri oldu.

Bitcoin’de fiyat dışında çok olumlu gelişmeler meydana geldi. Grayscale verilerine göre kurumsal yatırımcı sayısı ve yatırım miktarı arttı. Bitcoin’in çalışmasını ve güvenliğini sağlayan bilgisayar işlem gücü (hashrate) tarihi yüksek seviyeye tırmandı. Yine TradeBlock’un yayımladığı verilere göre işlem sayısı Mayıs 2019’da 12 milyon ile rekor kırdı. Bu sayı Aralık 2017’de fiyatların tarihi zirve yaptığı dönemdeki işlem sayısını bile geride bıraktı.

2019’da gözlerden ırak yaşanan bu olumlu gelişmeler, 2020 için ümitlerin temelini de atmış oldu. Önümüzdeki yıl kripto paraları yukarı itebilecek önemli olayları takip ediyor olacağız.

2020 Bitcoin Ödül Yarılanması

Her şeyden önce Bitcoin’de üçüncü ödül yarılanması (Halving) gerçekleşecek. Yani ‘Bitcoin yazılımı’ gereği madencilerin ürettiği Bitcoin miktarı yarı yarıya azalacak. Daha önce gerçekleşen Halving’lerde fiyatlar ilk Halving’te %46412, ikincide %10426 artış göstermişti.

2020 Kripto Para Birimleri Açısından Benimsenen Bir Yıl Olacak

2020 Yılında heyecanla bekleyeceğimiz bir başka gelişme Almanya’da meydana gelecek. Yaklaşık bir ay önce Almanya’nın en yüksek tirajlı finans ve ekonomi gazetelerinden Handelsblatt, Alman Federal Parlementosu Bundestag’ın onayladığı yeni bir yasa tasarısı ile ülkede bankaların 2020 yılında Bitcoin ve diğer kripto paraları saklayabileceğini ve alıp-satabileceğini yazdı.

2017’de Japonya’nın Bitcoini yasal ödeme aracı olarak kabul etmesi fiyatları hızla yukarı atmıştı. İşte Almanya’daki bu tasarı 2020’de hayata geçerse, benzer bir etki yapabilir.

Merkez Bankaları Kripto Para Rezervi Tutacak

Bu yıl Eylül sonunda ise Bloomberg Venezuela Merkez Bankası’nın Bitcoin ve Ethereumu resmi rezervlerine eklemek için çalışma başlattığını duyurdu. 2020’de Venezuela başarı ile bu çalışmasını bitirdiğini açıklayacaktır. Böylece mevcut sistemde rezervlerinde USD tutmak zorunda olan merkez bankaları için altın ve gümüş dışında yeni alternatif değer saklama araçları da ortaya çıkmış olacak. Venezuela’yı kendisi gibi Amerikan yaptırımlarından muzdarip olan ülkeler takip edebilir. Bitcoin ile rezerv tutması en etkili olacak devletlerin başında ise Rusya ve Türkiye geliyor. Merkez bankalarının toplam döviz rezervleri, 2018 sonu itibariyle 11 trilyon $’a ulaşmış bir pazardır.

Merkez bankalarının Bitcoin ve diğer kripto paralarla rezerv tutması yatırım fonları için de örnek teşkil edebilir. Bugün büyük emeklilik veya varlık fonları (tıpkı merkez bankaları gibi) genelde bonolar ile değer saklar. Bono piyasası ise Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) verilerine göre 110 trilyon $ civarındadır.

Merkez bankalarının ve fonların Bitcoin ile rezerv tutması gerçek Bitcoin talebini artıracaktır. BAKKT gibi gerçek Bitcoin talebi oluşturması beklenen bir başka enstrüman da borsa yatırım fonları yani ETF’lerdi. Venezuela Merkez Bankası’nın Bitcoin ile rezerv tuttuğunu açıklaması Bitcoin ETF’inin de önünü açabilir. Özellikle ABD dışında tabi.

Küresel Kriz ve Kripto Para Birimleri

Olasılığı azalmış olmakla birlikte 2020 yılında hâlâ bir global ekonomik resesyon hatta kriz de meydana gelebilir. En son Halving ile Avrupa ve Kıbrıs bankacılık krizi aynı döneme denk geldiğinde Bitcoin 2012 yazında 5 $’dan 2013 sonunda 1000 $’a sıçramıştı. Yani 200 kat artış göstermişti.

CoinOtag‘dan Bitcoin haberleri, Coin Haberleri ve Coin Yorumları başlıklarını takip edebilir, ayrıca Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

Bu Yazıya Tepki Ver
YAZI SONU REKLAM

SABİT SOL REKLAM
SABİT SAĞ REKLAM
Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!