11 – 15 Eylül Haftasında Bitcoin ve Kripto Yatırımcılarının Takip Etmesi Gerekenler!

  • 4 Eylül haftasına başlarken, Bitcoin fiyatı 25.970 dolar seviyelerinde işlem görüyordu. Hafta boyunca Bitcoin 26.443 dolara kadar yükseldi ancak bu seviyelerde tutunamadı.
  • Çarşamba günü önemli bir gelişme olarak, Binance’in Doğu Avrupa & Rusya Başkanı ve Rusya Bölge Genel Müdürü istifa etti. Binance’deki üst düzey yöneticilerin istifası, borsanın düzenleyici sorunlarının çok ciddi olduğunu yansıtıyor.
  • Salı günü, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Gary Gensler, ABD Senatosunda ifade verecek. SEC, spot Bitcoin ETF karşıtı duruşuyla dikkatleri çekiyor.

Bitcoin ve kripto para piyasası, kısmen volatil bir haftayı geride bıraktı ve şimdi çalkantılı bir haftaya doğru ilerliyor; Önümüzdeki hafta neler yaşanacak?

Geçtiğimiz Haftada Piyasada Neler Oldu?

4 Eylül haftasına başlarken, Bitcoin fiyatı 25.970 dolar seviyelerinde işlem görüyordu. Hafta boyunca Bitcoin 26.443 dolara kadar yükseldi ancak bu seviyelerde tutunamadı ve tekrar 26 bin doların altına geriledi. Yazı sırasında 25.850 dolar seviyesinde işlem görmektedir.

Pazartesi günü, Binance küresel ürün başkanı Mayur Kamat’ın düzenleyici sorunların ardından istifa eden yetkililerin arasına katılarak borsadaki görevinden istifa ettiği bildirildi. Binance’deki istifalar, kullanıcıları endişelendirmeye başladı. Ayrıca Pazartesi günü, Dünyanın en büyük kripto bahis platformu Stake’in hack saldırısına uğradığı bildirildi ve 41 milyon dolarlık bir kaybın olduğu tespit edildi.

5 Eylül Salı günü, Visa’nın stablecoin çalışmalarında Solana blok zinciri ile işbirliği içinde olacağı açıklandı. SOL fiyatı direkt olarak etkilenmese de bu, ekosistem için önemli bir gelişmeydi. Aynı gün, X’in ABD’nin Mississippi eyaletinde ödemeler için para transferi lisansı aldığı bildirildi.

6 Eylül Çarşamba günü ise Grayscale, SEC’e mektup gönderdi. Şirket, spot Bitcoin ETF’sinin onaylanması için SEC üzerindeki baskılarını devam ettirmeyi planlıyor. ABD Mahkemesi, SEC’in Grayscale’in spot Bitcoin ETF’sini reddetmesini haksız bulmuştu. SEC bu konuda sessiz kalmaya devam ediyor. Çarşamba günü önemli bir gelişme olarak, Binance’in Doğu Avrupa & Rusya Başkanı ve Rusya Bölge Genel Müdürü istifa etti. Binance’deki üst düzey yöneticilerin istifası, borsanın düzenleyici sorunlarının çok ciddi olduğunu yansıtıyor.

Buna ek olarak 6 Eylül Çarşamba günü, ARK Invest’in spot Ethereum ETF başvurusu yaptığı bildirildi. Bu, VanEck’in 2021 yılındaki hamlesinden sonra yapılan ilk spot Ethereum ETF başvurusu. Henüz ABD’de spot Bitcoin ETF’si bile onaylanmadı ancak bu adımın Ethereum ekosistemi için büyük bir önemi olduğu kesindir.

7 Eylül Perşembe günü, Stellar, 12 Eylül’de büyük bir duyuru yapacağını ima eden bir paylaşım yaptı. Şimdi Stellar topluluğunun gözü 12 Eylül’de. Perşembe günü JPMorgan’ın ödemeler ve işlemler için blockchain tabanlı bir token araştırdığı bildirildi. Bu hamle, kripto ekosistemi için büyük önem taşıyor, JPMorgan’ın böyle bir hamle yapması sermaye girişini hızlandırabilir.

8 Eylül Cuma günü, Ripple, Fortress Trust şirketini satın aldığını bildirdi. Ayrıca, Apple TV’nin Sam Bankman-Fried’ın hikayesini anlatan bir film yapacağı açıklandı.

Önümüzdeki Hafta Neler Olacak?

Önümüzdeki hafta Bitcoin ve kripto paralar için çalkantılı bir hafta olabilir. Pazartesi günü takip edilmesi gereken önemli bir gelişme yok. Salı günü, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Gary Gensler, ABD Senatosunda ifade verecek. SEC, spot Bitcoin ETF karşıtı duruşuyla dikkatleri çekiyor, bu, ifadede Gensler’a Bitcoin hakkında soruların sorulmasına yol açabilir.

Çarşamba ve Perşembe günü ise ABD’deki ekonomik veriler önemli olacak: Çarşamba günü ABD’nin enflasyon verileri açıklanacak, Perşembe günü ise ABD’nin Üretici Fiyat Endeksi verileri açıklanacak. Bu iki veri, Bitcoin piyasasında volatilite yaratabilir.

ABD’deki ekonomik gelişmelere ek olarak, iflas eden FTX borsasının varlıklarını tasfiye etmesi için mahkemeden onay alması bekleniyor. Bu varlıkların miktarları, kripto piyasasını satış baskısı altında bırakabilir.

FTX’in mevcut varlıklarındaki en büyük 3 varlık ise şunlardır; 685 milyon dolarlık SOL, 529 milyon dolarlık SOL ve 268 milyon dolarlık BTC.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version