1.5 Milyar Dolarlık Hacmi İle Opsiyonlar Büyümeye Devam Ediyor!

coinotag-social

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Bitcoin ve Ethereum opsiyonları piyasası hala emekleme aşamasında, ancak kripto para birimleri için hem perakende hem de kurumsal talep zaten burada.

Yeni Normal, Yeni Düzen

opsiyonlar
Bitcoin Opsiyonları

Devam eden aşılama çabalarına ve pandemik yardıma rağmen, dünya ekonomisi bir yıl öncesine göre oldukça farklı görünüyor. Yeni finansal ortam ve devam eden belirsizlik, geleneksel finansal kurumlardan uzaklaşmayı hızlandırdı.

Ekonomi, durağan bir başlangıçtan yüksek vitese geçmeye çalışırken, kripto para dünyası ana aşamaya geçti. Büyük varlık yöneticileri, yatırım bankaları ve riskten korunma fonları tarafından tanınan bir varlık sınıfı olarak kendisini sağlamlaştırdı. Ana akım benimseme hızı finansal dünyayı kasıp kavurmaya devam ederken, yatırımcıların yeni bir sınır olan kripto seçeneklerini keşfetmelerinin de yolunu açıyor.

Kripto için Opsiyonlar Nedir?

opsiyonlar
Kripto Opsiyonları Hacim Grafiği

Opsiyonlar, kripto yatırımcısının varlıklarını gelecekteki bir tarihte belirli bir fiyattan almalarına veya satmalarına izin veren finansal sözleşmelerdir. Bu, yatırımcıların bir varlığın fiyat hareketi üzerine bahisler yapmalarını sağlar. Varlığın değer kazanmasını bekleyen yatırımcılar, varlığın piyasa fiyatı kullanım fiyatını aşarsa kar edecekleri alım opsiyonlarını satın alabilirler. Aksine, varlığın değerinin düşeceğine inanırlarsa, varlığın piyasa fiyatı kullanım fiyatının altına düştüğünde kâr getirecek olan satım opsiyonları satın alabilirler.

Bu koşullar karşılandığında, yatırımcılar opsiyonlarını kullanmayı seçebilir ve ihraççının dayanak varlığı yatırımcıdan veya yatırımcıya kullanım fiyatından almasını veya satmasını şart koşabilir. Veya bir kâr elde etmek için seçeneklerini başkalarına satabilirler.

Opsiyonların Gerçek Yüzü

opsiyonlar
Kripto Para Birimi Ethereum Opsiyonları

Özellikle değişken bir piyasada, yatırımcılar, maliyetin çok altında daha büyük pozisyonlara maruz kalabilirler. Örneğin, bir hisse senedinin 100 hissesini 50 dolardan satın almayı düşünün. Bu pozisyonda olabilmek için, bir yatırımcının 5.000 $ sermayeye sahip olması gerekir. Bununla birlikte, seçeneklerle maliyet önemli ölçüde azaltılabilir. Aynı yatırımcı, örneğin 150$’lık bir primle, maliyetin çok küçük bir kısmı için bir opsiyon satın alarak bir hisse senedi veya kripto para biriminde aynı riski elde edebilir.

Opsiyonlar, yatırımcıların piyasaların oynaklığından faydalanmalarına ve yatırımcıların sermayeyi serbest bırakırken piyasalara katılmalarına, stratejilerini çeşitlendirmelerine ve daha fazla pozisyon almalarına olanak tanıyan güçlü bir araçtır.

Seçenekler ayrıca yatırımcıların piyasa oynaklığına maruz kalmalarını sağlar. Bir opsiyonun fiyatı piyasa oynaklığı ile doğrudan ilişkili olduğundan, opsiyonlar oynak bir piyasada daha pahalı olma eğilimindedir. Bu nedenle, bir opsiyon sözleşmesinde LONG pozisyona sahip bir yatırımcı, piyasa oynaklığından da kazanç sağlayabilir.

Bununla birlikte, opsiyonlar için en büyük kullanım durumu, bunların risk yönetimi ürünleri olarak kullanılmasıdır. Yatırımcılar, piyasanın yükselişinden emin olmadıklarında portföylerini korumak için satım opsiyonları (veya piyasaya karşı) satın alabilirler. Bu, portföyünüzü piyasa oynaklığından veya aşağı hareketlerden korumak için sigorta satın almak gibidir.

Yenilikler

opsiyonlar
Kripto opsiyonları

Bugün, merkezileştirilmiş borsalar, seçeneklere yönelik perakende talebini karşılamak için daha donanımlıdır. Ethereum’da yaşanan ağ tıkanıklığından muzdarip değiller, bu da daha düşük ücretlerle işlemlerin anında yürütülmesine yol açıyor.

Bu, hızlandırılmış merkezi olmayan finans oranıyla birlikte gelen yenilikleri dışlamaz. DeFi, birçok geleneksel finans sektörünü alt üst etti ve opsiyonları daha kolay erişilebilir hale getirmek istiyor. Merkezi olmayan borsalar gelecekte, ekosistem gelişmeye devam ederken perakende yatırımcıları opsiyonlara bağlamada önemli bir rol oynayacak.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster