Pazartesi, Ocak 18, 2021

ZOREN, EKGYO, AKCNS, ALKIM, EGEEN, AKSEN, AKSEN, GOODY Haftalık Hisse Önerileri ve Yorumları

Haftalık Piyasa Stratejisi

Borsa endeksi geçen hafta %3.55 yükselirken, dolar kuru gerilemesini sürdürdü ve %1.7 düştü. Endeksteki yükselişe banka endeksi %4.1, Sınai endeksi ise %3.90 yükselişle katkı sağlayan en önemli faktör oldu. BIST100 dışı endeks ise %1.59 yükseliş gösterdi. Borsa endeksi yılı iyi bir kapanış ile tamamlarken 2020 yılında %28.7 yükseliş gösterdi.

ABD piyasaları ise yılı yeni rekor seviyelerde tamamlarken Almanya DAX endeksi rekora yakın ama yılbaşındaki seviyesinde kapatırken, İngiltere ve Fransa endeksleri ise yılbaşındaki seviyelerinin altında yılı tamamladılar.

Yeni haftaya başlarken piyasalardaki genel olumlu havayı bozacak önemli bir gelişme bulunmuyor. Mutasyona uğrayan Covid-19 virüsü ile ilgili gelişmeler yine izlenecek. Buna karşın toplu aşılamanın başlamış olması da olumlu havayı destekliyor.

Yoğun Veri Akışı

Bu hafta içeride Pazartesi günü Aralık enflasyonu açıklanacak. Beklentiler aylık %0.9 seviyesinde bulunuyor. Bu veri ile birlikte 2020 yılı enflasyonu belirlenmiş olacak. Beklentiler %14.18 seviyesinde bir enflasyon verisi ile 2020 yılını kapatacağımız yönünde bulunuyor. Diğer yandan Pazartesi ve Salı günü Hazine’nin 4 ihalesi bulunuyor. Ocak ayında Hazine’nin 37.2 milyar TL iç borç ödemesi bulunuyor. Bu rakamın 21 milyar TL’lik kısmı 6 Ocak tarihinde ödenecek. İç borçlanma açısından bu ihaleler kritik olarak sayılabilir.

Dışarıda ise Pazartesi günü OPEC+ toplantısı izlenecek. Pazartesi ve Çarşamba günleri ise Avrupa, Asya ve ABD’de Aralık ayı PMI verileri alınacak. Perşembe günü Euro bölgesi TÜFE verisi, Cuma günü Almanya Kasım ayı Sanayi üretimi ve ABD Tarımdışı istihdam verileri takip altında olacak.

Borsa

Borsa da genel olumlu hava korunurken 1500 seviyesini direnç olarak izliyoruz. Şu ana kadar kar satışları gün içinde karşılandı. Henüz birkaç gün süren sert düzeltme ile karşılaşmadık. Önümüzdeki haftanın ilk iki günü yüklü ihalelerin olması ve Çarşamba günü yüklü iç borç ödemesinin olması, piyasa üzerinde geçici bir baskı oluşturabilir. Bu nedenle Pazartesi ve Salı günleri dikkatli olmakta yarar var.

Endekste 1500 seviyesi üzerinde 1550 ve 1600 seviyeleri yeni hedefler olacak. Düzeltme gelmesi durumunda 1470 ve 1450 seviyeleri yakın kısa vadeli desteklerimiz olacak. 22-günlük ortalama desteği 1400 seviyesinde bulunuyor. Büyük resimde yukarı trend korunuyor. 1400 seviyesine kadar düzeltme olsa bile ana resimde yukarı trend içerisinde bir hareket olarak algılayacağız. Ancak öncesinde 1470 ve 1450 destekleri etkili olabilir.

Banka endeksinde teknik olarak göstergelerde yukarı yönlü canlanmalar var. Cuma günü kararsız bir kapanış olsa da olumlu görünüm sürüyor. 1530 seviyesini XBANK için destek olarak izliyoruz. 1558 üzerinde kapanış olursa yukarı trend güçlenebilir.

Genel havayı olumsuz etkileyecek haber akışı veya gelişmeler olmadıkça geri çekilmelerde sakin kalmakta fayda var.

Dolar

Dolar kurunda hızlı düşüş sonrasında 7.30 seviyesinden tepki yükselişi görüyoruz. Ancak TCMB kararları ve mesajları dikkate alınırsa Dolar kurundaki yükselişin geçici bir tepki yükselişi olduğunu düşünüyoruz. Pazartesi günü açıklanacak enflasyon verisinin beklentilerden yüksek çıkması, tepki yükselişinin 7.55 seviyesine doğru devam etmesi için zemin hazırlayabilir ancak yine de kalıcı bir yükseliş beklemiyoruz. Dolar kuru teknik olarak ortalamalarının altında bir düşüş trendi içerisinde görünüyor. Geçen haftanın en önemli gelişmesi 7.50 desteğinin kırılması oldu. Bu seviye altında kaldığı sürece ilerleyen haftalarda 7-7.10 bölgesine doğru düşüş devam edebilir.

ZOREN, EKGYO, AKCNS, ALKIM, EGEEN, AKSEN, AKSEN, GOODY

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış seansında oluşan fiyatlardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss seviyeleri belirlenecektir. Açılış seansının ardından tablomuz giriş fiyatları ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni – (4-8 Ocak 2021)

Yatırım tavsiyesi CoinOtağ’a ait değildir, CoinOtağ hiçbir kazanç veya kayıptan sorumlu tutulmaz.
100 bin TL ile Altından Dövize 50’den fazla ürüne yatırım yapmayı öğrenmek için tıkla.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

Görkem Ilık
Görkem Ilık, İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde Bankacılık ve Finans okurken, kripto para ve piyasalara olan yönelimini keşfediyor.Sektörel yazılar ile coinotag.com'a destek olurken, Görkem Ilık bir yandan yatırım ve trade yaparak sektörde emin adımlarla ilerliyor.

Güvenle Kripto Para Satın Al

Hisseler
StockSymbolPriceChart (24H)
RTALB.IS₺28.10
THYAO.IS₺13.12
KCHOL.IS
KOC HOLDING
KCHOL.IS
KCHOL.IS₺21.12
ASELS.IS
ASELSAN
ASELS.IS
ASELS.IS₺18.04