Salı, Kasım 24, 2020

Yeni veriler, Bitcoin fiyatındaki dalgalanmanın artabileceğini gösteriyor

Son haftalarda yüksek volatilite yaşayan Bitcoin (BTC), üç yıldır ilk kez 16.000 $ ‘a yükseldi. Ancak vadeli işlemler piyasasının açık pozisyonları, büyük bir dalgalanma artışının oldukça yakın olduğunu gösteriyor.

“Açık pozisyon” terimi, vadeli işlemler piyasasında aktif olarak açık olan toplam sözleşme sayısını ifade eder. Yüksek açık pozisyon, Bitcoin fiyatına stake yapan yatırımcı sayısının yüksek olduğu anlamına geliyor.

Bitcoin vadeli işlemleri toplam açık bir pozisyondur. Kaynak: Skew

Bitazu Capital kurucu ortağı Mohit Sorout, 13 Kasım itibarıyla Bitcoin vadeli açık pozisyonlarının tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını belirtti. Bu, yakın gelecekte oynaklıkta bir artış görmenin sürpriz olmayacağı anlamına geliyor.

Bitcoin’in büyük fiyat hareketlerinden sonra birbiri ardına tasfiye görme eğilimine değinen Sorout, “tasfiye festivalinin” henüz başlamadığını söyledi.

Yüksek açık pozisyonlar dalgalanmayı tetikleyebilir

Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri tipik olarak 125 kata kadar kaldıraç sunar. Yatırımcılar, platforma bağlı olarak 1 ila 125 kez kaldıraca erişebilirler.

Bir pozisyonun yüksek kaldıraç oranı, tasfiye fiyatının giriş fiyatına yakın olduğu anlamına gelir. Örneğin, bir yatırımcı Bitcoin için 16.300 $ ‘dan 20 kat kaldıraçlı uzun pozisyon alırsa, 10.000 $’ lık sermaye ile 200.000 $ ‘lık bir işlem yapabilir.

Öte yandan, yüksek kaldıraç, tasfiye fiyat aralığının da daha dar olduğu anlamına gelir. Verilen örnekte Bitcoin fiyatı 15.600 doların altına düşerse tasfiye işlemi yapılacaktır.

Bir pozisyon, stop loss olmadan tasfiye edilirse, tüm pozisyon silinebilir. Dolayısıyla 20 kat kaldıraçla 10 bin dolarlık uzun pozisyon tasfiye edilirse 10 bin dolar tamamen kaybedilecek.

Bu nedenle, Bitcoin, vadeli işlemler piyasasında büyük fiyat hareketleri ve yüksek açık pozisyonlar zamanlarında büyük dalgalanmalar yaşama eğilimindedir.

Bu eğilimin Bitcoin’in kısa vadeli fiyat döngüsünü nasıl etkileyeceği henüz bilinmiyor. Uzun pozisyon sözleşmelerinde sıkışma olursa Bitcoin fiyatı düşerken, kısa pozisyon sözleşmeleri tasfiye edilirse fiyat yükselir.

Büyük vadeli işlem piyasalarında, Bitcoin’in ortalama fonlama oranı şu anda yüzde 0.01 olarak ölçülüyor. Bu, pazarın nispeten istikrarlı olduğu ve ne satıcıların ne de alıcıların aşırı yük altında olmadığı anlamına gelir.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 18,249.60dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Görkem Ilık
  Görkem Ilık, İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde Bankacılık ve Finans okurken, kripto para ve piyasalara olan yönelimini keşfediyor.Sektörel yazılar ile coinotag.com'a destek olurken, Görkem Ilık bir yandan yatırım ve trade yaparak sektörde emin adımlarla ilerliyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Kripto Para Hesaplayıcı

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺47.92
  THYAO.IS₺11.74
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺19.12
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.16