Pazartesi, Kasım 30, 2020

Yeni gizlilik yasaları ile Bitcoin tehdit altında mı?

Bitcoin ve genel kripto pazarı, 2020’yi artan regülatör netlikleriyle karşıladı ve bu da genel olarak benimsenmesine yardımcı oldu. Bununla birlikte, başkanlık seçimleriyle birlikte, kripto alanındaki birçok kişi, yeni bir hükümetin ve yeni düzenlemelerin etkilerinin Bitcoin ve genel olarak kripto piyasası beğenileri için ne anlama gelebileceği konusunda spekülasyon yaptı. CoinShares Strateji Direktörü Meltem Demirors, yakın tarihli bir Unchained podcast’inde şunları kaydetti:

“Sadece bir şeye bakıyorum ve bu, gizlilik ilgili yasa tasarıları. Şu anda, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve çoğu Batı ülkesinde, çoğu gelişmiş ülkede şifreleme sistemleri ciddi bir saldırı altında.”

Yeni Gizlilik Yasaları Bitcoin’i Tehdit mi Ediyor?

Cumhuriyetçiler tarafından desteklenen tasarıya atıfta bulunarak, bunun tüketici odaklı uygulamalarda uçtan uca şifreleme kullanımını sınırlayacağını ve ciddi şekilde kısıtlayacağını vurguladı.

Adalet Bakanlığı (DOJ) da yakın zamanda daha fazla kripto düzenlemesi için çağrıda bulunan bir bildiri yayınladı. Aslında, Seyahat Kuralı dünya çapında 3000 $ ‘lık bir işlem limitinden 250 $’ lık bir işlem limitine geçmeye çalışıyor.

Bu, bankaların ve banka dışı finans kuruluşlarının müşteri kimliklerini, orijinal tarafları ve bu tutarın üzerindeki transferlerin yararlanıcılarını doğrulaması ve bu bilgileri ilgili karşı taraflara iletmesi gerektiği anlamına gelir.

Küresel olarak yayınlanan araştırmaların çoğu, kripto paranın gizlilik yönünün, düzenleyicilerin ileriye dönük olarak çok dikkat edecekleri bir şey olduğunu öne sürüyor.

Europol tarafından yayınlanan bir raporda,

“Darkweb’deki kripto para birimi ile ilgili olarak, coinjoin kavramlarını kullanan gizliliği artırılmış cüzdan hizmetleri (örneğin Wasabi ve Samurai cüzdanları), iyi kurulmuş merkezi mikserlerle birlikte en önemli tehdit olarak ortaya çıktı.”

Demirors, gizliliğin saldırı altında olduğuna inanıyor ve dolayısıyla Bitcoin de öyle. Ona göre, hükümetler Bitcoin’i vergilendirmek istiyor ve Bitcoin’i kimin elinde tuttuğunu bilmek istiyorlar.

Hükümetler teknik olarak Bitcoin’i ‘yasaklayamasalar da, düzenlemeleri sektör için işleri zorlaştıran başka şekillerde uygulayabilirler, örneğin olumsuz vergilendirme ve dijital varlık saklama ile ilgili yasalarla mümkün olan senaryolardaki gibi.

2021 vergi formlarında en çok sorulan sorunun bir bireyin herhangi bir kripto para birimine sahip olup olmadığı olduğunu kaydeden Demirors, sözlerine şöyle devam etti:

“IRS çok sayıda sefere çıktı… belgelenmeyen şey, günlük, haftalık olarak balık avına çıktıklarıdır. Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayıp yaşamadığınızı ve yaşamasanız bile kimin kripto para birimini tutup kimin olmadığını bilirler. Ve bu bilginin bir noktada kullanılacağına inanıyorum. “

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Başoğlu
  Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺44.22
  THYAO.IS₺11.93
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺18.68
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.09