Yeni Bir Dava, Bitcoin’in Gerçek Mucidinin Kim Olduğunu Ortaya Çıkarabilir!

wwfdwf
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Craig Wright Bitcoin’in yaratıcısı tarafından kullanılan takma ad olan Satoshi Nakamoto olduğunu iddia etti. Wright kendinin Nakamoto olduğu yönünde dava açtı. Nihayet milyarlarca dolarlık kripto para birimini kimin icat ettiği konusundaki yıllardır süren gizem ortadan kalkabilir.

Bu gizemin çözülmesini sağlayacak olan şey Wright’ın kendini Bitcoin’in WhitePaper yazarı olduğuna inandırmasına bağlı.

Wright ise bu kanıtların kendisinde olduğunu söylüyor.

Peki Craig Wright Bunu Nasıl Kanıtlayabilir?

Reuters’e göre Londra Yüksek Mahkemesi, ilk olarak Bitcoin ürettiğini söyleyen Wright’ın telif hakkı davasını bitcoin.org sitesinin anonim operatörü ve yayıncısı lehine açabileceğine karar verdi.

Wright’ın davası bitcoin.org’u, Bitcoin’in ne olduğunu ve nasıl çalıştığını özetleyen Bitcoin teknik incelemesinin bir kopyasını sergilediği için telif hakkı ihlaliyle suçluyor. Wright, mahkemeden bu teknik incelemeyi kaldırmaya zorlamasını istiyor.

Bitcoin.org ise bu isteği reddetti ve Wright’ın haksız olduğu yönünde açıklama yaptı.

Avukatı, Wright’ın amacını şöyle açıklıyor: 2008 teknik incelemesinin yazarı olduğuna ve dolayısıyla kendisinin gizemli Bitcoin’in yaratıcısı tarafından kullanılan takma ad olan Satoshi Nakamoto olduğuna dair kanıt sağlamak olduğu.

Wright, iddiası için hangi kanıtı sunacağını ise henüz açıklamadı.

Ancak Hukuk Fakültesi profesörü Eric Chason, Wright’ın Nakamoto olup olmadığını kanıtlamanın ikna edici bir yolu olduğunu söylüyor. Chason: “Bay Wright’ın ortaya koyabileceği en güçlü kanıt, Satoshi Nakamoto tarafından çıkarılan ilk Bitcoin’in bir kısmı üzerinde kontrol sahibi olabilmesidir.” 

Tesla CEO'su Elon Musk, tüm varlıkları elden çıkaracağını söyledi

İnsanlar Satoshi Nakamoto’nun Kim Olduğunu Düşünüyor?

2017’de Nakamoto’nun Elon Musk olduğuna dair söylentiler çıkmıştı fakat Elon Musk bu söylentileri reddetmişti.

2018’de Dorian Nakamoto adında bir Kaliforniyalı adamın Bitcoin yaratıcısı olduğu söylentileri ortaya çıktı. Fakat Dorion bunu reddetti ve Bitcoin’i hiç duymadığını söyledi.

Wright Mahkemeden Ne Cevabı Aldı?

“Satoshi Nakamoto’nun bilinen bir PGP genel anahtarı [bir tür kriptografi anahtarı] vardır, bu nedenle birinin kendisini Satoshi Nakamoto olduğunu doğrulaması kriptografik olarak mümkündür. Maalesef Craig bunu yapamadı.”

 

Feragatname: Konu ile ilgili yorumlar ve analiz bulguları yalnızca ilgi kişilerin veya yazarın görüşleridir, kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır. Doğacak kayıp ya da kazançlardan Coin Otağ veya yazar sorumlu değildir. Hiçbir yazı ya da haber kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!