Yatırımcıların Yaptığı Yanlışlar

Yatırımcıların Yaptığı Yanlışlar
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yatırımcıların Yaptığı Yanlışlar – Tecrübeli birçok yatırımcı, amatör bir yatırımcı ile profesyonel bir yatırımcı arasındaki farkı sadece konuşarak söyleyebilir. Nasıl konuştuğunuz, kendinizi nasıl ifade ettiğiniz önemlidir. Yani kısacası, dil önemlidir.

Yatırımcıların Yaptığı Yanlışlar : Yanlış Yatırım Düşünceleri

Aşağıda kullanmaktan kaçınmanızı önerdiğimiz ” Yatırımcıların Yaptığı Yanlışlar “açıklamaları var. Bu tarz açıklamalardan kaçınarak dilinizi değiştirmeniz aynı zamanda piyasaları tartışırken sizi daha bilgili kılar. Bununla beraber profesyonel bir yatırımcı gibi düşünmenizde de yardımcı olur. Yanlış Yatırım Düşünceleri ise kayıplar yapmamıza neden olur.

Yatırımcıların Yaptığı Yanlışlar
Yatırım Düşünceleri Temsili Görsel

Yatırımcıların Yaptığı Yanlışlar ; Yanlış Yatırım Taktikleri

Şu “X” şirkete yatırım yaptım, bu iş tamam!

Gerçekten Öyle mi Dersin?

HAYIR-Bir şirketin kazancı yüksekse ve yükseliş trendine devam ediyorsa, bu şirkete yatırım yaparak kesinlikle büyük bir kazanç elde edersiniz.

Yatırımcıların Yaptığı Yanlışlar ‘dan birisi de Yanlış Yatırım Taktikleri almak. Hiçbir yatırım için kesinlikle kazanç getirir diyemeyiz. Şirketler ciddi sorunlarını yatırımcılarından gizleyebilir. 2001’de Enron ve 2002’de WorldCom gibi birçok büyük şirket ani düşüşler yaşamıştı.

Yatırımcıların Yaptığı Yanlışlar
Yatırım Düşünceleri ve Yatırım Taktikleri Temsili Görseli

En iyi yönetime sahip ve finansal açıdan en sağlam şirket bile kontrol edilemeyen bir felaket, yeni bir rakip veya teknoloji değişikliği gibi piyasadaki büyük bir değişiklikten etkilenebilir. Bu nedenle “bu iş tamam” diye düşünmek yanlış.

Hisse alırken o sırada zaten aşırı değerlenmiş olabilir, bu da iyi bir geri dönüş (kazanç) almayı zorlaştırır. Kendinizi bir kişi ya da şirket felaketinden korumanın en iyi yollarından birisi yatırımlarınızı çeşitlendirmektir.

Bu yol özellikle bireysel hisse senetlerine yatırım yapmayı seçtiğinizde işe yarar. Bireysel hisse senetlerine yatırım yaparken getirilerinizi daha da artırmak ve riskinizi azaltmak için, çok göz alıcı olmayan ancak uzun vadede değerlenme ihtimali sunan şirketleri nasıl belirleyeceğinizi öğrenmelisiniz.Yanlış Yatırım Taktikleri almak kayıplar yaşatabilir.

Peki deneyimli bir yatırımcı böyle bir durumda ne der?

“X şirketine yaptığım yatırımın çok iyi olacağına bahse girmeye hazırım, ancak kendimi riske atmamak adına birikimlerimin yalnızca %5’ini yatırdım.”

Yatırımcıların Yaptığı Yanlışlar
Yatırım Taktikleri ve Yatırım Tavsiyeleri Temsili Görseli

Yatırımcıların Yaptığı Yanlışlar ; Yanlış Yatırım Tavsiyeleri

“Piyasalar tepetaklak, hisse alınacak zaman değil.”

Hayır- Fiyatı düşen bir varlığa yatırım yapmak iyi bir fikir değildir.

  Yatırımcıların Yaptığı YanlışlarSatın aldığınız hisselerin istikrarlı temelleri varsa, düşük fiyatlar sadece kısa vadeli yatırımcıların korkusunu gösterir. Bu durumda ilgilendiğiniz hisselerin satışta olup olmadığına bakın. Geçici olarak düşük fiyatlı olanlardan yararlanın ve satın alın.

Yatırımcıların Yaptığı Yanlışlar
Yatırım Tavsiyeleri ve Yatırım Araçları Temsili Görseli

Ancak, bir hisse senedinin fiyatının neden düştüğünü gerçekten anladığınızdan emin olun. Eğer sadece piyasalarda ani ve gelip geçici bir hareketlenme varsa güvendesiniz.

Fakat ciddi bir sorun neticesinde hisseler düşmüşse temkinli olun. Unutmayın, borsalar döngüseldir. Çoğu kişi panik satışı yapıyor diye siz de satış yapmak zorunda değilsiniz.Yanlış Yatırım Tavsiyeleri sizi yatırım yapmaktan soğutabilir.

Peki deneyimli bir yatırımcı böyle bir durumda ne der?

“Şu anda hisselerle ilgili önümde büyük fırsatlar var. Birkaç yıl içinde işler değiştiğinde ve bu hisselerin fiyatları yükseldiğinde kendime çok teşekkür edeceğim.”

Yatırımcıların Yaptığı Yanlışlar ; Yanlış Yatırım Araçları

“Harika bir brokeri işe aldım, çok kazanacağıma eminim!”

Hayır-Aktif olarak yönetilen yatırımlar pasif olarak yönetilen yatırımlardan daha iyidir.

Aktif olarak yönetilen portföyler, çeşitli nedenlerden dolayı piyasayı düşük performanslı gösterme eğilimindedir. Sebepleri açıklayalım:

Yatırımcıların Yaptığı Yanlışlar
Yatırım Araçları ve Yatırım Tavsiyeleri Temsili Görseli

a.Birçok online ve indirimli aracılık (broker) şirketi, yatırım başına az da olsa bir ücret talep eder. İşi sizin için yapması için bir broker veya danışman tuttuğunuz zaman ödeyeceğiniz komisyon ücretleri büyük ölçüde yüksek olabilir ve işin içine danışmanlık ücretleri de girebilir. Bu maliyetler zamanla artar ve kazançlarınızı tüketir.

b.Danışmanınızın portföyünüzü yanlış yönetme riski vardır. Komisyoncular, komisyonları artırmak için hedeflerinize uygun olmayan yatırımları tercih ederek kendi ceplerini doldurabilirler.

c.Gerçekten piyasayı ele geçirecek ve çok kazandıracak bir broker bulma ihtimaliniz çok zayıftır. Başka bir deyişle, tuttuğunuz danışmanın gerçekten aldığı komisyon ve diğer ücretleri hak edip etmediğini anlamak için danışmanınızın zaman içindeki performansını takip etmek isteyebilirsiniz.

Bunu yapmak istemezseniz finansal planlama uzmanı da bulabilirsiniz. Finansal planlamacılar yatırım karlarınızdan para kazanmazlar, sadece uzman tavsiyeleri için genelde saatlik ücret talep ederler.Yanlış Yatırım Araçları seçmek sizi çıkılmaz bir yola sürecektir.

Peki deneyimli bir yatırımcı böyle bir durumda ne der?

“Finansal planlama uzmanıyla çalıştığım için kazancım artacak ve profesyonel yatırım kararları alabileceğim.”

Yatırımcıların Yaptığı Yanlışlar
Yatırım Araçları Temsili Görsel

Yatırımcıların Yaptığı Yanlışlar ; Bardağın Boş Tarafını Görmemek

Yatırımcıların Yaptığı Yanlışlar “Bir sürü hisseye yatırım yaptım, sırtım yere gelmez.”

Birçok hisse senedine yatırım yapmak portföyünüzü çeşitli kılar ve riskten korur.

100 tane hisse senedine sahip olmak sadece birkaçına sahip olmaktan daha iyi olduğu için bu kötü bir başlangıç ​​değil.

Fakat gerçekten çeşitlendirilmiş bir portföye sahip olmak için tahvil, emtia, enerji, uluslararası hisse senedi yatırım fonları veya borsa yatırım fonları (ETF) gibi diğer varlık sınıflarına da yatırım yapmalısınız.

Peki deneyimli bir yatırımcı böyle bir durumda ne der?

“Bir endeks fonu satın alarak portföyümün hisse senedi bileşenini çeşitlendirdim, ancak bu portföyümün yalnızca bir bileşeni.”

Yatırımcıların Yaptığı Yanlışlar

Yatırımcıların Yaptığı Yanlışlar ; Gaza Gelmek

“Bugün borsada 5000 TL kazandım!”

Yatırımlarınız değer kazandığında para kazanır, düştüklerinde de para kaybedersiniz.

Kârınız yalnızca kağıt üzerindeyse, üzgünüm ama para kazanmadınız. Gerçekten satış yapana kadar hiçbir şey elde etmiş olmazsınız. Bu da aslında borsadaki döngüsel düşüşler hakkında çok fazla endişelenmenize gerek kalmamasının bir başka nedenidir.

Çünkü yatırımlarınıza bağlı olursanız, zamanla değerlerinin artmalarını görmeniz oldukça olasıdır. Özellikle uzun vadeli bir yatırımcıysanız, zaman içinde kârla satış yapmak için birçok iyi fırsatınız olacaktır.

Peki deneyimli bir yatırımcı böyle bir durumda ne der?

“Portföyümün değeri bugün 5000 TL arttı. Sanırım piyasalar için bugün iyi bir gündü ama yakın zamanda satış yapmayacağım için beni etkilemedi.”

Yatırımcıların Yaptığı Yanlışlar

Yatırımcıların Yaptığı Yanlışlar yazımızı özetlemek gerekirse; yatırımlarınızda en önemli şey akıllı görünmek ya da kulağa akıllıca gelmek demek değildir. En önemli şey gerçekten akıllıca davranmaktır. Yukarıdaki yanlış veya sizi problemli duruma sokabilecek hatalardan kaçınmaya çalışın ve kazançlarınızın nasıl da yükseldiğini izleyin.

Coinotag üzerinden Bitcoin haberleri, Coin Haber ve Coin Yorum başlıklarını takip edebilir; bizleri ayrıca InstagramTwitter, ve Telegram‘dan da takip edebilirsiniz!

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!