Pazartesi, Mart 1, 2021

Yatırımcılar Bitcoin fiyatının 33.000 $ ‘ın altında kalmasını istemiyor

Bitcoin (BTC) fiyatı, son 48 saat içinde 31.000 $ ‘dan 34.800 $’ a tırmandıktan sonra, rotayı geri çevirdi. 3.800 dolarlık düşüş çok kritik görünmese de 660 milyon dolarlık vadeli işlem sözleşmesi yüzde 12 fiyat değişikliğinden sonra nakde çevrildi.

Zamanla Bitcoin fiyatındaki artış grafiklerde pek anlaşılmayabilir ancak türev piyasa göstergeleri ve yatırımcı hareketleri, 30.000 $ ‘ın altında bir fiyat beklemenin çok gerçekçi olmadığını söylüyor.

Bitcoin, 30.800 dolarlık desteği birkaç kez test etti. Ancak boğalar agresif bir şekilde bu seviyenin altında alım yaptı. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, hem MicroStrategy hem de Marathon Patent Grubu son zamanlarda büyük miktarda satın alma duyurdu.

Veriler, OKEx borsasındaki en büyük yatırımcıların en dipten alım yaptığını gösteriyor.

Unutulmamalıdır ki 29 Ocak’ta 4,9 milyar dolarlık vadeli işlem sözleşmeleri veya toplam 10,5 milyar dolarlık açık pozisyonun yüzde 47’si ortadan kalkacak.

Başlangıçta bu miktar endişe verici olsa da, bu sözleşmelerin çoğu genellikle devredilir. Bunlar arasında OKEx’te 1,53 milyar dolar, CME’de 875 milyon dolar ve Binance’de 840 milyon dolar var.

Şu anda long pozisyon yatırımcıları, Ocak vadeli işlem pozisyonlarını kapatırken daha long kontratlar satın alabilirler.

Nihai tasfiyeler büyük olsa da, profesyonel tüccarlar sadece yüzde 12’lik bir fiyat dalgalanmasıyla kolayca sarsılmazlar. Bu hipotez, Bitcoin’in yüzde 120 yıllık oynaklığı göz önüne alındığında daha mantıklı.

Balinaların ve arbitraj tablolarının bu dönemde kendilerini nasıl konumlandırmış olabileceğini anlamak için, en büyük yatırımcıların uzun / kısa pozisyon oranlarını ve vadeli sözleşme primlerini analiz etmek gerekir.

En alttan satın alınan en iyi tüccarlar

Bir tüccarın net pozisyonunu etkili bir şekilde ölçmenin somut bir yolu yoktur, çünkü coinleri soğuk cüzdanda veya aynı anda birden fazla borsada kullanın.

Ayrıca, opsiyonları vadeli işlem sözleşmeleriyle birleştirirken, bir yatırımcının pozisyonunu sadece spot ve vadeli risklere bakarak yorumlamak neredeyse imkansızdır.

22 Ocak’tan bu yana, en büyük Binance yatırımcıları istikrarlı ve dengeli bir pozisyona sahipler, ancak 25 Ocak’ın erken saatlerinde uzun ürünler eklemeye başladılar. Bu eğilim 26 Ocak’ta da devam etti ve gösterge artık yüzde 13 uzun ürünleri tercih ediyor. Şu anda, en iyi Binance yatırımcıların uzun / kısa oranı aylık 1.20 ortalamanın altında.

Öte yandan, Huobi’deki en büyük trader’lar son 30 günde ortalama 0,85’lik uzun-kısa oranına ulaştı. 25 Ocak’ta, tüccarlar net kısa pozisyonlarını yüzde 25’e çıkardı ve Bitcoin yerel olarak 34.800 dolara yükseldi. Bu nedenle, mevcut hareketi doğru şekilde alıp satarak, bu sözleşmeleri daha düşük fiyatlarla geri satın alabilir ve mevcut aylık ortalama 0.85’te durabilirler.

Son olarak, en büyük OKEx tüccarları 25 Ocak’tan beri agresif bir şekilde alım yapıyor ve böylece 30 günde 2,64’lük uzun-kısa oranına ulaştı. Bu sürecin BTC’nin 34.800 $ ‘dan 31.100 $’ a düşmesiyle gerçekleştiğini düşünürsek, tüccarlar piyasanın düşmesi durumunda ciddi tasfiye riskleriyle karşılaşacaklar.

Son üç düşüşte vadeli işlemler primi tutuldu

Vadeli işlem primi söz konusu olduğunda, tüccarlar spot borsalara kıyasla yıllık yüzde 10 ila 20 arasında bir prim beklemelidir. Bu gösterge, stablecoin mevduatlarının getirileri ile karşılaştırılabilir olmalıdır.

Bu gösterge bu aralığın altında kalırsa, alarm verici bir sinyale dönüşecektir. Öte yandan, yüzde 20’nin üzerindeki sürdürülebilir prim, alıcıların aşırı kaldıraç oranını gösterir. Büyük tasfiye ve piyasa çöküşü potansiyeli yaratır.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 45,373.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Alican Çınarbaş
  Alican Çınarbaş, genç yaşta yöneldiği kripto para ve borsa dünyasında önemli isimlerle birlikte çalışıp, elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ ekibine katıldı. Blog yazıları ile desteklerini esirgemeyen Alican Çınarbaş, Coin Otağ'ın sosyal medya ekibinde de rol alıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺21.20
  THYAO.IS₺13.49
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺21.58
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺16.98