Pazar, Nisan 18, 2021

Yabancı Yatırımcı Ülkeyi Terk Ediyor: 364 Milyon $ Satış Yapıldı!

Merkez Bankası Başkanı’nın değişiminden sonra ki hafta (26 Mart – 2 Nisan) yabancı yatırımcı 1.2 Milyar Dolar satış yaparak 15 yılın en büyük satışını gerçekleştirdi. 2 Nisan – 8 Nisan arasında geçen sürede 504 Milyon $ değerinde satış yapıldı, böylece 26 Mart’tan bugüne 2.5 Milyar $ değerinde satış gerçekleşti.

Ocak ayında özellikle Norveç Varlık Fonu olmak üzere hisse senedi alımı bilindiği üzere yapılıyordu fakat TCMB Başkan değişiminin ardından hisse senetlerinde ve tahvillerde ciddi satışlar gerçekleşti. 

Naci Ağbal döneminde başlayan sıkı para politikası uygulanmasından sonra faizler %19’a kadar yükselmiş ardından görevden alma gerçekleşmişti.

Kurdan dolayı artan enflasyonda yükseliş tahminleri hala sürüyor. Bu sebeple Merkez Bankası güven endeksini arttırmayı amaçlıyor.

Feragatname: Analiz bulguları yalnızca yazarın görüşleridir ve yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır. Doğacak kayıp ya da kazançlardan Coin Otağ veya yazar sorumlu değildir. Hiçbir yazı kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Umut Can Şahin
  Umut Can Şahin, 2017 Yılında Bitcoin'i duymasıyla birlikte kripto para dünyasına merak sarmış ve bu alanda kendini geliştirmeyi amaç edinmiş, konuyla ilgili gruplarda moderatörlük yapmış ve kurucu üyeliğini üstlenmiştir. Bunlarla birlikte borsa ağırlıklı olmak üzere kripto para eğitimlerine devam etmekte ve çalışmalar yürütmektedir. 1 Nisan tarihinde Coin Otağ bünyesine yazar olarak katılmıştır. Mail ve İnstagram üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz.
  USD
  TRY
  EUR

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺24.60
  THYAO.IS₺11.65
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺18.18
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺15.21