Diğer

  Web3 Geliştirmelerinde ABD’de Ethereum, Asya ve Avrupa’da BNB Öne Çıkıyor!

  • Kripto altyapı sağlayıcısı Chainstack’ın raporuna göre, Ethereum ABD’de web3 geliştirici etkinliğini domine ederken, BNB Chain Avrupa ve Asya pazarında liderlik ediyor.
  • ABD’de protokol tercihleri açısından Ethereum 18.8 milyar (38.9%) düğüm talebi ile liderlik ederken, BNB Chain %31.3 ve Polygon %17.2 ile takip etti.
  • Avrupa’da BNB Chain, geliştirici etkinliğinde önde gelerek 5.4 milyar düğüm talebi (24.4%) kaydetti ve Polygon ve Avalanche sırasıyla %22.8 ve %22.6 ile yakından takip etti.

  Kripto altyapı sağlayıcısı Chainstack’ın raporuna göre, Ethereum ABD’de web3 geliştirici etkinliğini domine ediyor: Diğer projeler ne durumda?

  Web3 Geliştirmelerinde Hangi Proje Nerede Lider?

  cryptocurrency

  Kripto altyapı sağlayıcısı Chainstack’ın raporuna göre, Ethereum ABD’de web3 geliştirici etkinliğini domine ederken, BNB Chain Avrupa ve Asya pazarında liderlik ediyor. Web3 uygulama geliştiricileri, Amazon Web Services gibi geleneksel bulut platformlarında barındırılan düğümleri kullanır. Chainstack, kullanıcı altyapı verilerini inceleyerek kullanım modellerini belirlemek için bu verilere başvurdu.

  Chainstack, kullanıcıları adına düğümleri çalıştırır ve kullanıcılar, işlem yapmak veya blockchain bilgisi almak istediklerinde düğümlere talepte bulunabilir. Node hakimiyetini ve 2023’te protokol tercihlerini analiz ederek, Chainstack bölge ve düğüm türüne göre web3 altyapı eğilimleri ve çeşitli protokollerin popülerliği konusunda bilgi edindi.

  ABD’de protokol tercihleri açısından Ethereum 18.8 milyar (38.9%) düğüm talebi ile liderlik ederken, BNB Chain %31.3 ve Polygon %17.2 ile takip etti. Avalanche ve Solana’ya olan ilgi de dikkat çekiciydi ve sırasıyla düğüm talebinin %4.8’ini ve %2.4’ünü oluşturuyordu.

  Avrupa’da BNB Chain, geliştirici etkinliğinde önde gelerek 5.4 milyar düğüm talebi (24.4%) kaydetti ve Polygon ve Avalanche sırasıyla %22.8 ve %22.6 ile yakından takip etti. Ethereum dördüncü sırada yer aldı ve %18.3 ile sonuçlandı, Arbitrum %8.6 ve Solana %4.5 olarak kaydedildi.

  BNB Chain ayrıca Asya’da öne çıkarak 3.4 milyar taleple düğüm altyapısının %72.1’ini oluşturdu. Ethereum %25.4 ile ikinci sırada yer aldı ve Polygon ile Arbitrum sırasıyla talebin %4.5 ve %4.3’ünü oluşturdu.

  Tam düğümler ve arşiv düğümleri

  Tüm bölgelerde tam düğümler, arşiv düğümlerine göre pazarı domine etti. Birçok kripto ekosistemde tam düğümler, işlem geçmişi durumu hakkında tam bir arşiv tutmak yerine blockchain verilerini kırpma konusunda daha verimli bir çözüm sunar.

  Bu tercih özellikle Asya’da belirgin bir şekilde görüldü ve toplam talebin %99.5’ini oluşturdu. Tam düğümler ABD’de %65.8 ve Avrupa’da %71’lik talebi karşıladı. Maliyet etkinliği ve ölçeklenebilirlik söz konusu olduğunda, elastik düğümler genellikle tercih edildi. Elastik düğümler, birden fazla kullanıcı ve uygulama tarafından aynı anda erişilebilen, tek kullanım veya uygulama için dağıtılan özel düğümlerle karşılaştırıldığında daha fazla tercih edildi.

  Elastik düğümler yine Asya’da güçlü bir tercih gördü ve talebin %89.6’sını oluşturdu. Ayrıca, Avrupa’da %61’i elinde tutuyor. Ancak ABD’de özel düğümler toplam talebin %52.6’sını oluşturarak önde gidiyor.

  Chainstack, Ethereum, Bitcoin, Polygon ve BNB Chain gibi en büyük 25 blockchain ağına destek veriyor ve geliştiricilerin dapp’lerini dağıtmalarına, yönetmelerine ve ölçeklendirmelerine olanak tanıyor. Chainstack, 1inch, TheGraph, Chainlink, LayerZero ve Trust Wallet gibi projeler tarafından kullanılmaktadır.

  Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

  HABERLER

  Bitcoin Fiyatı 20 Ayın En Yüksek Seviyesinde: Kripto Rallisi Geri mi Döndü?

  Bitcoin fiyatı Pazartesi günü %5'in üzerinde artarak 41.700 doların üzerine yükseldi: Kripto para rallisi ETF beklentileriyle hızlandı!

  2024 Yılındaki Resesyon Korkuları: Bitcoin ve Altın Bu Durumda Nasıl İlerleyecek?

  Global piyasalardaki resesyon korkusu gittikçe artıyor: Olası bir resesyonda altın ve Bitcoin piyasası nasıl etkilenecek? Uzmanların görüşleri'

  Bitcoin, 41 Bin Dolar Seviyesini de Aşmayı Başardı: BTC için Sırada Ne Var?

  Bitcoin fiyatı, haftasonunda kazandığı güçle birlikte Pazartesi günü 41 bin doları da aşmayı başardı: BTC için şimdi sırada ne var?

  Bitcoin, 40 Bin Dolarlık Kritik Seviyenin Üzerinde: Hangi Faktörler Yükselişi Tetikledi?

  Bitcoin fiyatı, uzun zamandır beklenen 40 bin dolarlık kritik seviyeyi başarıyla aştı: Bu başarıyı hangi faktörler etkiledi?

  Güvenilir Borsa

  - Sponsorlu -ads-1

  Chainlink (LINK) Balinaları Hangi Seviyeyi Bekliyor? Güncel LINK Analizi

  LINK coin, haftalık grafiğindeki yükseliş trendini sürdürüyor ancak 16.16 dolar direncini geçememesi durumunda düşüş hareketi öne çıkabilir. Uzun vadeli alıcılar için potansiyel bir giriş bölgesi, 9.64 - 8.772 dolar aralığı olarak belirlenmiştir. Yatırımcılar, LINK coinin kritik direnç seviyelerini dikkatlice takip etmelidirler.

  Fantom (FTM) Coin Yükselişini Kritik Desteğinden Başlatabilir! Güncel FTM Analizi

  FTM coin, 0.3574 dolar direncini geçemezse düşüş eğilimini sürdürebilir. Yatırımcılar, 0.2246 - 0.208 dolar destek seviyelerini izlemeli ve güçlü alım sinyalleri alındığında yükseliş trendine yönelebilirler.

  WOO Coin Balinaları Spot Alım Yapmak için Kritik Bölgeyi Bekliyor! Güncel WOO Analizi

  WOO coin, 0.2096 dolar üzerinde kalması halinde yükseliş potansiyeli taşıyor. Ancak, 0.1905-0.1848 dolar aralığındaki uzun vadeli spot alım bölgesi kritik bir destek olarak göze çarpıyor. Yatırımcılar, bu seviyeleri dikkatlice takip ederek stratejilerini belirlemelidirler.

  Bitcoin Düşüş Hareketini Kritik Desteğine Yapabilir! Güncel BTC Analizi

  Bitcoin, 36.700 dolar destek bölgesine yaklaşıyor. 35.500 dolar altında düşüş, 36.600 dolar üzerinde ise yükseliş beklenebilir. Ancak, 37.700 dolar direncinin aşılamaması durumunda düşüş trendi devam edebilir. Yatırımcılar belirtilen seviyeleri yakından takip etmelidir.

  AGIX Coin Yatırımcıları Spot Yatırımlar için Hangi Seviyeyi Beklemeli? Güncel AGIX Analizi

  AGIX, günlük direnç seviyesini aşarak yükseliş trendine geçebilir. Ancak düşüş durumunda belirlenen destek bölgesi önemli bir alım noktası olabilir. Yatırımcılar, stop bölgesini dikkatle izlemelidir.
  Celal MUTLU
  Celal MUTLU
  Celal Mutlu, genç yaşta ilgi duymaya başladığı kripto para, borsa ve sosyal medya dünyasında elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ'a yardımcı oluyor. Okurlara ulaşırken danışmanlıklar vererek sosyal içeriklere kendi dokunuşlarını yapıyor.

  Bitcoin Fiyatı 20 Ayın En Yüksek Seviyesinde: Kripto Rallisi Geri mi Döndü?

  Bitcoin fiyatı Pazartesi günü %5'in üzerinde artarak 41.700 doların üzerine yükseldi: Kripto para rallisi ETF beklentileriyle hızlandı!

  2024 Yılındaki Resesyon Korkuları: Bitcoin ve Altın Bu Durumda Nasıl İlerleyecek?

  Global piyasalardaki resesyon korkusu gittikçe artıyor: Olası bir resesyonda altın ve Bitcoin piyasası nasıl etkilenecek? Uzmanların görüşleri'

  Bitcoin, 41 Bin Dolar Seviyesini de Aşmayı Başardı: BTC için Sırada Ne Var?

  Bitcoin fiyatı, haftasonunda kazandığı güçle birlikte Pazartesi günü 41 bin doları da aşmayı başardı: BTC için şimdi sırada ne var?