Cumartesi, Kasım 28, 2020

Warren Buffett tarafından geliştirilen formül aynı zamanda Bitcoin fiyatı üzerinde de çalışıyor!

Warren Buffett’ın genç yatırımcılar için bir mesajı var: “Büyük borsa endekslerinde ortalama dolar maliyeti hesaplaması yapın. Mevcut veriler, bu stratejinin Bitcoin (BTC) için de işe yaradığını gösteriyor.”

Ortalama dolar maliyeti, yatırımcıların belirli bir varlığa toplam yatırımlarını periyodik satın almalara böldüğü stratejiyi ifade eder. Yatırımcılar bu strateji ile fiyat dalgalanmalarının olumsuz etkilerini azaltabilirler.

Buffett, uzun zamandır borsa endekslerinde ortalama dolar maliyetinin kullanılmasına önem veriyordu. Omaha kahini özellikle S&P 500 endeks fonlarında dolar maliyet ortalamasının kullanılmasını sever.

Ancak veriler, aynı stratejinin son yıllarda Bitcoin için de etkili olduğunu gösteriyor. Bitcoin, son beş yılda yüzde 100 yıllık değer kazandı ve Bitcoin adreslerinin yüzde 98’i kârlı.

Ortalama dolar maliyeti Bitcoin’de çalışıyor

Örneğin, bir yatırımcı Ocak 2014’ten bu yana Bitcoin’e ortalama 100 $ ve toplamda 35.700 $ yatırım yapmış olsaydı, şu anki getirisi yüzde 1.648 veya yaklaşık 589.000 $ olurdu.

Dolar maliyet ortalama performansı örneği. Kaynak: Bitcoindollarcostaverage.com

Fiyat dalgalanmalarından bağımsız olarak uzun süre Bitcoin’e yatırım yapmanın işe yaramasının bazı nedenleri vardır. Bunlardan biri, Bitcoin’in altına kıyasla çok küçük, yeni ortaya çıkan bir değer deposu olmasıdır.

Bitcoin için kurumsal talep, 2020 boyunca önemli ölçüde artmıştır. Bitcoin, üstel büyümeyi koruyan ve üretme potansiyeline sahip bir yatırım olduğu için kurumsal yatırımcıları cezbetmektedir.

Dolar maliyet ortalaması işe yarıyor çünkü Bitcoin’in aşırı düzeltme dönemleri var. Boğa piyasalarında yatırımın değeri hızla artabilir.

Örneğin, Bitcoin fiyatı Mart 2020’de 3.600 dolara düştü. Kripto para biriminin fiyatı o zamandan beri üç kattan fazla arttı ve çeviri yayınlandığında 13.365 dolar civarında seyrediyor.

Geçen yıl için günlük Bitcoin fiyat tablosu. Kaynak: TradingView.com

Üstel büyüme potansiyeline sahip varlıklarda yüksek risk stratejilerini yönetmek zor olabilir. Bu nedenle ortalama dolar maliyeti Bitcoin için oldukça pratik ve etkili bir yöntem olarak görülüyor.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 17,180.71dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Görkem Ilık
  Görkem Ilık, İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde Bankacılık ve Finans okurken, kripto para ve piyasalara olan yönelimini keşfediyor.Sektörel yazılar ile coinotag.com'a destek olurken, Görkem Ilık bir yandan yatırım ve trade yaparak sektörde emin adımlarla ilerliyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺44.22
  THYAO.IS₺11.93
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺18.68
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.09