Ana SayfaRehberValidator (Doğrulayıcı) Nedir? Nasıl Olunur?

Validator (Doğrulayıcı) Nedir? Nasıl Olunur?

-

Blok zincir ağındaki işlemlerin doğrulanmasını ve onaylanmasını sağlayan “validator (doğrulayıcı)” mekanizmasının ne olduğunu inceleyelim.

Validator Nedir?

Kripto Paralar!

Validator, Proof of Stake (PoS) modeli ile çalışan blok zincir ağlarındaki işlemlerin doğrulanmasını ve onaylanmasını sağlayan bir sistemdir (bknz: Proof of Stake (PoS) Nedir ve Ne İşe Yarar?). Proof of Work (PoW) modeli ile çalışan ağlarda, doğrulama ve onaylama işlemlerinden madencilerin sorumluyken, Proof of Stake (PoS) modeli ile çalışan ağlarda validatorler sorumludur (bknz: Proof of Work (PoW) Nedir ve Ne İşe Yarar?). Yani bir nevi, madenciler ile aynı görevi yerine getirerek kilit bir rol oynarlar. Blok zincir ağları üzerinde yapılan bir işlem, validatorler tarafından onaylanmadıkça zincire dahil edilmez. Ayrıca validator olan kişiler ağ üzerinden ödüller kazanmaktadır.

Nasıl Validator Olunur?

Her blok zincir ağının kendine özel şartları bulunmaktadır ve bu şartları sağlayan kişi veya kişiler, o ağ üzerinde validator olabilirler. Bunun için ilgili projenin istemiş olduğu minimum coin miktarına sahip olmalı ve bu coinler o projenin havuzunda stake edilmelidir. Buna ek olarak işlem hızı yüksek olan bir internet sunucusuna sahip olunmalıdır. Çünkü ağ üzerindeki doğrulamaların hızlı bir şekilde yapılması gerekmektedir. İlgili projenin istemiş olduğu bu şartları sağlayan kişiler, gerekli başvuruyu yaparak validator olabilir ve ödül kazanmaya başlayabilirler (bknz: Blockchain Nedir? Artıları ve Eksileri Nelerdir?).

Validator Olmak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Blokchain Teknolojisi Gelecekte Hayatımızda Yer Alacak Mı?

Bu durumu Toncoin ağı üzerinden açıklamaya çalışalım. Toncoin ağında validator olabilmek için minimum 600 bin adet Toncoin’e ve saniyede 1 GB hız sunabilen bir internet sunucusuna sahip olunmalıdır. Daha sonrasında bu 600 bin adet Toncoin ağı üzerindeki havuzlardan birine stake edilmeli ve istenen diğer bilgiler de ağa iletilmelidir. Bu şartları sağlayan ve adımları tamamlayan kişiler Toncoin ağı üzerinde validator olacaklardır. Böylece günlük ortalama 270 adet Toncoin kazanmaya başlayabilirler (Toncoin (TON) Hangi Özelliklere Sahip! Yatırımcılara Ne Vaat Ediyor!).

Mücahit Olug
Mücahit Olug
Mücahit Olug, 25 yaşında ve Gazi Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu. Kripto para piyasasını 2 yıldır yakından takip ediyor ve analizlerini Coin Otağ takipçileriyle paylaşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER

Nijeryalılar Gerçekten Bitcoin’i 34.000 Dolara mı Alıyor?

Nijerya'da yerlilerin Bitcoin'i 34 bin dolara aldığı haberi ne kadar doğru? Nijeryalılar gerçekten Bitcoin'i bu kadar yüksek primle mi alıyor?

Stabil Kripto Paraların Dolaşımdaki Arzı, Bitcoin Fiyatına Etki Ediyor!

Sabit kripto paraların dolaşımdaki arzı ile kripto para birimlerinin fiyatları arasında ciddi bir korelasyon varmış gibi görünüyor. İşte detaylar!

Yearn Finance’nin Eski Kurucusu “Hayır, DeFi Ölmedi” Dedi!

DeFi protokolü olan Yearn Finance'in eski kurucusu Andre Cronje, diğer insanların aksine DeFi'nin ölmediğini düşünüyor. İşte o sebepler.

FED Faiz’e Saatler Kala, Ünlü Big Short Yatırımcısı Bitcoin için SAT Diyor!

Big Short yatırımcısı, FED faizine saatler kala "SAT" diye tweet attı! Bu ne anlama geliyor? Efsane trader ne demek istiyor? İşte detaylar...

Güncel Analizler