Vakıf Yatırım Hisse Önerileri – (27.05.2021)

hisse-onerileri.jpg
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Teknik Strateji

Güne tepki alımlarıyla başlayan BIST100 endeksi gün içinde dalgalı seyretse de gücünü korudu ve %1.9 artışla 1,427 seviyesinden kapanış yaptı. İşlem hacmi 16.7 milyar TL olarak gerçekleşirken, endekse dahil olan 89 hisse değer kazandı, 10 hisse ise değer kaybetti. Güne başlarken, sabah saatlerinde dolar/TL 8.47 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı vadeli piyasalarda ise hafif negatif bir seyir izleniyor.

Küresel hisse piyasalarda genel olarak bekleyiş havası hakim. Dünya çapında güçlü gerçekleşen ekonomik verilerin ve beklentilerin etkisiyle olumlu fiyatlanan piyasalarda, enflasyon endişeleri ve buna bağlı olarak da FED’in tavrı merak konusu olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda virüsün yeni varyantı en büyük risk unsuru olarak ortaya çıkarken, yatırımcılar artık daha çok enflasyonu risk olarak görüyor. Her ne kadar FED yetkilileri geçici enflasyon vurgusu yapsalar da, ekonomik veriler ve ekonomilerin yeniden açılacak olması FED’e yönelik beklentileri artırıyor. Ayrıca, aylık 120 milyar dolar tutarındaki varlık alımlarına karşın, FED’in ters repo ihaleleriyle piyasadan likidite çekmeye başlaması, tapering (varlım alımlarını azaltma) endişelerini artıran bir unsur olarak ortaya çıkıyor. Bu aşamada bugün ABD’de açıklanacak olan haftalık işsizlik başvuruları takip edilebilir. Tüm bu beklentilerin yansıması olarak dolar endeksinde de hafif de olsa tepki alımları görülüyor. Öte yandan ABD tahvil faizleri yatay seyrine devam ediyor. ABD’de havacılık ve turizm sektörleri ön plana çıkarken, Avrupa’da nispeten daha genele yayılan bir seyir izliyoruz.

BIST-100 endeksinin güne yatay seyirle başlamasını bekliyoruz. Kısa vadede temkinli yaklaştığımız endekste son düşüş sonrasında dalgalanmanın devamı beklenebilir. Teknik olarak 1,435-1,440 direnç bölgesi iken 1,417-1,403 destek seviyeleri olarak izlenebilir. Kısa vadede oluşan tepe formasyonunun hedefine gelen endekste, oluşacak tepki için havacılık, enerji ve madencilik sektörleri tercih edilebilir. Son birkaç gündür güçlenen bankacılık endeksinde ise 1,205 seviyesin kritik direnç olarak izlemek gerekiyor.

BIST-100 Teknik Yorum

 BIST-100 endeksinin güne yatay seyirle başlamasını bekliyoruz. Kısa vadede temkinli yaklaştığımız endekste son düşüş sonrasında dalgalanmanın devamı beklenebilir. Teknik olarak 1,435-1,440 direnç bölgesi iken 1,417-1,403 destek seviyeleri olarak izlenebilir. Kısa vadede oluşan tepe formasyonunun hedefine gelen endekste, oluşacak tepki için havacılık, enerji ve madencilik sektörleri tercih edilebilir. Son birkaç gündür güçlenen bankacılık endeksinde ise 1,205 seviyesin kritik direnç olarak izlemek gerekiyor.

VIOP-30 Kontratı Teknik Yorum

 Kontratta alımların devam etmesi halinde 1.550 seviyesini ilk direnç olarak takip edeceğiz. Bu seviyenin üzerinde 1.560 ve 1.575 direnç olarak izlenebilir. Olası aşağı yönlü hareketlerde ise 1.520-1.510-1.500 seviyeleri destek olarak izlenmelidir.

Günlük Hisse Beklentileri

Kaynak: Teknik Strateji Bülteni

Yatırım tavsiyesi CoinOtağ’a ait değildir, CoinOtağ hiçbir kazanç veya kayıptan sorumlu tutulmaz.
100 bin TL ile Altından Dövize 50’den fazla ürüne yatırım yapmayı öğrenmek için tıkla.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!