Pazar, Mart 7, 2021

Uzun ve Kısa pozisyonlar nelerdir?

short ve long pozisyonlar terimi, yatırımcının herhangi bir kripto para biriminin yükseliş veya düşüşüne olan inancını temsil eder. Yatırımcının fiyatların yükseleceğine inanan işlemine uzun pozisyon veya uzun pozisyon açma veya “özlem” denir. Yatırımcının fiyatı düşürmek amacıyla yaptığı işleme açık pozisyon veya kısa pozisyon veya “kısa pozisyon” denir.

Kripto Para yatırımcıları, sektöre yeni gelenler tarafından kolayca anlaşılmayan kendi jargonunu kullanır. Aslında “uzun” ve “kısa” çok teknik terimler değildir. Yine de devalüasyondan kaçıp kripto para piyasasına sığınanlar, hükümetler ve merkez bankaları tarafından aşırı para basılması nedeniyle bu kelimeleri bilmeyebilir. Elimizden geldiğince açıklayacağız.

En basit ifadeyle, uzun ve kısa pozisyonlar, bir varlığın fiyatının gidebileceği iki olası yönü temsil eder ve kar elde etmek için bu yönü kullanmayı hedefler. Uzun pozisyonlu tüccar, fiyatın o andan itibaren artacağını umuyor. Bu durumda yatırımcının “uzun” veya “uzun” pozisyona geçip satın aldığını söylüyoruz. Doğal olarak kısa pozisyonda kripto yatırımcısı o andan itibaren fiyatın düşmesini bekler. Diğer bir deyişle, yatırımcı “kısa” gider ve kripto para birimini satar.

Alış ve satış spot borsaların tipik bir örneğiyken, kripto para birimini satın almadan veya satmadan uzun veya kısa pozisyonlar açılabilir. Alım veya satım hakkı, değişim farkı sözleşmeleri ve benzeri vadeli işlem ürünleri sunan borsalarda vadeli işlemler yapılabilir.

Bir boğa piyasası, yani yükseliş trendi varsa, daha fazla yatırımcı fiyat artışına inandığından, daha fazla yatırımcı kısa olanlara göre daha uzun pozisyon açacaktır. Piyasa düştüğünde, kısa pozisyonlar genellikle uzundur. Elbette bu sadece bir genellemedir, asla kural değildir. Profesyonel yatırımcılar genellikle en altta satın alır ve en üstte satarlar. Fiyat geri çekildiğinde, uzun bir pozisyon açar ve fiyat direnç seviyelerini geçtiğinde satarlar.

Uzun pozisyon ne zaman açılır?

Yatırımcılar, belirli bir kripto para biriminin fiyatının yükselmesini beklediklerinde uzun bir pozisyon açmalıdır.

Önümüzdeki günlerde fiyatın yükseleceğini düşünen bir yatırımcı, spot borsadan ilgili kripto para birimini satın alabilir. Vadeli işlem, opsiyon ürünü veya farklı bir türev ürün ile uzun pozisyon açabilirsiniz.

Bu kararın teknik analizle desteklenmesi önemlidir. Örneğin, bir blockchain projesinin yüksek profilli bir ortaklık kurduğunu veya önemli bir güncelleme yaptığını öğrenen yatırımcı, projenin yerel para biriminde uzun bir pozisyon almayı düşünebilir. Piyasa duyarlılığını takip edebilmek için sosyal medyayı anlık takip etmek ve haberleri düzenli olarak okumak gerekiyor.

Kripto para birimleri, fiat para birimlerine kıyasla sürekli olarak yükselmeyi amaçlayan kurumsal hisse senetleri gibi davranır. Dolayısıyla, özellikle Bitcoin söz konusu olduğunda, birçok yatırımcının “al ve tut” stratejisine bağlı kaldığını görmek mümkündür.

Kısa pozisyon ne zaman açılır?

Yatırımcılar, herhangi bir kripto para fiyatının düşmesini beklediklerinde kısa bir pozisyon almalıdır.

Yukarıda açıklandığı gibi, karar güvenilir bir piyasa analizi ile desteklenmelidir. Genellikle, belirli bir varlığın fiyatı çok yükseldiğinde ve doygun hale geldiğinde kısa bir pozisyon açılır. Fiyat direnç seviyesini kıramazsa ve direnç seviyesinden aşağı inmeye başlarsa, kısa gitmek daha mantıklıdır.

Kripto para piyasası hala yeni bir aşamada olduğundan, Bitcoin (BTC) ve altcoin fiyatlarındaki hareketlerin temeli olmayabilir. Kısa veya uzun pozisyon almadan önce piyasayı etkileyen faktörleri yakından izlemek her zaman gereklidir.

SORUMLULUK REDDİ: Buradaki ifadeler yatırım tavsiyesi değildir. Piyasaları iyice araştırmadan ve farklı çevrelerden yorumlar almadan ticaret yapmayın. Her ticari işlemin risk içerdiğini unutmayın. Herhangi bir işlem yaparken kendi kararınızı verin. Coinotag, yatırım ürün veya hizmetlerinden kaynaklanan veya doğduğu iddia edilen herhangi bir hasar veya kayıptan doğrudan veya dolaylı olarak sorumlu tutulamaz.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 50,762.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Alican Çınarbaş
  Alican Çınarbaş, genç yaşta yöneldiği kripto para ve borsa dünyasında önemli isimlerle birlikte çalışıp, elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ ekibine katıldı. Blog yazıları ile desteklerini esirgemeyen Alican Çınarbaş, Coin Otağ'ın sosyal medya ekibinde de rol alıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺21.96
  THYAO.IS₺14.78
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺23.08
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺17.22