Bitcoin Yatırımı Karlı Mı? Bitcoin Fiyatı Ne Olacak?

Ünlü Yönetici: Bitcoin 50.000 Dolar Seviyesini Görecek!

Güncellenme Tarihi

Geleneksel piyasalardan pozitif ayrışan Bitcoin’in, var olan seviyesini orta vadede yaklaşık yüzde 700 artıracağına ve Bitcoin 50.000 dolar seviyesini göreceği iddiası ortaya koyuldu.

Bitcoin (BTC), mart ayının son dönemecinde geleneksel borsalardan pozitif ayrışarak yatırımcısına güven hissettirse de sene başındaki güçlü konumunu geri kazanabilmiş değil.

Coronavirüs salgınının tüm ekonomiyi derinden etkilediği şu günlerde uzmanlar, altın ile birlikte Bitcoin’in güvenli liman olup olmadığı konusunda tartışıyorlar. Bu tartışmadan sıyrılan ve iddialı açıklamasıyla gündeme gelen isim ise Three Arrows Capital CEO’su Su Zhu oldu.

Ünlü CEO, 18 Mart tarihinde Twitter üzerinden paylaştığı mesajında, Bitcoin’in beklenen şartları yerine getirmesi durumunda 50.000 dolar seviyesine ulaşabileceğini söyledi.

bitcoin 50.000 dolar
Bitcoin 50.000 Dolar Seviyesini Görebilecek mi?

Bitcoin 50.000 Dolar Seviyesini Test Etme Şartı: Mevcut Seviyelerde Tutunması

Yazım saati itibar ile, Coin360 verilerine göre Bitcoin 6.580 dolar seviyesinden işlem görmekteydi. Ünlü hedge fonu yönetici Su Zhu ise, BTC/USD paritesinin bu noktadan yaklaşık yüzde 700 artarak 50.000 dolar seviyesini zorlayacağını ileri sürdü.

Zhu, yüksek beklentisinin gerekçesi olarak, “piyasaların temerrüt riskini fiyatlandırmalarını” gösterdi. Zhu’ya göre, ABD doları enflasyonist bir sürece girdi ve bu süreçten geri dönmesi zor.

Gönderdiği Twitter mesajında Zhu şu ifadelere yer verdi:

“Teorik olarak Bitcoin sahiplerinin bekledikleri ana geldik. Gelişmekte olan piyasaların çoğu şu anda önemsiz olan egemen temerrüt riskini fiyatlıyor. ABD doları enflasyonist bir sürece girdi ve geri dönmesi zor olacak. Eğer Bitcoin piyasası bu seviyeleri tutmaya devam ederse, 50.000 dolar seviyesine hızlı biçimde ulaşmak mümkün olacaktır.”

Hatırlanacağı üzere Zhu, sene başında İran ile ABD arasında yaşanan politik gerilim ve ambargo sürecinde Bitcoin’in kârlı çıkacağını söylemişti. O dönemde hızla değer kazanan Bitcoin’in “devlet politikaları ve jeopolitik risklerden arındırılmış” bir emtia olduğunu ifade ederek “dijital altın” benzetmesi yapmıştı.

Bitcoin Güvenli Liman mı?

Saygın istatistikçilerden Willy Woo, Corona virüs salgını sürecinde Bitcoin’in geleneksel piyasalardan ayrışma yolunda ilerlediğini vurguladı. 

Salgının ilk günlerinde olumlu tablo çizip 12-13 Mart tarihlerinde tarihi satış baskısı ile karşı karşıya kalan Bitcoin’in, son bir buçuk haftalık toparlanma belirtisi yatırımcılara güven vermeye devam ediyor. 

Altınla birlikte Bitcoin’in “güvenli liman” olup olmadığı sorusunun yanıtlanması için bu haftanın kritik olduğuna dikkat çeken Woo, “Geleneksel varlıklardan ayrışarak güvenli liman sürecinin (BTC ve altın yükselişe geçtiği dönem) oluşmaya başladığına dair ipuçları veriyor. Bir hafta içinde daha kesin konuşabileceğiz” açıklamasını yaptı.

Herkes Bitcoin Satın Almak İstiyor!

Coronavirüs salgını sebebi ile bütün dünyada evden çalışanların sayısı gün geçtikçe artmakta. Gün içinde evlerinden çevirimiçi olarak Bitcoin araması gerçekleştiren kişilerin sayısı süreç başlamadan öncekinin neredeyse 3 katı. Küresel ekonomik çöküşün ardından bankalar yerine kripto para birimlerine sığınmak isteyen kullanıcılar, özellikle mobil cihazlar üzerinden “Bitcoin satın al” araması gerçekleştiriyorlar.

Bir önceki haberimizde bildirdiğimiz üzere, arama motorları verilene göre, Bitcoin satın almak isteyenlerin sayısı, satmak isteyenleri aşmış durumda.

Kripto para piyasası yeşile bürünmeye başlamışken, bu pozitif atmosferi bulandıran isimler de yok değil. Deneyimli yatırımcı Peter Brandt, 6.000 dolar seviyesinin üzerini dirençten desteğe dönüştüren Bitcoin için korkutan bir tahminde bulundu. Brandt, Bitcoin’in 2.000 dolara düşebileceğini öne sürdü.

Coinotag üzerinden Bitcoin haberleri, Coin Haber ve Coin Yorum başlıklarını takip edebilir; bizleri ayrıca InstagramTwitter, ve Telegram‘dan da takip edebilirsiniz!