Son Gelişmeler

Uluslararası Sermaye Piyasalarındaki Son Durum Ne? İşte Detaylar

coin yorum
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uluslararası sermaye piyasalarındaki son durumu sizlere tam anlamıyla aktarabilmek için sırasıyla Eurotahvil Piyasalarındaki gelişmeleri, ABD & Avrupa Hisse Senedi Piyasalarındaki gelişmeleri ve Emtia & FX Vadeli Kontratları (Futures)’deki gelişmeleri ele aldık.

Piyasalardaki Önemli Gelişmeler

Eurotahvil Piyasaları

Haftanın son işlem gününde hem Avrupa hem de ABD 10 yıllıkları az da olsa satıcılı işlem gördüler. ABD 10 yıllık tahvil getirisi 0.3 baz puan yükselişle 0.69 seviyesinden işlem görürken işlem hacimlerinde de FED kararı sonrasında gerileme devam ediyor. Bir sonraki toplantının da başkanlık seçimlerinden sonra olması düşük volatilitenin devamını getirebilir. Avrupa tarafında da 10 yıllık tahvil getirileri ABD ile paralel olarak ortalama 1 baz puan yükselirken İngiltere 10 yıllık tahvili yatay seyir halindeydi. Türkiye tarafında ise satış baskısı kısmen de olsa devam etti. 5 yıllık CDS 529 seviyelerine yükselirken 2030 vade Hazine kıymetinde yaklaşık 40c kayıplarizlendi ve getirisi %6.65 seviyesindeydi. Daha uzun vadelerde ise kayıplar 75c seviyelerindeydi. Şirket kıymetlerine ise local taraftan gelen alışların da etkisiyle satış baskısı çok hissedilmedi. Vakıf Bank 2022 vade sub kıymeti hafif kayıpla %7.10 getiri seviyelerinden işlem görürken 2030 vadeli İş Bankası sub kıymeti de yine yatay hareketle %9 getiri seviyesinde seyretti.

tahviller

ABD & Avrupa Hisse Senedi Piyasaları

Haftanın son işlem gününde Amerika endekslerinde teknoloji firmaları gün içerisinde öne çıktı. Yaklaşık 1 aydır var olan düşüş eğilimi bugün de devam etti. Dow Jones, S&P 500, Nasdaq günü sırasıyla %0,88 , %1,12, %1,07 değer kaybıyla sonlandırdı. S&P 500 endeksinde en çok değer kaybeden sektörler IT, konut, hammdde ve altyapı sektörü olurken endekste değer kazanan sektör olmadı. Dow Jones endeksinde ise teknolojisektöründe kar realizasyonları devam etti. Apple, Microsoft ve Intel sırasıyla %3,17, %1,24 ve %0,85 düşüşle endeksin değer kaybında önemli rol oynadılar. Nasdaq endeksinde ise Tesla analistlerin fiyat tahminlerini yukarı yönlü revize etmesiyle %4,42 primli kapatırken; Amazon Google ve Nvidia’nın sırasıyla %1,79, %2,42, %2,20 değer kaybı dikkat çekti. Gün içerisinde halka arzı gerçekleşen, $52 açılış fiyatı belirlenen grafik motoruçözümleri sunan Unity Software; 75$ seviyesinden işlem görmeye başladığı günü $68,35 seviyesinden sonlandırdı.

Trump yönetimi oyun şirketlerinden Çinli teknoloji devi Tencent Holdings’i konu alan veri güvenliği protokolleri hakkında bilgi sağlamalarını istiyor. Tiktok’tan sonra bir diğer Çin’li teknoloji devinin sorgulanması iki ülke ilişkisinde belirsizliği arttırıyor. Hazinenin onayına rağmen, başkan Trump TikTok ile ilgili son öneriyi henüz onaylamadı. Pazar gününden itibaren uygulamanın yüklenmesini engellemek için harekete geçti. Aşı cephesinde, Moderna ve daha sonra Pfizer ile ortağı BioNTech; sürecin siyasallaştığı endişelerini yatıştırmak için geç dönem denemeleri hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Ancak dünya genelinde virüs vakalarında artışın devam etmesi belirsizlik yaratmaya devam ediyor.

Hisse Senedi Piyasaları & Emtia Piyasaları

hisse senedi piyasaları

Avrupa borsaları haftanın son gününü turizm ve hizmet sektörü önderliğinde değer kaybıyla sonlandırdı. DAX ve Euro Stoxx 50 ise sırasıyla %0,70 ve %0,99 değer kaybetti. DAX endeksinde Bayer ile Merck sırasıyla günü%0,88 ve %2,18 primli kapatırken, Avrupa’nın bankalara uyguladığı temettü dağıtım yasağının önümüzdeki senenin başında kalkabileceğine yönelik haber akışı Euro Bölgesi’nde ön plandaydı. İçerisinde 22 banka bulunan FTSE 100 endeksi başlangıçtaki %1,6 değer kaybının bir kısmını telafi ederek günü %0,71 düşüşle kapattı. 

Temettü haberinin yanı sıra İngiltere’nin anlaşma için yapılan gayri resmi görüşmelerin başarılı geçtiğini açıklaması sonrasında AB Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen’in anlaşma olma ihtimali hakkındaki olumlu tavırları da endeksin toparlanmasında etkili oldu. Continental, Volkswagen, ve Daimler dün açıklanan yeni araç satışı verilerinin etkisiyle günü sırasıyla %3.95, %3.83 ve %1,98 değer kaybıyla kapattı. Dün çıkan haberlerde Bayern’den ayrılan Alman şirket Covestro’nun, Apollo Global Management tarafından araştırılmaya başlanması haberi ile hisse günü %5 primle tamamladı.

Bugün açıklanan ekonomik verilerde ise Amerika tarafında Eylül ayı Michigan Üniversitesi öncü güven endeksi beklenti seviyesi olan 75’in üzerinde gelerek 78,9 olarak açıklandı. Cari açık verisi ise beklentinin üstünde – 170.5B USD olarak açıklandı.

Emtia & FX Vadeli Kontratları (Futures)

Ekonomik veri takvimi açısından görece zayıf olan işlem gününde FX piyasalarında da dikkat çeken sert fiyatlamalar yoktu. Dün yapılan İngiltere Merkez Bankası toplantısından sonra tekrar dile getirilen negatif faiz ihtimali olası anlaşmasız Brexit durumunda daha da artacaktır. GBPUSD paritesi %0.35 ile G10 para birimleri arasında dolar ‘a karşı en çok değer kaybeden para birimi olarak öne çıkıyor ve 1.29 seviyesinin üzerinde tutunmaya çalışıyor. Bugün test edilen ancak kırılamayan 1.30 seviyesindeki 50 günlük ortalama ise olası bir yukarı yönlü harekette karşımıza çıkacak en önemli direnç noktası olacaktır. EURUSD paritesi ise oldukça dar bir bantta ve yatay hareketle 1.1850 seviyelerinden işlem gününü sonlandırdı. 1.1843 seviyesinde bulunan 20 günlük hareketli ortalama ve 1.1820 seviyesi takip edilecek destek noktaları olarak öne çıkmakta. Gün içerisinde $1960 direncini test eden ancak kıramayan altın yaklaşık $6 primle $1950 seviyelerinden işlem gününü sonlandırdı. $1960 ve $1980 seviyeleri değerli metal için takip edilecek önemli direnç noktaları olarak öne çıkmakta. 

Gümüş tarafında ise dün olduğu gibi bugün de satış baskısı devam ediyor ve %0.70 kayıpla $26.85 seviyesinden işlem görmekte, 27.08 seviyesinde bulunan 20 günlük ortalama takip edilecek ilk ve en önemli direnç konumunda. Petrol tarafında ise dikkate değer bir değişim yok ve aktif vade ham petrol hafif primle $41 seviyesinin üzerinde işlem görmekte. $41.31 seviyesindeki 50 günlük ortalama en önemli direnç noktası konumunda.

Döviz ve Futures

döviz ve futures

Bu Yazıya Tepki Ver

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!