Çarşamba, Kasım 25, 2020

Ukrayna, Doğu Avrupa’nın kripto alanına liderlik etmeye hazır

Ukrayna Hükümeti, Ülkeyi Doğu Avrupa’da lider yapmak için kripto konusunda ciddi adımlar atıyor.

Chainalysis tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre Ukrayna, 2020 Küresel Kripto Evlat Edinme Endeksi’nde dünya lideri seçildi. Buna rağmen, kripto para birimleri ekonomide hala gri bir alan olmaya devam ediyor. 2014’ten beri Ukraynalı yetkililer, ülkeyi kripto ile ilgili işleri yürütmek için rekabetçi bir yargı yetkisine dönüştürecek kripto mevzuatını uygulamaya çalışıyor, ancak çabalar herhangi bir sonuç vermedi.

Son olarak, sadece birkaç ay önce, Ukrayna hükümeti sektörü meşrulaştırmak için dijital varlıklarla ilgili yeni bir yasa tasarısı sundu. Bu yasa tasarısı Ukrayna’nın Doğu Avrupa’nın batısında lider olması için önemli adımlardan bir tanesi olabilir.

Ukrayna merkez bankası, kripto para birimleri için kullanım faaliyetlerini yasallaştırma sözü verdi. Belgeye göre, 2025 yılına kadar kripto varlıkları tamamen yasama alanına girecek ve piyasada faaliyet göstermesine izin verecek şeffaf bir altyapı oluşturulacak.

Bu yoldaki ilk adımlar 2019’un sonlarında atıldı. O zamandan beri, parlamento üyeleri Mali Eylem Görev Gücü’nün kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadele standartlarının uygulanmasına ilişkin bir yasayı kabul ettiler.

Kriptoyu yasallaştırmak için yeni girişimler

Devlet Dijital Dönüşüm Bakanlığı’nın kripto varlıklarını kullanan herhangi bir faaliyeti kontrol eden ve izleyen ana düzenleyici olacağını açıkça belirtiyor. Şüpheli kripto işlemlerini izleme konusunda , departman, Bitfury Group tarafından geliştirilen blockchain analitik firması Crystal Blockchain BV ile işbirliği yapmayı çoktan kabul etti.

Dijital varlıklar yeni faturada bir ödeme aracı olarak görülmüyor. Daha ziyade maddi olmayan bir varlık ve ödeme dışında herhangi bir işlemin gerçekleştirilebileceği bir tür mülk için vekaletname olarak görülüyor.

Tasarının yazarları, ilk madeni para tekliflerinden ilk takas tekliflerine stabilcoinlere ve diğer olası tokenize varlıklara kadar dijital varlıkların tüm kullanım alanları hakkında tavsiyelerde bulunmaya çalışmış. Sadece bununla sınırlı kalmayan yeni tasarı, borsalar, çoklu imzalı cüzdanlar ve şu anda kripto ortamında çalışan ve gelişen herhangi bir kuruluş dahil olmak üzere dijital varlıkların saklama görevlileri ile ilgili tüm hakları ve gereksinimleri açıklıyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Alican Çınarbaş
  Alican Çınarbaş, genç yaşta yöneldiği kripto para ve borsa dünyasında önemli isimlerle birlikte çalışıp, elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ ekibine katıldı. Blog yazıları ile desteklerini esirgemeyen Alican Çınarbaş, Coin Otağ'ın sosyal medya ekibinde de rol alıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Kripto Para Hesaplayıcı

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺47.70
  THYAO.IS₺11.83
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺19.06
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.30