Türkiye’de kripto paralara vergi mi geliyor?

coin-yorum-26
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para birimlerini yakından takip ettiklerini açıklayan Türkiye Cumhuriyeti Maliye ve Hazine Bakanlığı, konuyla ilgili çalışmaların yürütüldüğünü duyurdu.

1 Mart’ta resmi açıklama Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı, “Dünyadaki kripto para birimleriyle ilgili endişeleri de paylaşıyoruz” dedi.

Açıklamada; Çalışmaların Merkez Bankası, BDDK, SPK ve ilgili kurumlarla işbirliği içinde yürütüldüğü belirtildi.

Kripto paraya yakın takip

Maliye ve Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada kripto para birimleri ile ilgili bir çalışma yapıldığı vurgulandı. Aşağıdaki ifadelere yer verildi:

“Dünyadaki kripto para birimleri ile ilgili endişeleri de paylaşıyoruz. Konuyla ilgili gelişmeler ve ülkemizdeki durumu Bakanlığımız tarafından yakından takip ediliyor. ”

Amaç tüketiciyi korumak mı yoksa vergi uygulamak mı?

Twitter’daki kripto para topluluğu, bakanlığın yaptığı açıklamayı cevapsız bırakmadı. Paylaşılan tweetlerde, “Bitcoin vergisi geliyor mu?” ve “Kripto para birimlerinde vergi olacak mı?” yorumlar yer aldı.

Bir Twitter kullanıcısı, yaptığı her alım satım işlemi için ilgili kuruma komisyon ödendiğini, söz konusu kurum vergiyi devlete ödediği için yatırımcıdan ekstra vergi tahsil etmenin yanlış olacağını yorumladı.

Hazine ve Maliye Bakanlığından yapılan açıklama değerlendirici Akademisyen İsmail Hakkı Polat isimler arasındaydı. “Öncelikli amacın vergiden çok tüketici haklarını korumak olduğunu” savunan Polat, şunları yazdı:

“Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bu açıklamasının birincil amacının vergilerden çok tüketici haklarını korumak olduğuna inanıyorum. Bu bağlamda kripto para alım satım platformlarına ilişkin düzenlemelerin ilk etapta açıklanmasını beklemek daha gerçekçi olacaktır.”

SPK’dan Kripto para düzenleme duyurusu

Daha önceden de açıkladığımız gibi, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), kripto para birimini denetim ve düzenleme getirmek için çalışmaya başladı. Başta Bitcoin olmak üzere kripto para birimleri ile yapılan işlemlerin SPK tarafından denetlenmesine yönelik çalışmalar başladı.

Türkiye’de olan yoğun ilgiye rağmen kripto para birimi alanında herhangi bir yasal altyapı veya düzenleme bulunmadığı kaydedildi.

Başkanlık tarafından 2019 yılında yayınlanan 2020 planlarında blockchain tabanlı merkez bankası dijital para birimi (CBDC) için testlerin 2020 yılında başlayacağı belirtildi.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 50,521.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!