Salı, Nisan 20, 2021

Türkiye Kripto Para Birimi Oluşturuyor! Türkiye Merkez Bankası Kripto Para Teknolojisine Nasıl Bakıyor ?

Türkiye Merkez Bankası Kripto Para – Türkiye Merkez Bankası‘ndan kripto parayla ilgili önemli bir açıklama gelmiş durumda. On Birinci Kalkınma Planı’na göre, Türkiye’de güçlü bir finansal yapı oluşturmak adına, Blockchain altyapılı ve Türkiye merkez bankasına ait bir kripto para biriminin çıkarılması planlanıyor.

Türkiye Merkez Bankası Kripto Para Birimi
Türkiye Merkez Bankası Kripto Para Birimi

Türkiye Merkez Bankası Kripto Para Birimi

2019-2023 kapsayan , On birinci Kalkınma Planın’da mali piyasaları içeren hedefler konuşuldu. Plana göre İstanbul’un küresel bir finans merkezi olması hedeflenirken kurumsal olarak güçlü bir finans endüstirisinin kurulması en önemli önceliklerden birisi olarak düşünülünüyor.

İpotek Finansmanı Kuruluşu’nun (İFK) ihraç limiti, sermayesinden bağımsız bir şekle getiriliyor bununla bereber İFK’nin ihraç maliyetlerini düşürmek için SPK kurul ücreti ve Merkezi Kayıt Kuruluşu Anonim Şirketi saklama ücreti gibi işlem maliyetlerinde fiyat indirimler sağlanıyor. İFK ayrıca ihraç edilecek menkul kıymetler, repo gibi likidite oluşturma amaçlı işlemlere konu olabilecek..

Bu sebeple baş rollerde olan finansal kuruluşlarının daha etkin olması ve sermaye piyasasının Bankacılık denetleme kurumunun öncülüğünde banka harici finans şirketlerinden fon kullanması istenecek.

Blockchain merkezli merkez bankasına bağlı bir kripto para birimi çıkarılacak. Fintek ekosisteminin Türkiye’de büyümesine ve gelişmesi için bir yol haritası yapılıp uygulaması  tek bir kamu şirketi tarafından yapılacak.

CoinOtag‘dan Bitcoin haberleri, Coin Haberleri ve Coin Yorumları başlıklarını takip edebilir; ayrıca Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Başoğlu
  Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  USD
  TRY
  EUR

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺25.10
  THYAO.IS₺11.60
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺18.02
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺14.96