Son Gelişmeler

Türkiye Kripto Para Piyasasında, Kuşkusuz Dünya Devlerinden Biri Haline Geldi!

Bitcoin BTC Türkiye
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para alanında öncü olan ülkeler düşünüldüğünde Türkiye, akla ilk gelen ülkelerden biri olmayabilir. Fakat öte yandan, Statistica’nın 2019 Küresel Tüketici Araştırması,Türk vatandaşlarının yarısı kripto paraları bildiğini ve bunlarla etkileşime girdiğini gösteriyor. Dünyanın bütün ülkelerinde bu oran en çok yüzde 20’yi buluyor. 

Bu yolda sessizce ilerleyen Türkiye, kuşkusuz dünyanın kripto devlerinden biri haline geldi. Devlet başkanı Recep Tayyip Erdoğan, dijital lira testlerinin 2020 yılında tamamlanacağını açıkladığında kripto para kullanımı daha da yaygınlık kazandı.

Türkler kripto paraya sıcak baktı!

Hükümet, kripto paraları benimseme ile ilgili ilk başlarda pek istekli olmasa da, Türk halkı kripto paraları her zaman kullanışlı buldu. ING tarafından Nisan 2015’te yapılan bir araştırmaya göre Türk halkının yüzde 45’i, Bitcoin (BTC) gibi dijital para birimlerinin çevrimiçi alışverişin geleceği olduğunu düşünüyor. Bu oran, araştırmaya katılan ve ortalaması yüzde 28 olan Avrupa ülkelerinin tümünü büyük bir farkla geçiyor.Bu Türkiye’nin bu alandaki yaptıklarını ve yapacaklarını gösteren son derece önemli bir oran.

Kripto paranın Türkler arasında daha yüksek oranda kabul görmesi, Türklerin mobil cihazları finansal aktiviteler için rahatlıkla kullandığını gösteriyor.Diğer eşdeğer bir araştırmada , Türk halkının yüzde 56’sının mobil ödeme uygulamaları kullanırken, bu oranın Avrupalı tüketiciler arasında yaklaşık yüzde 30 olduğu ortaya çıktı.

Türkiye Kripto ve Blockchain

Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 18 Eylül’de yaptığı hedef 2023 sunumunda Milli bir blockchain altyapısı inşa etme planlarını duyurmuştu. Tasarıya göre, Türk kanun düzenleyicileri ile blockchain uygulamaları için hukuki bir çerçeve oluşturma üzerine çalışılacak.

Ayrıca Türkiye, İstanbul’u finans merkezi yapmak konusunda çok önemli bir vizyon ortaya koydu ve tüm kurumlar bu doğrultuda çalışıyor : On birinci Kalkınma Planın’da mali piyasaları içeren hedefler konuşuldu. Plana göre İstanbul’un küresel bir finans merkezi olması hedeflenirken kurumsal olarak güçlü bir finans endüstirisinin kurulması en önemli önceliklerden birisi olarak düşünülünüyor.

Blockchain merkezli merkez bankasına bağlı bir kripto para birimi çıkarılacak. Fintek ekosisteminin Türkiye’de büyümesine ve gelişmesi için bir yol haritası yapılıp uygulaması  tek bir kamu şirketi tarafından yapılacak.

haber.coinotag.com‘dan bitcoin haberleri ‘ni Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

Bu Yazıya Tepki Ver

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!