Cuma, Aralık 4, 2020

Türk Ekonomi Muhabiri, Bitcoin fiyatını yükselten “gerçek faktörü” açıkladı!

Bitcoin (BTC) fiyatını değerlendiren ekonomi muhabiri Erkan Öz, hafta boyunca yaşanan hızlı artışın arkasındaki ana nedeni açıkladı.

Öz, 22 Ekim’de YouTube’da yayınlanan piyasa değerlendirme videosunda, Bitcoin’in küresel pazarlardan keskin bir şekilde ayrıldığını açıkladı. BTC fiyatındaki yüzde 10’a varan artışın arkasında temel bir teknik unsur olduğunu, diğer varlıkların da benzer hareketleri izlediğini söyledi.

Bir haftadan fazla bir süredir “geleneksel pazarlardan ayrıldığını” belirttiği Bitcoin’in “üretim maliyeti” nedeniyle yükseldiğini savundu.

Bitcoin oluşturmak çok maliyetlidir

Erkan Öz, yaptığı değerlendirmede Charles Edward adlı bir analist tarafından gösterge haline getirilen maliyet tablosuna dikkat çekti.

Geçen yıl Bitcoin fiyatı ile üretim maliyetinin karşılaştırılması. Kaynak: Tradingview

Grafikte pembe ile gösterilen alanın madencilerin karşılaştığı Bitcoin üretim maliyeti olduğunu anlatan Öz, 2020 yılında üç kez üretim yapıldığını vurguladı. Göstergenin altındaki kırmızı çizgi madencilerin elektrik maliyetlerini anlatırken, alanın üst kısmı toplam üretim maliyetlerini temsil etmektedir.

Mart ayındaki ani fiyat düşüşü ve Mayıs ayındaki blok ödül yarılanma süreçleri sırasında Bitcoin fiyatı üretim maliyetlerini karşılamadı.

Grafiğe göre, yarılanma döneminden önce 7.500 dolar civarında olan BTC üretim maliyeti, yarılanma sürecinden sonra 16.000 dolara yükseldi. Bu noktada Erkan Öz, madencilerin donanımlarını yenilediklerini ve özellikle elektrik maliyetlerini düşürdüklerini belirterek, 1 BTC’nin Haziran ayı itibarıyla 11 bin dolara mal olduğunu söyledi.

Aylar sonra, BTC fiyatlanma maliyeti aştı

Mart çöküşü ve yarılanma süreçlerinde olduğu gibi, maliyetler Eylül ayında düzelecek gibi görünmüyor. Madencilerin Bitcoin satışlarını frenlediğini belirten Öz, şu ifadeleri kullandı:

“Üretim maliyeti, Bitcoin’i diğer pazarlardan ayıran unsurdur. Madenciler artık üretim maliyetinin altında BTC satmak istemedikleri için artık buna katlanamazlar.”

Dört yılda bir gerçekleşen Bitcoin yarılanma döngüsünün ortasında fiyatın zirve yaptığını söyleyen Öz, bu fiyat mekanizmasının arkasında üretim maliyetinin yattığını belirtti.

“Bitcoin fiyatındaki artış devam edecek mi?” Erkan Öz, sorusuna “kesinlikle evet yanıtı vermek istiyorum” dedi, “Kısa vadede önümüzdeki günlerde ve haftalarda Bitcoin’deki bu yükseliş devam edebilir ancak olmasını engelleyecek çok ciddi risklerle karşı karşıya.” Uzun vadede piyasaya olumlu baktığını söyledi:

“[…] Uzun vadede, yarılanma döngüsünde, Bitcoin’in 2021’in sonuna doğru çok değer kazanacağını düşünüyorum. “

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Görkem Ilık
  Görkem Ilık, İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde Bankacılık ve Finans okurken, kripto para ve piyasalara olan yönelimini keşfediyor.Sektörel yazılar ile coinotag.com'a destek olurken, Görkem Ilık bir yandan yatırım ve trade yaparak sektörde emin adımlarla ilerliyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺41.82
  THYAO.IS₺12.21
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺18.45
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺17.72