tiktok

TikTok kullanıcılarının dikkatine: Bitcoin adresleriniz izlenebilir

Dünya çapında yüz milyonlarca kullanıcıya sahip popüler TikTok uygulaması da dahil olmak üzere birçok iPhone ve iPad uygulamasının panodan veri okuduğu iddia ediliyor.

Reklam
binance

Apple, geçen hafta iOS 14 geliştirici beta sürümünü yayınladıktan sonra skandal daha netleşti. İlk olarak Mart ayında araştırmacılar Tommy Mysk ve Talal Haj Bakry tarafından keşfedildi ve bildirildi. Bulgulara göre, TikTok ve diğer birçok uygulama düzenli olarak iOS ve iPadOS panosundan veri çağırıyordu.

Reklam

Bu, TikTok’un tahtadaki her şeyi görebileceği anlamına geliyordu. Bu nedenle popüler uygulama, Apple kullanıcılarının şifreler, kripto cüzdan adresleri, hesap sıfırlama bağlantıları ve kişisel mesajlar gibi en hassas verilerine erişebilir.

Aşağıdaki video TikTok’un bunu nasıl yaptığını açıkça göstermektedir. TikTok her bir kelimeyi tek tek okuyor.

TikTok tarafından yapılan açıklamada, sorunun güncellenmiş güncelleme ile giderildiği ve güncellenen versiyonun onay için App Store’a gönderildiği, ancak akıldaki soru işaretlerinin henüz çözülmediği belirtildi. Ayrıca, uygulamanın şu an için Android sürümündeki pano verilerini okuyup okumadığı bilinmemektedir.

Hindistan kısa bir süre önce TikTok da dahil olmak üzere 59 Çince uygulamayı bilgi sızması nedeniyle yasakladı.

Sadece TikTok değil, düzinelerce uygulama var

Son olarak, sadece TikTok bu kopyayı almıyor. İOS 14 geliştirici beta sürümünü deneyenler AccuWeather, AliExpress, Call of Duty Mobile, Fruit Ninja, PUBG Mobile, Hotels.com Google News, Overstock ve Patreon gibi uygulamalarda da aynı durumu gördüler.

CoinOtag’ı ayrıca TwitterFacebookTelegram ve Instagram‘dan da takip edebilirsiniz.

Enes Ergovan
Enes Ergovan, 1999 yılında Ankara'da doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesin'de öğrenci olan Enes, yatırımlarının yanı sıra sosyal medya sektöründe de çalışmalar yürütüyor. Özellikle son yıllarda kripto paralara olan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Ergovan, coinotag.com'da editör olarak kripto ile ilgili yazıları paylaşıyor.