Thodex Vurgununda Son Durum Nedir? | Birçok İnsan ve Kuruluş Mağdur Edildi!

Adsiz-tasarim-8-1
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin ilk global lisanslı kripto para borsası olan Thodex, dün gün ortasında Twitter hesabından yaptığı açıklama sonrasında işlemleri durdurmuş ve güncelleme yapılacağını açıklamıştı. Thodex Battı mı? Thodex’te Neler Oluyor? haberimizi okumak için başlığa tıklayabilirsiniz.

Akşam saatlerine doğru ise Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer hakkında iddialara göre 2 Milyar Dolar ile Tayland’a kaçtığı söylendi. Konuyla ilgili olarak Thodex Twitter hesabından açıklamalara yer verse de kullanıcılar Faruk Fatih Özer’den açıklama beklerken Faruk Fatih Özer sosyal medya hesaplarını kapattı (kimileri bunun 2.tosuncuk vakası olduğunu dile getiriyor).
Ek Bilgi: Thodex 1.3 Milyar Dolar işlem hacmine ulaştıktan sonra bu olay yaşandı.

Özer hakkında soruşturma başlatılırken İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı konuyla ilgili olarak ”nitelikli dolandırıcılık” ve ”suç örgütü kurmak” suçlarından dolayı soruşturma başlattı. Şirketin Kadıköy merkezine inceleme için Polis ekipleri gitti. Ofisin önüne giden vatandaşlara ise ”yetkililer evden çalışıyor” söylemleriyle soruları cevapsız bırakıldı.

390 Bin Kişinin işlem yaptığı yaklaşık 585 Milyon Dolar hacime sahip olan Thodex borsasının kurucsu Özer’in 2 milyar dolar değerinde kripto para ile yurtdışına çıktığı söylendi. Thodex kurucusu Özer’in en son 20 Nisan Salı günü saat 19.50’de Arnavutluk Tiran’a gittiği açıklandı. Olay sonrasında 390 bin kişi mağdur edildi.

Lisanslı bir kripto para borsasının bu kadar kolay bir şekilde Cumhuriyet tarihinin en büyük dolandırıcılığını yapması çoğu kişiyi telaş altında bıraktı. Thodex’in internet sitesi kapatıldı ve Thodex’in reklam verdiği bir çok ünlü, sosyal medya hesapları, reklam kuruluşları ve web siteleri zor durumda bırakılarak mağdur edildi.

Bu durum sonrasında gündeme ”regülasyon (düzenleme)” konusu da gelmiş durumda. Dünya genelinde bir çok kriz yaşanmıştı Mortgage, Datcon vs. Thodex vurgununun da bu krizlerin arasında yer alabileceği söz konusu oldu ve Dünya’nın gündemine oturdu. Herhangi bir kaçış durumunda Dünya’nın birlik olup zararların önlenmesi bekleniyor. Çünkü Thodex global bir borsa ve farklı ülkelerden kişilerin de paralarının bulunduğu bir platform.

Yarın gün içerisinde bir çok avukatın haber kanallarında açıklama yapması bekleniyor.

Thodex Reklamında Oynayan Kişiler
”Pınar Deniz, Mine Tugay, Özge Ulusoy, Ebru Şallı, Bahar Şahin, Simge, Zeynep Demirel ve Deren Talu, Gökçe Bahadır, Yağmur Ün, Aleyna Solaker, Gökçe Akyıldız, Melisa Döngel, Selin Şekerci, Burak Sevinç, Cansel Elçin, Necip Memeli, Barış Kılıç, Aleyna Serra, Pelin Karahan, Burcu Esmersoy” konuyla ilgili Türkiye’de Thodex’in reklam yüzü olan ismini listelediğimiz ünlülerin çoğunluğu sosyal medya hesaplarından herhangi bir açıklamaya yer vermedi.

Mağdurların avukatları konu hakkında kişilere açıklama yaparken kamuoyu ile paylaşılan herhangi bir şey henüz bulunmuyor.

Thodex geçen ay yaptığı reklam ile kullanıcılarına üye toplamak için 2 Milyon Doge dağıtacağını söylemişti. 19 Nisan Pazartesi günü Doge alım-satımları ”güncelleme” adı altında durduruldu.

Merkez Bankasından Düzenleme Geldi
Geçtiğimiz hafta Merkez Bankasının yaptığı düzenlemeye her ne kadar şikayet yağmuru gelse de yayınlayan yönetmeliğin gerekli olduğu ve verilen kararların doğru olduğu düşünülüyor. Merkez Bankası yayınladığı yönetmelikte şu sözlere yer verdi:
“Kripto varlıklar herhangi bir düzenleme ve denetim mekanizmasına tabi olmaması, merkezi bir muhatabın bulunmaması, piyasa değerlerinin aşırı oynaklık göstermesi, anonim yapıları nedeniyle yasadışı faaliyetlerde kullanılabilmesi, cüzdanların çalınabilmesi veya sahiplerinin bilgileri dışında usulsüz olarak kullanılabilmesi ile işlemlerin geri dönülemez nitelikte olması gibi nedenlerle ilgili taraflar açısından önemli riskler barındırmaktadır.” açıklamalarına yer vermişti.

Merkez Bankası kripto varlıkların güvenliği ile ilgili olarak değerlendirmeler yapacaklarını duyurmuştu. Şimdi ise herkes Özer’in bulunmasını ve ardından Türkiye’ye getirilip getirilmeyeceği, son olarak ise savcılığın ve mahkemenin kararlarını bekliyor.

Coin Otağ ekibi olarak durumu yakından takip ediyor olacağız ve gelişmeleri sizinle paylaşamaya devam edeceğiz…

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!